Podczas, gdy skupiamy się częściej na działaniach prewencyjnych w zakresie zmarszczek na twarzy, łatwo jest zapomnieć o reszcie ciała i o tym, że skóra starzeje się na wszystkich naszych częściach ciała. Skóra zmienia się wraz z wiekiem i niestety nie mamy na to wpływu. Drobne linie na ciele stają się bardziej widoczne, skóra traci nieco młodzieńczego blasku, robi się bardziej miękka i luźna. Jest to proces nieunikniony, choć zależny od wielu różnych czynników - nie są to tylko kwestie fizjologiczne, ale też to, w jaki sposób dbamy o siebie i jaki prowadzimy styl życia.

 1. Co się dzieje z Twoją skórą?
 2. Czynniki środowiskowe
 3. Palenie papierosów i nadmiar alkoholu
 4. Zmiany hormonalne
 5. Utrata wagi
 6. Czy istnieją sposoby na poradzenie sobie z luźną skórą?
 7. Czy istnieją jakieś alternatywy?
 8. Czy wzmacnianie mięśni może poprawić wygląd skóry?
 9. A może tak pogodzić się z wyglądem swojej skóry?

Co się dzieje z Twoją skórą?

Obolała skóra, która staje się luźniejsza, jest oznaką kłopotów z kolagenem i elastyną. Są to dwa białka, których zadaniem jest wspieranie skóry i nadawanie jej elastyczności. Oba te białka ulegają uszkodzeniu wraz z wiekiem, ale są też inne czynniki, które ten proces przyspieszają.

Są to:

 • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
 • ekspozycja na słońce
 • zmiany hormonalne, które występują po menopauzie
 • znaczna utrata masy ciała

Są to główne czynniki przyczyniające się do pogorszenia jędrności skóry, ale nie jedyne. Także niedobory żywieniowe, takie jak niedobór witaminy C czy E, mogą przyspieszać proces wiotczenia skóry. Także nadmiar cukru w diecie przyspiesza uszkadzanie kolagenu i elastyny.

Jak widać, na część czynników przyspieszających wiotczenie skóry nie mamy wpływu. Nie uciekniemy od starzenia się czy od grawitacji. Możemy za to wpłynąć na styl życia.

Czynniki środowiskowe

Ekspozycja na słońce jest jednym z głównych czynników środowiskowych, które uszkadzają strukturę skóry i prowadzą do jej wiotkości. Większość dermatologów uważa, że 80% procesu starzenia się skóry jest związane z ekspozycją na słońce. Obszar na naszym ciele, który jest najbardziej narażony, to twarz, bo jest zawsze odkryta. Nie znaczy to jednak, że reszta ciała nie ponosi konsekwencji. Lubimy się opalać latem, a wiele osób korzysta także z solarium. Trzeba pamiętać, że oprócz ładnej opalenizny nasza skóra niestety traci... Jeżeli już teraz masz problem z obwisłą skórą, to być może pochodzi on właśnie z nadmiaru ekspozycji na słońce, z której korzystałeś/korzystałaś przez ostatnie lata. Aby pogodzić ochronę skóry przed słońcem i zamiłowanie do opalenizny, trzeba korzystać z kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Palenie papierosów i nadmiar alkoholu

Nie ulega wątpliwości, że używki mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, w tym także na skórę. Mamy jednak dobrą wiadomość. Masz na to wpływ!

jędrnośc skóry papierosy

Palenie jest jednym z najsilniejszych czynników przyspieszającym starzenie się skóry, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ dym papierosowy zawiera tysiące substancji chemicznych, które uszkadzają białka, kolagen i elastynę. Sprawia, że są one mniej zdolne do utrzymywania napiętej i zdrowej skóry. Ponadto palenie zmniejsza przepływ krwi do powierzchni skóry, przez co dostaje ona mniej składników odżywczych i tlenu.

Alkohol z kolei wpływa ujemnie na antyoksydanty, których brak także wpływa na niszczenie kolagenu i elastyny i przyspiesza proces prowadzący do obwisłej skóry. Alkohol to także środek moczopędny, więc pozbawia skórę wody, która pomaga w utrzymaniu zdrowego i jędrnego wyglądu.

Zmiany hormonalne

Po menopauzie jajniki zmniejszają produkcję estrogenów, choć komórki tłuszczowe nadal wytwarzają estrogen. Spadek estrogenu sprawia, że komórki produkują mniej kolagenu i elastyny. Ponadto, gdy zmniejsza się produkcja tego hormonu, skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Traci ona zdolność do zatrzymywania wody, dlatego też po menopauzie możesz zauważyć, że skóry robi się sucha i bardziej się łuszczy. Tak czy inaczej, zwiotczenie i wiotkość to głównie skutek uszkodzeń albo utraty kolagenu i elastyny.

Utrata wagi

Redukcja masy ciała jest dobra, jeżeli ma na celu uzyskanie zdrowej masy ciała. Może się jednak okazać, że nieodpowiednio przeprowadzona, np. zbyt szybko, może przynieść nam niemiłe niespodzianki w postaci luźnej skóry. Kiedy tracisz znaczną ilość masy, tworzysz tak jakby pustą przestrzeń, a zadaniem Twojej skóry jest przylgnąć do Twojego ciała na całej jego powierzchni. Gdy nagle okazuje się, że skóry jest więcej, niż tej powierzchni, to mamy właśnie efekt obwisłej skóry. U osób młodych kolagen i elastyna mają jeszcze szansę sprostać zadaniu i dopasować skórę do ciała, ale u osób starszych, przy dużej utracie wagi może się to okazać niemożliwym zadaniem. Tym oto sposobem skóra zostaje luźna i obwisła.

Największym zatem ryzykiem wiotkości skóry jest duża utrata masy ciała, szybkie zrzucanie kilogramów oraz wiek (szczególnie powyżej 50 roku życia).

Czy istnieją sposoby na poradzenie sobie z luźną skórą?

Reklamy przekonują nas, że tak. Mamy miliony różnych balsamów, olejków, kremów, które rzekomo mają się rozprawić z luźną skórą. W rzeczywistości jednak mają one na nią niewielki wpływ. Jedynym wyjątkiem mogą być produkty zawierające retinoidy o wysokim stężeniu. Są to pochodne witaminy A i zwykle dostępne jedynie na receptę. Działają one poprzez zmniejszanie rozkładu kolagenu i elastyny oraz wzmacnianie głębszej warstwy skóry, tzw. skóry właściwej, w której znajduje się większość kolagenu.

Jeżeli przez dłuższy czas stosuje się na skórę produkty zawierające retinoidy, to można zauważyć, że skóra nabiera większego napięcia. Czy jest to optymalne rozwiązanie, to ciężko powiedzieć. Z pewnością kosztowne i zwykle jednak wykorzystywane jedynie na skórę twarzy, by zmniejszyć ilość zmarszczek i opóźnić proces starzenia się skóry.

Tak więc poza retinoidami dostępnymi na receptę, prawdopodobnie nie uzyskasz satysfakcjonujących efektów po użyciu balsamów do ciała, niezależnie od tego, jak obiecujące będą hasła reklamowe. Dodać też trzeba, że każdy z nas jest inny i niewykluczone jest, że u części osób odpowiednia pielęgnacja okaże się bardzo pomocna.

Czy istnieją jakieś alternatywy?

Z pomocą przychodzi jeszcze chirurgia plastyczna. Niestety związana jest ona z dużymi kosztami, sporą ingerencją w nasze ciało i zawsze jakieś ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Kształtowanie ciała za pomocą chirurgii plastycznej obejmuje szereg różnych procedur. Jeżeli masz obwisłą skórę w danym miejscu, np. na tylnej części ramienia (triceps), wówczas chirurg plastyczny może usunąć nadmiar tkanki i naciągnąć pozostałą część skóry. Są też inne metody pracy chirurgów i nie da się ukryć, że każda z nich wiąże się także z długim czasem regeneracji. Jest to też ekstremalna metoda i powinna być zainteresowana dla osób, które utraciły bardzo dużą ilość masy i mają dużą ilość obwisłej skóry.

Czy wzmacnianie mięśni może poprawić wygląd skóry?

Poniekąd tak, ale nie będzie to efekt spektakularny i na pewno nie osiągniemy go w tydzień. Budowanie mięśni to dość długi proces, wymagający sumiennej pracy i cierpliwości. Nie sprawi jednak, że skóra będzie wyglądać, jak 20 lat temu.

A może tak pogodzić się z wyglądem swojej skóry?

Wydawałoby się, że to jest klucz do sukcesu. Zaakceptować siebie takim, jakim się jest, ze wszystkimi drobnymi wadami, które towarzyszą procesom starzenia się. Nikt w końcu nie jest doskonały. Niby tak, ale dobrze wiemy, że nie zawsze tylko wiek jest czynnikiem.

Co możemy zrobić, to unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, używek i dbać o siebie przez całe życie. Nie dopuszczać do potężnej nadwagi, ćwiczyć i zdrowo się odżywiać!

Komentarze (6)
nataszka20

Obecnie się colagenem z treca wspomagam, mogę polecić na cerę.

1
fitnesgirl

Dobrze zadbać o odpowiednie nawodnienie by skóra nie była sucha.

0
carlitoss

Fajki to najgorsze co może być a zwłaszcza dym nikotynowy. Nawet jak się nie pali tylko ktoś w otoczeniu to u tak to wpływa negatywnie.

0
monisa

Dokłądnie nie trzeba palić by być pod ich wpływem, wszędzie ktoś zawsze gdzieś zapali.

0
angelisa

Papierosy i inne używki, najgorzej działają na cerę jak i na organizm .

0
kraska22

Jednym z problemów moze być też przesadzanie z makijażem i używanie niewłaściwych kosmetyków.

0