W naszym społeczeństwie z roku na rok następuje zwiększenie spożycia alkoholu. Jest w tym duża wina naszego zabieganego i pełnego stresów, stylu życia. Już w roku 2000 w Stanach Zjednoczonych raportowano, że z powodu nadmiernego spożycia alkoholu około 1,5 mln Amerykanów poszukiwał o specjalistycznej pomocy zarówno medycznej, jak i psychiatrycznej. 

Jedną z przyczyn, dlaczego alkoholicy zmuszeni są szukać specjalistycznej pomocy, jest fakt, że u części z nich występuje stan niedożywienia zarówno w makro-, jak i mikroskładniki. Najczęściej bierze się to z niewłaściwej kompozycji diety i często występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nie dość, że alkoholicy spożywają mniej jedzenia, to jeszcze często jest to połączone ze zmniejszonym wchłanianiem składników pokarmowych. Dodatkowym problemem jest także możliwe zwiększone wydalanie pierwiastków śladowych. 

Alkohol traktowany jest przez nasz organizm jak trucizna, a u dużej części osób, mających problem z nadmiernym spożyciem alkoholu notuje się, że aż 50% całości dziennego spożycia kalorycznego może pochodzić z alkoholu. A przecież wiemy, że alkohol nie niesie z sobą żadnych wartości odżywczych, poza samymi kaloriami... 

Całość składa się na potencjalnie dramatyczny stan zdrowia osób, spożywających nadmierną ilość alkoholu! Nie mogą zatem dziwić bardzo często występujące sytuacje, gdzie stwierdza się niedobory zarówno witamin, jak i minerałów.

picie alkoholu

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Witamina B1 - tiamina

Najbardziej rozpowszechnionym deficytem w mikroskładniki, występującym u osób spożywających nadmierne ilości alkoholu są niedobory witaminy B1. Rozpowszechnienie tego problemu może dochodzić nawet do 80% populacji alkoholików. 

Wśród głównych przyczyn, dlaczego dotyka to aż tylu osób wymienia się:

 • złą kompozycję diety,
 • upośledzenie wchłaniania witaminy B1,
 • zmniejszone zdolności do jej magazynowania,
 • ewentualnie występujące niedobory innych mikroskładników np. magnezu, czy wapnia.

Co interesujące, braki w witaminie B1 mogą być zarówno wynikiem nadmiernego spożycia alkoholu, jak i czynnikiem mogącym wpływać na zwiększenie spożycia alkoholu!

Skutki niedoboru witaminy B1 mogą być opłakane, a wymienia się wśród nich m.in zaburzenia nerwowe tj.:

 • psychozę, 
 • amnezję, 
 • majaczenia, 
 • bezsenność, 
 • konfabulację,
 • oraz
 • choroby serca!

Najczęściej przeciwdziała się temu, podając doustnie przez tydzień/dwa 50-100 mg witaminy B1. Występują jednak przypadki, gdzie niezbędne jest podanie dożylne, przez kilka dni kompleksu witamin B (z uwzględnieniem witaminy B1). Tego typu leczenie należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza! 

Kwas foliowy

kwas foliowy

Ilość alkoholików z niskim poziomem kwasu foliowego, podobnie jak w przypadku witaminy B1, może wynosić prawie 80%! 

Niski poziom kwasu foliowego we krwi może prowadzić do powstania anemii, która wiąże się m.in. z: 

 • ogólnym osłabieniem, 
 • bólem głowy, 
 • chronicznym zmęczeniem, 
 • sennością, 
 • utratą libido, 
 • a w krytycznych sytuacjach nawet do 
 • niewydolności serca!

Dlatego tak ważne, aby alkoholicy uzupełniali swoją dietę suplementy zawierające kwas foliowy - poleca się 1 mg kwasu foliowego.

Witamina B2

Tutaj częstotliwość występowania niedoborów jest znacznie niższa - sięga 17% populacji alkoholików. Najczęstsze objawy niedoboru witaminy B2 dotyczą zaburzeń neurologicznych. W związku z tym, że witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, są również łatwo wydalane z moczem. Witamina B2 nie wykazuje toksyczności, dlatego powinna być uzupełniona w preparacie multiwitaminowym.

Witamina B12

Rozpowszechnienie niedoborów tej witaminy u alkoholików jest jeszcze niższe. Jednak przy występujący niewydolności trzustki oraz możliwemu negatywnemu wpływowi spożycia alkoholu na wchłanianie witaminy B12 (cyjanokobalamina), u osób mających problem ze spożyciem alkoholu, poleca się suplementację tą witaminą w ilości 6-12 mg.

Witamina B3 - niacyna/kwasu nikotynowy

To kolejna witamina z grupy B, której niedobory można stwierdzić u alkoholików. Jest ona jednak niezbyt często spotykana. Wydaje się, że dawki zawarte w preparatach multiwitaminowych - 10-50 mg - powinny wystarczyć dla większości pacjentów.

Witamina C

Ze względu na to, że witamina C może pełnić rolę ochronną przy spożyciu nadmiernej ilości alkoholu oraz fakt, że jej niedobory stwierdza się u części tej populacji, zaleca się suplementację witaminą C w ilości 175-500 mg na dobę.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witamina A

W przypadku, gdy w wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu następuje marskość wątroby, czasami stwierdza się niedobór witaminy A. Nie należy jednak suplementować jej na własną rękę, gdyż mogą prowadzić to może do hepatotoksyczności. W większości przypadków wystarcza suplementacja preparatem multiwitaminowym.

Witamina D

Niedobory tej witaminy powiązane są często się z brakami wapnia, fosforu i magnezu. W suplementacji poleca się dawki witaminy D rzędu 200-500 IU.

Polecamy również: Najlepsza witamina D - jaką witaminę D wybrać?

Witamina E

Najczęściej stwierdza się u alkoholików, którzy mają problem ze wchłanianiem tłuszczów. W takim przypadku poleca się dawki stosowane w preparatach multiwitaminowych.

Minerały

Żelazo

Mimo że dieta alkoholików często zawiera niewystarczające ilości żelaza, to jednak aż u 29% alkoholików stwierdza się nadmierny poziom tego minerału! Alkohol ułatwia wchłanianie żelaza! Dopóki brak faktycznych niedoborów żelaza, nie należy suplementować go na własną rękę!

Magnez 

Częste spożycie alkoholu może powodować niedobory tego minerału. Zaleca się stosowanie suplementacji magnezem w ilości 100-400 mg dziennie.

Selen

Gdy u alkoholików dochodzi do stanów chorobowych wątroby, często stwierdza się obniżony poziom selenu. W takim przypadku zaleca się suplementację dawką rzędu 5–50 mcg.

Cynk 

Aż 90% alkoholików może spożywać niedostateczną ilość cynku wraz ze swoją dietą. Gdy dodatkowo dochodzi do rozwoju marskości wątroby, w wyniku alkoholizmu, problem staje się jeszcze poważniejszy. Jednak ze względu na możliwość nadmiernego spożycia cynku należy ograniczyć się do dawek zawartych w preparatach multiwitaminowych (zawierających również minerały).

Źródło:

Markowitz, John & McRae-Clark, Aimee & Sonne, Susan. (2000). Oral Nutritional Supplementation for the Alcoholic Patient: A Brief Overview. Annals of clinical psychiatry : official journal of the American Academy of Clinical Psychiatrists. 12. 153-8. 10.1023/A:1009017018746. 

Komentarze (3)
MMA

Czy tytuł nie powinien być "Jakie minerały i witaminy wypłukiwane są z organizmu u alkoholików?"?

1
M-ka

Stres to po prostu najlepsza wymówka dla ulegania nałogowi.

2
M-ka

Oczywiście na pewno są ludzie, którzy naprawdę mają problem ze stresem, ale raczej widzę coś przeciwnego - ludzie, kiedy chcą się napić, szukają problemów i sami generują stresujące sytuacje, aby mieć później uzasadnienie.
A kiedy np. nie ma pieniędzy na picie - o dziwo, stresy nie istnieją...

4