Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe zapalne schorzenie układu pokarmowego, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Osoby cierpiące na tę chorobę często zmagają się z problemami trawiennymi, bólami brzucha, biegunką i utratą wagi. Skuteczną terapią może być odpowiednia dieta i suplementacja, która pomaga złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Co można jeść i co warto suplementować przy chorobie Leśniowskiego-Crohna?
Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną wpływającą na układ żołądkowo-jelitowy. Uważa się ją za chorobę autoimmunologiczną, ponieważ układ odpornościowy błędnie atakuje zdrowe komórki wyściełające przewód pokarmowy. Powoduje ona objawy takie jak ból brzucha, ciężka biegunka, zmęczenie, utrata masy ciała i niedożywienie.
Zmiany w diecie mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość i nasilenie nawrotów choroby oraz ułatwić zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Jednak ustalenie, jak się odżywiać, gdy cierpi się na chorobę Leśniowskiego-Crohna, nie jest proste. Niektórych pokarmów należy unikać w przypadku zaostrzenia choroby, ale można je jeść w okresie remisji, czyli w sytuacji, w której objawy ustępują lub znacznie się poprawiają.
Chociaż nie ma jednej diety, która byłaby skuteczna dla wszystkich z tą chorobą, eksperci ustalili, które pokarmy są najlepiej tolerowane oraz które mogą wywołać zaostrzenia i pogorszyć objawy.
Co Jeść przy chorobie Leśniowskiego-Crohna?
Lekkostrawne źródła białka
Większość źródeł białka można bezpiecznie spożywać w okresie remisji. Dodanie tego makroskładnika do posiłków i przekąsek może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości i zapewnić organizmowi otrzymanie optymalnej ilości białka potrzebnego do utrzymania masy mięśniowej. Wybieraj mięso z niską zawartością tłuszczu, takie jak kurczak, indyk czy ryby, a także jaja i tofu i odżywki białkowe bez laktozy
Owoce
Niektóre osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna twierdzą, że spożywanie owoców o niskiej zawartości FODMAP pomaga im zmniejszyć objawy choroby. Małe porcje owoców, takich jak truskawki, jagody, kiwi, pomarańcze, ananas są zazwyczaj w porządku. Banany, jabłka bez skórki i gruszki są bogate w błonnik i łatwo przyswajalne. Unikaj owoców z twardymi pestkami.
Warzywa
Podobnie jak owoce, niektóre warzywa mają niską zawartość FODMAP. Należą do nich w szczególności bakłażan, zielona fasolka, marchew, ogórki, ziemniaki, sałata, cukinia. Należy pamiętać, że gotowane lub duszone warzywa są łatwiejsze do strawienia niż surowe.
Produkty zbożowe
Badania pokazują, że około jedna trzecia osób cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, cierpi na nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, czyli u osób, które nie mają celiakii ani alergii na pszenicę, objawy występują po zjedzeniu glutenu. Wybieraj zatem bezglutenowe produkty zbożowe, takie jak ryż, kukurydza czy quinoa.
Tłuszcze
Warto dbać też o odpowiednią ilość tłuszczów w diecie. Dobrym ich źródłem będzie tutaj oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona.
Płyny
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Woda, herbaty ziołowe i buliony warzywne będą dla Ciebie dobrym wyborem.
Czego unikać przy chorobie Leśniowskiego-Crohna?
Przy zaostrzeniu choroby unikaj produktów takich jak:
Żywność wysokobłonnikowa
Owoce z pestkami, warzywa o twardych łuskach, np. kukurydza oraz produkty pełnoziarniste są często trudne do strawienia. W przypadku zaostrzenia zaleca się wybranie w pełni ugotowanych, pozbawionych nasion i skórki warzyw oraz unikanie warzyw krzyżowych, takich jak brokuły, kapusta i kalafior, które mogą pogorszyć objawy, takie jak gazy i wzdęcia.
Słodycze, przetworzona żywność ze sztucznymi dodatkami
Unikaj słodyczy, przekąsek wysokokalorycznych oraz przetworzonej żywności, która może podrażniać układ pokarmowy. Produkty z konserwantami, barwnikami czy sztucznymi aromatami mogą negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Wybieraj zatem naturalne jak najmniej przetworzone produkty.
Ostro przyprawione potrawy
Pikantne potrawy mogą prowokować zaostrzenie objawów, zatem wszelkie ostre przyprawy i sosy powinny zniknąć z Twojego menu.
Alkohol i kofeina
Alkohol i kofeina mogą podrażniać jelita, więc ogranicz lub unikaj ich spożycia.
Produkty mleczne
Takie jak mleko krowie, ser, jogurt, twaróg.
Suplementacja przy chorobie Leśniowskiego-Crohna
Kwasy Tłuszczowe Omega-3
Znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych omega-3, mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w jelitach.
Probiotyki
Wspierają zdrową florę jelitową, co jest kluczowe w przypadku osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Wybieraj preparaty zawierające różne szczepy bakterii.
Witaminy i Minerały
Osoby z tym schorzeniem często cierpią na niedobory witamin, zwłaszcza witaminy D, B12 i żelaza. Suplementacja może być konieczna, ale zawsze powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb.
L-Glutamina
Ten aminokwas wspomaga gojenie się błon śluzowych jelit, pomagając w redukcji stanu zapalnego i łagodzeniu objawów.
Kurkumina
Aktywny składnik kurkumy, znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, może pomóc w łagodzeniu bólu i redukcji stanu zapalnego w organizmie.
Podsumowanie
Odpowiednia dieta i suplementacja odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu objawów Choroby Leśniowskiego-Crohna. W diecie warto skupić się na lekkostrawnych źródłach białka, warzywach bez skórki, łatwo przyswajalnych owocach oraz zdrowych tłuszczach.
Unikanie pokarmów wysokobłonnikowych, produktów mlecznych dla osób z nietolerancją laktozy oraz potraw ostrych i tłustych może przynieść ulgę.
Suplementacja, obejmująca probiotyki, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały, L-glutaminę oraz kurkuminę, wspiera zdrowie jelit i redukcję stanu zapalnego.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562224/
https://www.kjg.or.kr/journal/view.html?doi=10.4166/kjg.2020.76.4.185
https://www.mdpi.com/2072-6643/14/10/2072
Kasiu a maślanych sodu nie będzie tutaj miał szerokiego spektrum zastosowania ?