Z badań wiemy już, że suplementacja wapniem i witaminą D3 przez 12 tygodni zwiększyła utratę tkanki tłuszczowej i trzewnej u osób spożywających bardzo mało wapnia podczas stosowania diety restrykcyjnej, związanej z ograniczaniem podaży energii.

Niedobór witaminy D jest związany z występowaniem złamań (jest istotna dla zdrowia kości), uogólnionego zmniejszenia siły mięśni. Niedobór wspomnianego związku jest typowy w Europie, ze względu na ograniczenie ekspozycji na UV w miesiącach jesiennych i zimowych. Nawet niewielki niedobór witaminy D (< 20 ng/ml) może zmniejszać siłę mięśni np. kończyn dolnych, co jest niekorzystne dla sportowców większości dyscyplin. Dlatego suplementacja witaminą D przynosi określone, zauważalne korzyści.

Witamina D, a depresja

Istnieją wystarczające dowody na związek między niedoborem witaminy D a występowaniem depresji. Naukowcy zebrali w 1999 r. dane w ramach „National Health Interview Survey”, następnie porównali ze statystykami dotyczącymi śmiertelności w badanej kohorcie do 2011 r.

Okazało się, że:

  • osoby z lękiem/depresją zmarły średnio 7,9 roku wcześniej niż te z grupy kontrolnej (które nie cierpiały z powodu nasilonego lęku i/lub depresji)
  • na poziomie populacji 3,5% zgonów można przypisać wpływowi lęku/depresji
  • po uwzględnieniu czynników demograficznych lęk/depresja wiązała się z podwyższonym o 61% ryzykiem zgonu. Występowanie chorób przewlekłych i specyficznych zachowań zdrowotnych pozwoliło na zrozumienie, dlaczego ryzyko śmierci było podwyższone w tej grupie

Okazuje się, że jeśli osoba z depresją cierpi z powodu niedoboru witaminy D, jej podawanie może być skutecznym sposobem leczenia. Niemniej istnieje potrzeba przeprowadzenia większej ilości, dobrych jakościowo badań. Nie należy próbować leczyć depresji wg uznania, bo jest to ciężka, zagrażająca życiu choroba. Niemniej badania naukowe wydają się dostarczać coraz więcej dowodów na związek między niedoborem witaminy D a depresją.

Poza tym warto pamiętać, iż depresja może występować w lżejszej lub cięższej formie i mogą jej towarzyszyć inne zaburzenia. Według badań ciężka depresja jest związana z 4 do 5-krotnie wyższym ryzykiem popełnienia samobójstwa niż łagodna lub umiarkowana depresja.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Laura A. Pratt i in. Nadmierna śmiertelność z powodu depresji i lęku w Stanach Zjednoczonych: wyniki z ogólnokrajowego badania reprezentatywnego https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5113020/

Gordon B.Parker Witamina D i depresja https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032716308928

P Hardy Ciężka depresja: zachorowalność-śmiertelność i samobójstwa https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20141785/

Komentarze (1)
M-ka

Należy natomiast uważać z lekami antydepresyjnymi. Z tego co pamiętam, często są robione na bazie fluoru i nie tyle leczą, co otępiają człowieka, wpływając na jego układ nerwowy. Na przykład lek używany do leczenia koronawirusa, fluo-xetyna, czyli prozac pod inną nazwą - czy może działa dlatego, że jest pochodną silnej trucizny? Nie wiem, ale to jest warte poznania i wit.D , jeśli pomaga, lepiej wygląda na tym tle...

1