Nareszcie przyszła długo wyczekiwana ciepła wiosna i już leje się "żar z nieba". Na dworze coraz więcej słońca, więc chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Chociaż piękna pogoda sprawia, że mamy lepszy humor i podejmujemy więcej działań, to mocne słońce i upał mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Radzimy, jak uniknąć konsekwencji zdrowotnych związanych z nadmiernym przebywaniem na słońcu.

Chroń skórę przed słońcem 

Nawet jeśli słońce jest za chmurami, Twoja skóra wciąż jest narażona na szkodliwe promienie UV, gdy jesteś na zewnątrz. Filtry przeciwsłoneczne to skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka raka skóry i oznak wczesnego jej starzenia się. Wybierając krem ​​przeciwsłoneczny, zwróć uwagę czy ma szerokie spektrum, zapewniające ochronę zarówno przed promieniami ultrafioletowymi A (UVA), jak i ultrafioletowymi B (UVB).

Ponadto współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF powinien wynosić 30 lub więcej. Jeśli planujesz kąpiel w morzu, basenie czy jeziorze, dobrze też, aby krem był wodoodporny. Pamiętaj, że chociaż krem ​​przeciwsłoneczny może być wodoodporny, to nie jest odporny na pot. Ważne jest, aby często powtarzać aplikację co dwie godziny lub częściej, zwłaszcza jeśli pływasz lub masz skłonność do pocenia się. Najlepszym sposobem na nałożenie kremu z filtrem jest nałożenie go na 15 do 30 minut przed wystawieniem skóry na działanie promieni słonecznych. Tyle czasu zajmuje Twojej skórze wchłonięcie się kosmetyku.

Noś odzież ochronną i okulary przeciwsłoneczne

kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Zakrywanie się odzieżą to świetny sposób na zminimalizowanie ekspozycji na promienie UV. Najlepiej wybierz zwiewne, ale grubsze tkaniny, z gęstym splotem, które tworzą pewnego rodzaju barierę i zatrzymują część promieniowania UV. Wiele marek odzieżowych produkuje również specjalną odzież oznaczoną współczynnikiem Ultraviolet Protection Factor (UPF).

Skuteczną ochroną przed słońcem jest także nakrycie głowy. Najlepiej duży kapelusz, który wygląda bardzo stylowo, zwłaszcza do zwiewnej sukienki. Może to być także czapka z daszkiem, choć ona nie jest w stanie tak dobrze chronić twarzy wystawionej na działanie słońca, jak kapelusz. Pamiętaj też o okularach przeciwsłonecznych, które stanowią ważną ochronę przed słońcem dla oczu i skóry wokół niej.

Unikaj słońca w godzinach szczytu

Promienie słoneczne UV są najsilniejsze między godziną 10 a 16. Jeśli w tych godzinach sporo przebywasz na zewnątrz, a nie masz nakrycia głowy lub przeoczyłaś zabiegi z kremami, postaraj się przebywać w cieniu tak długo, jak to możliwe. Ograniczysz w ten sposób ekspozycję na promieniowanie UV. Niezależnie od tego, czy szukasz schronienia pod drzewem, czy rozbijasz parasol na plaży, ważne jest, aby znaleźć cień, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które powinny unikać przebywania na słońcu.

Pamiętaj o piciu wody

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza podczas ciepłych dni. Badania mówią, że utrata płynów o około 1,4 procent po ćwiczeniach osłabiła zarówno nastrój, jak i koncentrację oraz zwiększyła częstotliwość bólów głowy. Kiedy latem spędzasz czas na świeżym powietrzu, łatwo się odwodnić, ponieważ człowiek się poci.

Picie dwóch litrów wody dziennie to niezbędne minimum, które musisz sobie zapewnić. Jeśli regularnie ćwiczysz, musisz pić jeszcze więcej w upalne dni. Dobrym sposobem na śledzenie, czy jesteś nawodniony, jest monitorowanie koloru moczu. Jeśli stanie się ciemniejszy to znak, że musisz pić więcej wody.

Jeśli spędzasz dużo czasu na słońcu podczas ciepłych dni, ważne jest, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętaj też o przebywaniu w cieniu w godzinach, kiedy słońce jest najsilniejsze i dbaj o nawodnienie.

Komentarze (0)