Lato zbliża się wielkimi krokami, a w niektórych regionach Polski słoneczna pogoda dopisuje już od jakiegoś czasu. Większość ludzi doskonale wie, że gdy z nieba leje się żar, należy zastosować ochronę przeciwsłoneczną na skórę, aby uniknąć przykrych skutków oparzenia. Dermatolodzy przypominają też, że warto stosować kremy z filtrem także po to, aby uniknąć uszkodzenia DNA przez promienie słoneczne UV, nie tylko wtedy, gdy idziemy na plażę. Czy wiesz, jak właściwie chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania i ograniczyć związane z tym starzenie się skóry? W niniejszym artykule omawiamy mity związane z tym zagadnieniem.

1. Nie potrzebujesz ochrony przeciwsłonecznej, jeśli na zewnątrz jest chłodno lub pochmurno.

Fałsz: Stosowanie kremu przeciwsłonecznego jest dobrym pomysłem także w pochmurne dni, jeśli dużo czasu spędzasz na zewnątrz. Promienie UV mogą przenikać także przez szybę oraz przez chmury. Ludzie niekiedy doznają oparzeń słonecznych nawet w pochmurne dni, spędzając czas na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej.

2. Nie musisz martwić się ochroną przeciwsłoneczną, jeśli masz ciemną karnację.

Fałsz: W skórze Afroamerykanów melanina, czyli pigment, który nadaje kolor skórze i oczom, nie gwarantuje ochrony przeciwsłonecznej. Chociaż osoby z ciemną karnacją są narażone w mniejszym stopniu na ryzyko zachorowania na raka skóry, nie oznacza to, że są na to odporne. Co ciekawe ciemnoskórzy częściej niż biali umierają z powodu raka skóry i związanych z nim powikłań, ponieważ jest on bardziej agresywny i diagnozowany na późniejszych etapach.

krem opalanie

3. Niewykorzystany krem z filtrem zawsze można użyć w kolejnych sezonach.

Fałsz: Nie zawsze! Ważne jest, aby spojrzeć na datę ważności, ponieważ wbrew powszechnemu przekonaniu krem ​​przeciwsłoneczny także ją posiada. Po pewnym czasie filtr przeciwsłoneczny po prostu psuje się i staje się znacznie mniej skuteczny. Najlepiej przechowywać krem ​​z filtrem w temperaturze pokojowej albo w lodówce i nie wystawiać go na działanie bardzo wysokich temperatur, ponieważ może to spowodować łatwiejszy rozkład produktu.

4. Dwa razy wyższy SPF, chroni Cię dwa razy lepiej.

Fałsz: SPF wyższy niż 30 jest często stosowany przez osoby z bardzo jasną i wrażliwą skórą, ale niekoniecznie SPF 100 jest lepszy od SPF 50. Zakłada się, że produkt, który ma SPF 50, blokuje 97 procent promieni i zapewnia niemalże taką samą ochronę przeciwsłoneczną jak SPF 100, który blokuje 99 procent promieni. Różnica wynosi tylko dwa procent. Wybór kremu z najwyższym SPF może zapewnić dużej trwającą ochronę przed słońcem, ale nie ma to większego znaczenia w kontekście "blokowania" promieni w danym momencie. Wybór powinien być podyktowany planowanym czasem przebywania na słońcu.

5. Wystarczy nałożyć krem ​​przeciwsłoneczny na twarz, ręce i nogi.

Fałsz: Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, należy zwracać uwagę na każdą część ciała. Czerniak może tworzyć się w miejscach, gdzie słońce nie świeci bezpośrednio na skórę. Trzeba zadbać o nasmarowanie także takich miejsc jak skóra za uszami, kark i skóra głowy. Obszary te mogą być niezwykle wrażliwe na promienie UV, ponieważ często o nich zapominamy.

6. Substancje chemiczne w kremie przeciwsłonecznym są bardziej niebezpieczne niż brak ochrony przeciwsłonecznej.

Fałsz: Jednak warto zachować ostrożność przy zakupie kremów przeciwsłonecznych, zwracając uwagę na skład produktów, a zwłaszcza na te dwa składniki: avobenzon i oksybenzon. Awobenzon nie jest stabilnym składnikiem i ma tendencję do rozpadu na skórze, a produkty z oksybenzonem są wchłaniane przez skórę i wykazano, że ta substancja chemiczna zaburza działanie hormonów. Poza tym producenci często dodają wiele szkodliwych składników do preparatów, więc warto zawsze wcześniej zapoznać się ze składem. Na szczęście na rynku jest duży wybór produktów dobrej jakości. Dermatolodzy zgodnie twierdzą, że ​​nieużywanie filtrów przeciwsłonecznych jest o wiele bardziej niebezpieczne niż stosowanie produktów z kiepskim składem.

7. 80 procent uszkodzeń słonecznych ma miejsce przed 18 rokiem życia.

Fałsz: Badanie z 2003 r. wykazało, że Amerykanie do 18 roku życia otrzymują zaledwie 25% dawki promieniowania UV, na jakie narażeni są przez całe życie. Wnioski wysnuto na podstawie częstości występowania nieczerniakowego raka skóry związanego z promieniowaniem UV. Oznacza to, że większość uszkodzeń spowodowanych przez słońce otrzymujemy w późniejszym życiu, co sugeruje, że to zwłaszcza dorośli powinni szczególnie zadbać o ochronę skóry, jeśli przebywają na zewnątrz.

Jeśli pragniesz cieszyć się zdrową skórą i korzystać z bezpiecznych kąpieli słonecznych, koniecznie zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Krem z właściwym SPF, odzież ochronna i nakrycie głowy ochronią Twoją skórę przed promieniami UV. Dowiedz się też jak zadbać o ochronę skóry od wewnątrz.

Sprawdź koniecznie: SUNROSE - popraw kondycję skóry i utrwal opaleniznę

Komentarze (0)