Każdy z nas pragnie pozostać wiecznie młodym. Być wolnym od dolegliwości, móc chwalić się pięknym ciałem, cieszyć się pełnią zdrowia oraz prezentować gładką i jędrną skórę. Niestety czas jest nieubłagany dla każdego z nas…

Z wiekiem dostrzegamy u siebie coraz więcej różnego rodzaju dolegliwości, nie mamy tyle siły co dawniej, nasza sylwetka zaczyna odbiegać od ideału, a skóra zaczyna się “marszczyć”. W tym artykule skupię się właśnie na tym ostatnim objawie starzenia się naszego organizmu. Starzenia się, gdyż zmarszczki są tego naturalnym objawem. 

Czas nie oszczędza naszej skóry

Z upływem lat nasza skóra staje się coraz mniej elastyczna, cieńsza, częściej przesuszona. Ten nieuchronny proces prowadzi do powstawania najpierw drobnych i mało widocznych linii i zmarszczek, które z czasem niestety się pogłębiają. Oczywiście u każdego z nas ten proces przebiega w różnym tempie. Duża w tym zasługa kombinacji genów. Jednak nie wszystko możemy zrzucić na nie… Nasze działania na przestrzeni lat również przyczyniają się do tego, jak wygląda nasza skóra.

zmarszczki na twarzy

Gdy palimy papierosy, często wystawiamy skórę na działanie promieni słonecznych (niezależnie od źródła: opalanie się, solarium, praca na otwartym powietrzu), doprowadzamy do odwodnienia organizmu, żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, czy też stosujemy niektóre leki, to wszystko są czynniki, które mogą pogorszyć kondycję naszej skóry.

Czy możemy temu przeciwdziałać?

W pewnym zakresie możemy spowolnić rozwój zmarszczek. W pierwszej kolejności oczywiście powinniśmy starać się wyeliminować wszystkie negatywne czynniki, na które mamy wpływ - wymieniłem je wyżej. Jednak możemy sięgnąć również po suplementację.  Jakie będą najlepsze substancje w walce ze zmarszczkami? Niektóre z niżej wymienionych związków będą działały miejscowo, po nałożeniu na zmienioną wiekiem skórę kremów. Jednak są i związki działające na kondycję naszej skóry przy suplementacji doustnej. 

Witamina A

Wydaje się, że stosowanie codziennie na wieczór kremów z zawartością witaminy A może mieć znaczący wpływ na redukcję niewielkich zmarszczek. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy. 

Ginkgo Biloba - miłorząb japoński

Gdy ekstrakt z miłorzębu japońskiego zmieszano z odpowiednio przygotowaną żelową bazą i nakładano przez 28 dni na twarz, zauważono prawie u 30% badanych poprawę nawilżenia skóry, a jej wygładzenie u prawie 5% stosujących. 

Witamina B3 - niacyna 


Podobny efekt, jak w przypadku stosowania witaminy B3 obserwowano u kobiet z przebarwieniami na twarzy oraz drobnymi zmarszczkami, gdy aplikowano im przez 12 tygodni krem zawierający 5% niacynamidu. 

Moringa Olejodajna

Gdy przez 3 miesiące stosowano krem przygotowany z ekstraktu moringi olejodajnej (3%), zaobserwowano znaczącą poprawę jakości skóry w tym zmniejszenie zmarszczek, szorstkości oraz łuszczenia się skóry.

Dzika róża - ROSE HIPS i Astaksantyna

Tym razem suplementy do stosowania doustnego. Oba omawiam łącznie, gdyż stosowano je w jednym badaniu. 

W badaniu wzięły udział 34 panie w wieku od 35 do 65 lat. Połowa z kobiet przyjmowała przez osiem tygodni 3 g ekstraktu z dzikiej róży, podczas gdy reszta suplement zawierający 4 mg astaksantyny. Wraz z czasem trwania eksperymentu obserwowano zmniejszenie zmarszczek oraz poprawę nawilżenia i elastyczności skóry. Po upływie 8 tygodni obie grupy były bardzo zadowolone z uzyskanych rezultatów.

Komentarze (0)