Sól Epsom ma szerokie zastosowanie w świecie kosmetycznym, spożywczym, a także leczniczym. To naturalny środek, który można stosować w leczeniu bólów mięśni, suchości skóry, a nawet w walce z różnymi problemami zdrowotnymi. Jest niedroga, prosta w użyciu i łatwo dostępna. Można ją kupić w Internecie oraz w większości drogerii i aptek Jakie korzyści płyną z jej zastosowania i czy stosowanie soli Epsom ma skutki uboczne?

 1. Co to jest sól Epsom?
 2. Ewentualne korzyści zdrowotne
 3. Zwiększa poziom magnezu
 4. Zmniejsza stres
 5. Łagodzi zaparcia
 6. Zmniejsza ból i stany zapalne
 7. Skutki uboczne i przeciwwskazania
 8. Podsumowanie

Co to jest sól Epsom?

Sól Epsom jest to nic innego jak siarczan magnezu, czyli połączenie soli kwasu siarkowego i magnezu. Ten związek chemiczny składa się z magnezu, siarki i tlenu. Swoją nazwę zawdzięcza miastu Epsom w hrabstwie Surrey w Anglii, gdzie została pierwotnie odkryta.

Pierwsze skojarzenie, jakie może przychodzić nam do głowy, to podobieństwo do soli kuchennej. Warto jednak wiedzieć, że jest to zupełnie inny związek. Prawdopodobnie nazwano go „solą” ze względu na budowę chemiczną. Epsom ma także podobny wygląd do soli kuchennej i rozpuszcza się w kąpieli, dlatego niektórzy określają ją jako „sól do kąpieli”.

Chociaż wygląda podobnie do soli kuchennej, jej smak jest wyraźnie inny. Sól Epsom jest dość gorzka i przez to niesmaczna, choć niektórym to nie przeszkadza.

Ewentualne korzyści zdrowotne

kąpiel w soli epsom

Od setek lat sól Epsom była stosowana w leczeniu dolegliwości, takich jak zaparcia, bezsenność i bóle mięśni. Korzyści wynikające z jej stosowania przypisuje się magnezowi — minerałowi, którego wiele osób ma niedobory, a jest przecież kluczowym składnikiem dla funkcjonowania organizmu człowieka. Jakich konkretnie korzyści możemy oczekiwać?

Zwiększa poziom magnezu

Odpowiedni poziom magnezu jest kluczem do zdrowia i tak jak wspomniałam, bardzo często ludzie mają jego niedobór. Częste spożycie alkoholu, biegunka czy nieodpowiedni sposób odżywiania się mogą powodować spadek poziomu magnezu.

Magnez jest odpowiedzialny za kontrolę mięśni, wytwarzanie energii oraz eliminację szkodliwych toksyn. Niedobory magnezu mogą powodować wiele chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca oraz prowadzić do udaru. Biorąc kąpiele w soli Epsom można wyrównać niedobory magnezu.

Polecamy również: Najlepszy magnez - jaki preparat z magnezem wybrać?

Zmniejsza stres

Wiele osób marzy, aby po ciężkim dniu wziąć ciepłą kąpiel. Jest to świetny sposób na złagodzenie stresu i odprężenie. Dodaj do kąpieli jedną lub dwie miarki soli Epsom, a zawarty w niej magnez pomoże Ci się rozluźnić i zrelaksować. Badania jasno mówią, że niedobór magnezu ma wpływ na nasilenie reakcji stresowych, a sole magnezu zawarte w soli Epsom mogą zmniejszać stres i poprawiać nastrój. Domowe spa z użyciem tej soli znakomicie wpływa również na nasz sen oraz regenerację mięśni po treningu.

Łagodzi zaparcia

Sól Epsom jest zatwierdzonym przez FDA środkiem przeczyszczającym i jest powszechnie stosowana w celu naturalnego łagodzenia zaparć. W badaniach opublikowanych w Therapeutic Advances in Gastroenterology zauważono, że sól Epsom ma silne działanie przeczyszczające poprzez uwalnianie hormonów trawiennych i neuroprzekaźników.

Stosowanie siarczanu magnezu może przynieść chwilową ulgę w zaparciach, ale jak każdy środek przeczyszczający nie powinien być długoterminowym rozwiązaniem ani substytutem zdrowej diety bogatej w błonnik. Jest to jednak alternatywa dla chwilowych problemów z wypróżnianiem się. W tym celu należy wymieszać łyżeczkę soli Epsom w szklance wody, a następnie wypić i czekać na efekty.

Zmniejsza ból i stany zapalne

Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom może przynieść ukojenie w bólach mięśni i zmniejszyć stany zapalne. Niski poziom magnezu został powiązany z wyższym białkiem C-reaktywnym, markerem stanu zapalnego w organizmie.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

sól epsom

Stosując sól Epsom należy pamiętać o kilku kwestiach. Nie należy przekraczać dawki zalecanej na etykiecie opakowania. Siarczan magnezu przyjmowany doustnie może utrudniać organizmowi wchłanianie innych leków, zwłaszcza antybiotyków, dlatego należy zadbać o minimum 2-godzinny odstęp.

Częste skutki uboczne przy nadmiernym spożyciu soli Epsom to łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, bóle brzucha i biegunka. Mogą wystąpić też reakcje alergiczne takie jak wysypka, pokrzywka, swędzenie, trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej lub obrzęk ust, twarzy, warg lub języka. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazaniem do stosowania soli Epsom są:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • niewydolność nerek
 • niedociśnienie tętnicze
 • niedrożność jelit
 • hipermagnezemia

Podsumowanie

Sól Epsom, znana również jako siarczan magnezu, to remedium na wiele różnych problemów zdrowotnych takich jak redukcja stresu, zaparcia, łagodzenie bólu, stanów zapalnych i konsekwencji wynikających z niedoboru magnezu. Możemy ją stosować jako środek do kąpieli podczas domowego spa albo wypić rozpuszczoną w szklance ciepłej wody. Nie jest to jednak preparat dla wszystkich i warto pamiętać o możliwych skutkach ubocznych.

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036964/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15930481/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1844561/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7836621/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11425281/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786912/
Komentarze (0)