Akupunktura wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i obejmuje całościowe podejście do dobrostanu zdrowotnego ciała. Oznacza to, że celem stosowania igieł nie jest działanie miejscowe, a holistyczne, mające na celu przywrócenie równowagi energetycznej w organizmie.

Pomimo, że tego typu dywagacje brzmią, jak z pogranicza science-fiction, obecnymi czasy zabiegi tego typu przeżywają drugą młodość pod nazwą "suche igłowanie".

Jakie korzyści możemy uzyskać korzystając z tego typu zabiegów?

1. Akupunktura stymuluje endorfiny

Badania naukowe wykazały, że akupunktura wspomaga produkcję endorfin. Jak się okazało, umieszczenie w skórze igieł niewielkich rozmiarów pobudza ciało do produkcji endorfin, które wprowadzają nas w dobry nastrój i dobre samopoczucie. Wzrost endorfin w ciele człowieka powoduje zwiększenie odporności na ból, co przekłada się na wsparcie efektu terapeutycznego. 

akupunktura co leczy

2. Leczy przewlekły ból

Akupunktura wspomaga również wzrost serotoniny. Serotonina, podobnie jak endorfiny, wprowadza organizm w dobry nastrój, co w kolei przekłada się na obniżenie progu bolesności i zmniejsza odczucia bólowe. Jest to niezwykle ważne działanie, które jest stosowane u osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe. Spadek poziomu serotoniny powiązany jest bezpośrednio z nasileniem się wrażliwości bólowych i większym odczuciem bólu.

3. Rozluźnia tkanki miękkie

Zastosowanie igieł daje efekt rozluźniający tkanki. Terapeuta zgodnie ze zdobytą wiedzą, posiada informację na temat tego, gdzie dokładnie wbić igłę w ciało, aby dało to efekt rozluźniający. Zazwyczaj zabieg wygląda tak, że po aplikacji igieł leżymy przez 10-15 minut relaksując się, a tkanki, w które zastosowano igły, ulegają rozkurczeniu i dają możliwość na ich efektywniejsze rozbicie. 

4. Łagodzi stany zapalne

Dolegliwości bólowe nasilają stany zapalne. Powstaje tzw. błędne koło, które trudno przerwać, gdy towarzyszy nam ból. Stan zapalny jest przyczyną bólu, który podnosi napięcie mięśniowe, a mocniej napięte tkanki powodują, że stan zapalny się nasila lub utrzymuje. Zastosowanie igieł pomaga przerwać błędne koło bólu, co z kolei przyczynia się do znacznego obniżenia stanu zapalnego tkanek. Jest to niezbędny element leczenia dolegliwości bólowych, których podłożem jest stan zapalny. 

Źrodło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15135942

Komentarze (4)
goldberg1982

Bardzo wysoka skuteczność, na mnie działa rewelacyjnie.

0
TomQ-MAG

tez ostatnio mialem przyjemnosc na caly czworoboczny zaaplikowac i bylo calkiem niezle

0
Krzychu79

Tom, przeciez akupunktura i suche iglowanie to jest jak fiction i science ;-) Zabieg polegajacy na czary mary, kontra sprawdzona metoda pozwalajaca rozluznic powiezie (pokrewna z terapia punktow spustowych, pinotrapia etc)

0
TomQ-MAG

Zgadza sie, jednak wszystko zalezy od tego, kto jaka szkole w fizjo wyznaje oraz w co uwierzy sam pacjent:-)
powiem Ci, ze w rozmowach ze znajomymi fizjo, suche iglowanie obecnie to jest hit, pacjenci lubia dorazne bodzce, jak sie cos dzieje, ich psychika wtedy sama czyni cuda.

sam nie stosuje suchego iglowania w mojej opinii fizjo pracuje na tkankach i nie powinien przerywac ich ciaglosci. Jednak nie neguje metody.

0