Bacopa monnieri, brahmi, bakopa drobnolistna to jedna i ta sama roślina, która występuje w Azji Południowej. Rośnie najchętniej na terenach wilgotnych i bagnistych. 

Już starożytni Hindusi doceniali jej możliwe zalety i używali do wspierania zdrowia oraz witalności ludzkiego ciała. Jest jednym ze sztandarowych przedstawicieli medycyny ajurwedyjskiej. A wykorzystywano ją wtedy głównie do poprawy pamięci, oraz nastroju i zmniejszania występowania stanów lękowych. Należy docenić zdolności obserwacyjne starożytny Hindusów, gdyż nowożytna medycyna za pomocą precyzyjnych badań naukowych, wydaje się potwierdzać jej historyczne zastosowania. 

Współczesna medycyna, sprawdzając możliwości bacopa monnieri, wskazała jej dwa główne zastosowania:

Jestem przekonany, że z tych dwóch pojęć częściej można spotkać się z wyrażeniem adaptogen. Zatem przypomnę tylko, że adaptogenem nazywamy każdą roślinę, choć ostatnio również i substancję, która wykazuje zdolności wspierające nasz organizm do walki ze stresem. Z kolei nootropem będziemy nazywać i suplementy diety, i wybrane leki, które mają za zadanie wspieranie efektywności przetwarzania informacji przez nasz mózg - ogólnie mówiąc - zdolności intelektualnych. 

Bacopa monnieri jako adaptogen

Stres otacza nas praktycznie wszędzie i nieustannie. Dlatego adaptogeny cieszą się tak niezwykłą popularnością, wśród świadomych osób, które chcą minimalizować negatywne jego skutki na nasz organizm. Bacopa monnieri z pewnością zalicza się do adaptogenów, choćby przez to, że może wywierać pozytywny wpływ na zmniejszenie stresu, obniżając poziom najbardziej znanego hormonu stresu, kortyzolu. Dzięki suplementacji bacopa monnieri to wsparcie może być odczuwalne bardzo szybko. Jest to tym cenniejsze, że kortyzol posiada silne właściwości kataboliczne, czyli mające wpływ na rozpad m.in. tkanki mięśniowej. Pamiętajmy, że to m.in. od jej ilości zależy sprawność naszego ciała, co najbardziej widać w przypadku osób starszych, u których przeważają już procesy kataboliczne. Jednocześnie zmniejszenie poziomu kortyzolu, którego można doświadczyć, suplementując bacopa monnieri, może poprawiać wygląd sylwetki, gdyż nadmierny jego poziom nie pozostaje bez wpływu na zwiększoną zdolność do magazynowania tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej w okolicy pasa, która często jest wiązana z chorobami metabolicznymi. Dlatego bacopa monnieri, działając także jako adaptogen, może wspierać osoby w trakcie diety redukcyjnej. 

Innym działaniem, które nie pozostanie bez wpływu na zdolności naszego organizmu do radzenia sobie ze stresem, jest możliwy pozytywny wpływ suplementacji bacopa monnieri na jakość snu. Ze względu jednak na osobnicze reakcje, warto przetestować bacopa monnieri na sobie i ocenić jej działanie. 

Bacopa monnieri jako nootrop

Wszechobecny stres jest jedną z cech naszego świata. Inną powszechną cechą są coraz większe wymagania stawiane przed nami, głównie na polu zawodowym i edukacyjnym. Nie może zatem dziwić, że poszukujemy wszelkich możliwych i legalnych sposobów, które będą w stanie wspomóc nasz wysiłek intelektualny. Dzięki badaniom naukowym wiemy, że bacopa monnieri może mieć pozytywny wpływ na takie parametry sprawności intelektualnej jak:

  • poprawa pamięci - zarówno krótkotrwałej, jak i długotrwałej
  • zdolność do lepszego przetwarzania zdobywanych informacji
  • poprawa koncentracji i skupienia, w celu realizacji zleconego zadania
  • skrócony czas reakcji.

Co ciekawe, większość z tych pozytywnych cech wpływających na zdolności intelektualne, obserwuje się u osób z zaburzeniami funkcji poznawczych, ale także u zdrowych osób, które ze względu na rodzaj zleconego zadania, wymagają większych zdolności intelektualnych. Widzimy zatem, że suplementacja bacopa monnieri będzie nie tylko wykazywała możliwość wspierania pamięci, ale może kompleksowo poprawiać wysiłek intelektualny. Będzie to szczególnie korzystne dla studentów i kadry kierowniczej, od których wymaga się najwięcej pod względem intelektualnym. 

Bacopa monnieri - coś więcej

Jednak bacopa monnieri to nie tylko adaptogen i nootrop, to również możliwe wsparcie naszego zdrowia. Wykazuje bowiem choćby zdolności przeciwrodnikowe, czyli wspiera nasz organizm w walce z nadmiarem wolnych rodników. Może również łagodzić występujące stany zapalne.

Jak dawkować bacopa monnieri?

Większość potencjalnych pozytywnych efektów, które możemy uzyskać, suplementując bacopa monnieri, wymaga czasu. Dlatego poleca się dłuższą jej suplementację. Jak długą? Tutaj podpowiedzieć nam mogą eksperymenty naukowe, które wskazują, że najwięcej pozytywów obserwuje się po 4-6 tygodni jej stosowania. Jednak możliwy wpływ na zmniejszenie poziomu kortyzolu, jest odczuwalny zdecydowanie szybciej. Ponownie interpolując założenia badań naukowych, możemy stwierdzić, że dawki rzędu 300-600 mg spożywane codziennie, mogą dać pozytywne wyniki.  Na rynku suplementacyjnym istnieje jednak wiele preparatów z bacopa monnieri. Wybierając konkretny, warto zwrócić uwagę na zawartość głównej substancji aktywnej zawartej w bacopa monnieri - bakozydów. Jeśli wybrany preparat ma ich około 50% ekstraktu (wybieramy ekstrakt, a nie susz) jest on już godny uwagi.

Komentarze (0)