Osoby borykające się z depresją, mogą odczuć poprawę samopoczucia, gdy zaczną intensywnie trenować. Im cięższy i bardziej wyczerpujący trening, tym efekty tego typu terapii będą bardziej skuteczne.

O korzystnym wpływie treningu i aktywności fizycznej, mówiono i wiedziano już dawno. Jednak najczęściej koncentrowano się na treningu biegowym. Oczywiście nie można zagwarantować, iż sport będzie skutecznym lekarstwem w leczeniu depresji, to jednak z pewnością można go uznać za niezwykle pomocny element terapii.

Naukowcy z Harvardu przeanalizowali dwa badania w których, osoby z depresją trenowały między innymi siłowo. W obu przypadkach trening siłowy skutkował wyższą średnią skutecznością niż trening biegowy.


Badanie naukowe

Ci sami badacze postanowili przeprowadzić własny eksperyment. Grupa 15 osób (wiek +60) z objawami depresji, trenowała siłowo przez okres 10 tygodni. Należy zaznaczyć, że naukowcy zachęcali pacjentów do używania stosunkowo dużych obciążeń i ciężkich ćwiczeń.

Wyniki

Pod koniec badania trenujący byli w znacznie lepszym nastroju niż osoby z grupy kontrolnej. Parametry wskazujące na skalę depresji (BDI i HRSD) uległy poprawie. Ocenie poddano także poziom stosowanych obciążeń podczas treningu. Im większych ciężarów używali badani, tym efekty były bardziej zadowalające. Wskazano na silnie pozytywne efekty terapii treningiem i poprawę jakości życia badanych.

Źródło:

https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/52A/1/M27/550225

Komentarze (0)