Ból głowy spowodowany przez kaca jest dość częstym zjawiskiem, które towarzyszy nam następnego dnia po udanej imprezie. Zbyt duża dawka przyjętego alkoholu niesie szereg negatywnych następstw, które musimy odchorować następnego dnia.

W artykule przedstawimy sposoby na to, aby poradzić sobie z silnym kacem i bólem głowy oraz przywróceniem równowagi w organizmie. 

Skuteczne wsparcie w walce z kacem

Witamina B6

Witamina B6 należy do witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jak i metabolizmu. Spożywanie alkoholu obniża znacząco poziom witaminy B6 w organizmie, przez co nasz morganizm trudniej eliminuje alkohol znajdujący się we krwi. Stosowanie witaminy B6 powinno być podstawowym elementem zapobiegawczym, jeżeli następnego dnia nie chcecie męczyć się cały dzień z kacem. 

Leki typu NLPZ

NLPZ to skrót nazwy grupy leków będących „niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi”. Pomimo, że osobiście nie jestem zwolennikiem stosowania tego typu środków, potrafią one mocno załagodzić bóle głowy powstałe w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Wybierając tego typu leki stosujmy minimalne dawki oraz unikajmy tych związków, które będą obciążały wątrobę, która i tak już mocno pracuje podczas kaca. Przykładem tego typu leku będzie paracetamol. Oczywiście nie łączymy ich z alkoholem. 

Napoje izotoniczne

Odpowiednie nawodnienie jest podstawowym elementem walki z kacem. Alkohol mocno odwadnia, przez co czujemy się słabo, boli nas głowa i nie chce nam się kompletnie nic. Wybierajmy napoje izotoniczne dla sportowców, które obfitują w elektrolity, jak i posiadają w swoim składzie węglowodany. Tego typu skład pozwoli nam dużo szybciej wrócić do równowagi, niż picie samych napoi typu zero (bez glukozy). Spożywaj napój powoli, sącząc go przez dłuższy czas małymi łykami. Duża ilość spożyta w szybkim czasie może dodatkowo powodować nudności. 

NAC

NAC (n-acetylo-cysteina) należy do aminokwasów, które wspierają organizm w walce z toksycznym działaniem alkoholu. Acetaldehyd należy do związków, które nasilają objawy kaca, w tym ból głowy. Wraz ze wzrostem acetylaldehydu spada poziom glutationu (ważnego przeciwutleniacza) w naszym ciele. Wg niektórych badań, zastosowanie minimum 300 mg NAC 30 minut przed rozpoczęciem picia, może skutecznie ograniczyć negatywne działanie kaca. 

Umiarkowana aktywność fizyczna

Każdy z nas zna osoby, które miewają bardzo dobre treningi następnego dnia po spożyciu alkoholu. Jednak nie namawiamy tutaj do wykonywania intensywnego treningu dzień po piciu. Raczej skupić powinniśmy swoje działania na lekkim treningu cardio, który nie będzie zbyt mocno wymagający dla wątroby, jak i pozostałych narządów wewnętrznych. Cardio pozwoli nam przyspieszyć przemiany tlenowe w organizmie, a co za tym idzie, pozwoli nam również szybciej zmetabolizować alkohol. 30-40 minut cardio może okazać się strzałem w dziesiątkę i pozwoli nam szybciej odzyskać dobre samopoczucie. 

O czym pamiętać przed i w trakcie "bankietu"?

Pamiętaj o jedzeniu

Jedz przed piciem, w trakcie, jak i po jego zakończeniu. Regularne posiłki pozwolą na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi chroniąc przed hipoglikemią (znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi). Niski poziom cukru we krwi powodować może bóle głowy, uczucie wyczerpania i nudności. Zadbanie o odpowiednią ilość energii pozwoli organizmowi skuteczniej radzić sobie z bólem lub ochroni nas przed jego wystąpieniem.

Pij wodę

kobieta pije wodę na kaca

O wodzie wspominaliśmy już w kontekście walki z samym kacem. Odwodnienie również powodować będzie bóle głowy. Obliczono, że na każdego wypitego drinka powinniśmy wypić szklankę wody, co będzie chronić nas przed negatywnymi skutkami odwodnienia. Zamiast wody skuteczne są napoje izotoniczne, woda kokosowa, woda alkaliczna uzupełniona o dodatkowe elektrolity. Pamiętajmy, że alkohol jest silnym diuretykiem - powoduje, że oddajemy więcej moczu, a co za tym idzie, nasz organizm traci więcej wody. 

Wybieraj drinki jasnego koloru

Napoje o ciemnym zabarwieniu mogą być przyczyną silniejszego zatrucia alkoholem. Wynika to z faktu, że ciemne alkohole, jak whisky, burbon czy też brandy zawierają kogenery. Kogenerami w przemyśle alkoholowym nazywane są inne związki chemiczne, niż alkohol etylowy, które powstają w wyniku fermentacji. Przykładem są niewielkie ilości alkoholu metylowego, garbników, acetonu czy aldehydu octowego. Związki te będą nasilać bóle głowy. Jeżeli chcemy więc ograniczyć ból następnego dnia po spożyciu alkoholu, powinniśmy wybierać alkohole o białej, czystej barwie, jak np. biała wódka. 

Poznaj swoje granice

Każdy z nas posiada inny próg tolerancji upojenia alkoholowego, nie każdy umie pić. Co to oznacza? Optymalna ilość alkoholu powinna sprawiać, że jesteśmy bardziej śmiali, lekko pobudzeni, gadatliwi i czujemy się dobrze. Objawy takie, jak zawroty głowy, problemy z wysławieniem się i chodem, są już oznaką znacznego upojenia i niestety możemy być pewni, że następnego dnia mocno to odchorujemy. Kiedy należy przestać? Otóż, gdy podczas picia chcemy się czuć dobrze, powinniśmy utrzymywać stan, w którym jesteśmy “duszą towarzystwa”. Nie powinniśmy poddawać się presji otoczenia, a ominięcie kilku kolejek nie zrobi nikomu przykrości, a następnego dnia uchroni nas przed ogromnym kacem. Ile więc pić? Wypicie jednego drinka na godzinę jest dawką, którą bez problemu nasz organizm metabolizuje. Jest to tempo, które nie będzie prowadziło do zatrucia. 

O czym jeszcze imprezowicz powinien wiedzieć?

kobieta ma kaca

Unikaj strategii typu “klin”

Klin jest radykalnym rozwiązaniem w myśl zasady “Czym się zatrułeś, tym się lecz”. Niestety nie ma jednoznacznych danych na temat tego, czy ta metoda faktycznie jest skuteczna. Co więcej, picie dodatkowej ilości alkoholu będzie powodować, że w organizmie nadal będzie utrzymywać się alkohol, a jego usunięcie z organizmu wydłuży się w czasie. 

Unikaj “dziwnych” metod leczenia kaca

Niestety większość wymyślnych rozwiązań na kaca nie działa. Spożywanie surowych jaj, przypraw, produktów mocno przetworzonych, obfitujących w konserwanty, będzie nasilało utrzymywanie się kaca. Trzymaj się sprawdzonych produktów żywnościowych, jak banany, orzechy, jaja na śniadanie, szpinak, które obfitują w szereg witamin i minerałów wspomagających walkę z kacem. 

Co warto zapamiętać i jak tę wiedzę wykorzystać?

Kac zazwyczaj świadczy o tym, że przesadziliśmy. Nie oszukujmy się - stan, w jakim znajdujemy się następnego dnia, polega na tym, że ciało walczy z trucizną wszystkimi możliwymi sposobami, chce się jej pozbyć z ciała.

Jak walczyć z kacem?

Najskuteczniejszą metodą jest umiar w piciu. Jeżeli mocno przesadzimy z imprezowaniem, nie pomogą żadne działania, które podejmiemy przed, w trakcie oraz po imprezie. Pamiętajmy o tym, aby podstawą było spożywanie posiłków, picie dużej ilości płynów oraz dostarczenie do organizmu elektrolitów.  

Komentarze (11)
Oszukany

2-3 razy do roku trafi się jakaś grubsza impreza. Mój sposób na kaca: 1- przed wypijam magnez, 2- bardzo dużo piję wody i jem ( oprócz pieczywa, podobno nie jest najlepsze podczas picia), 3- godzinę, półtorej przed wyjściem już nie tykam alkoholu bo po co pić, dojechać do domu i położyć się spać, 4- po przebudzeniu wypijam magnez. Po tych zabiegach nie mam kaca a podczas 6-7 godzinnej imprezy wsysnę piwko, 0.7 wódki i do tego 2-3 drinki. Mówię tu o imprezach gdzie można zastosować się do wyżej wymienionych czynności

0
Bull

coś oszukujesz chyba

0
Oszukany

Mówię serio. Jeżeli idę do klubu to po 0,5 już mam dosyć. Ale jak idę na domówkę lub gdzieś na sylwestra to tyle w siebie wleję. Podstawa to dużo ciepłych posiłków i napojów ale nie gazowanych. Do takich wniosków dochodziłem kilka lat

0
TomQ-MAG

u mnie zazwyczaj sprawdza sie picie duzej ilosci izotonikow, niestety tych z cukrem%)

1
Bull

no, ale Ty masz obitą praktykę

0
TomQ-MAG

liczy się tylko i wyłącznie praktyka%)
a najlepiej po prostu nie schodzic z bomby%)

0
lodzianin1

O Tomq jak zawsze w punkt :-)
Akurat ww na kaca są idealne bo szybciej metabolizujemy alko tak więc izotonik z cukrem to super produkt na kaca. A jak się przesadzi to i tak nic nie pomaga tak naprawdę.

0
TomQ-MAG

znajomy mial zone pielegniarke, to po libacji chlopakow pod kroplowke z glukoza podlaczala, to bylo szybkie ozdrowienie dopiero %-)

0
S'Glamour

Dodałbym tu jeszcze vit.C....osobiście po imprezie stosuję zestaw NAC+vit.C+izotonik....działa jak ta lala:)

0
TomQ-MAG

jak najbardziej witamina c rowniez sprawdzi sie w zestawie poimprezowym:) dlatego m.in zalecam izotoniki, ktore sa rowniez lekko wzbogacone witamina c

1
pavlog89

Na kaca najlepsza jest praca .

0