Zapalenie zatok to dosyć powszechna dolegliwość uprzykrzająca życie i utrudniająca komfortowe funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, a także zaburza odpoczynek nocny. Może mieć zróżnicowaną etiologię i niekiedy dokładna jego przyczyna może być trudna do zdiagnozowania. Trudny zatem może być również dobór odpowiednich narzędzi terapeutycznych.

Podłoża zapalenia zatok

Zatoki to niewielkie „wnęki” w czaszce człowieka, które pośredniczą w pasażu powietrza z górnych dróg oddechowych do płuc. Obejmują swoim zasięgiem obszary nad oraz pod oczami, w okolicy szczęki (od strony zębów trzonowych), a także w głąb czaszki (od jamy nosowej). Ich główną funkcją jest nawilżanie i oczyszczanie wdychanego powietrza. Stany zapalne tych struktur, a dokładniej ich wyściółki, mogą być powodowane licznymi czynnikami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Zapalenia zatok rozróżnia się na alergiczne i niealergiczne.

Te pierwsze wywoływane są najczęściej sezonowym pyleniem roślin oraz alergią na sierść zwierząt, czy roztocza kurzu domowego. Niealergiczne mogą być wywoływane m.in. przez infekcje (najczęściej wirusowe), podrażnienie dymem papierosowym, czy chroniczną ekspozycję na zanieczyszczenia w powietrzu.

zapalenie zatok

Objawy zapalenia zatok

Do pierwszych i najbardziej utrudniających codzienne funkcjonowanie objawów należy uczucie blokady w drogach oddechowych i utrudnione oddychanie. Przeszkadza ono w mówieniu, czy podejmowaniu aktywności fizycznej, a także sprzyja niedotlenieniu organizmu oraz przesuszaniu się jamy ustnej i gardła. Zazwyczaj towarzyszy temu nadmierne wydzielanie śluzów poprzez nos, a wycieranie go prowadzić może do podrażnień skóry. Często pojawiać się mogą również bóle głowy oraz uczucie ogólnego zmęczenia i związane z nim zaburzenia nastroju. Na zapalenia zatok szczególnie narażone są osoby z astmą, czy bezdechem sennym oraz osoby zaniedbujące higienę stylu życia.

Łagodzenie zapalenia zatok

Do najprostszych sposobów na złagodzenie objawów zapalenia zatok jest unikanie czynników je wywołujących. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż trudno pozbyć się m.in. spalin z powietrza w mieście, czy kurzu z mieszkania.

Dbając jednak o higienę stylu życia, w tym o stan odżywienia, regularną aktywność fizyczną, długi i relaksujący sen, czy unikanie palenia papierosów i przebywania w towarzystwie osób to robiących, oraz unikanie niektórych używek można złagodzić przebieg tego schorzenia. Podaż cennych dla układu odpornościowego substancji odżywczych, a także odpowiednie nawodnienie mogą sprawić, że organizm lepiej poradzi sobie ze stanem zapalnym.

Suplementy w profilaktyce i co warto mieć na uwadze?

Duże znaczenie mogą mieć związki przeciwzapalne, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, czy witamina C oraz elektrolity. Ponadto coraz więcej mówi się o roli bakterii probiotycznych w łagodzeniu reakcji zapalnych organizmu, w tym tych związanych z zatokami. Niekiedy pomoc doraźną mogą przynieść inhalacje z użyciem ziół lub olejków eterycznych. W przypadkach, kiedy zwykłe przeczekanie infekcji, czy ekspozycji na np. pyłki roślin nie pomaga, warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Komentarze (3)
M-ka

W przypadku infekcji polecam wypróbować maść z kotkiem do łatwych i mocnych w działaniu inhalacji. W składzie są olejki o silnym działaniu p/wirusowym i p/bakteryjnym, więc jest to konkretna pomoc w zwalczaniu nawet lekoopornych zarazków. Wystarczy odrobiną posmarować nos kilka razy dziennie.
Pomaga też oddychać przy infekcjach oskrzeli i płuc.

0
Bull

osobiście "leję" na koszulkę/na klatę Amol co 2-3h :)

1
M-ka

Wszystko dobre, co działa :) . Amol o tyle lepszy, że pewnie nie podrabiany, a z jakimiś wschodnimi wynalazkami jest takie ryzyko.

0