Zapalenia zatok niezależnie od przyczyny sprawiają duży dyskomfort i obniżają efektywność w niemal każdej podejmowanej czynności. Niektórych rodzajów zapalenia uniknąć można m.in. dbając o właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego za pośrednictwem diety. Jednym ze związków o wyraźnym wpływie na procesy immunologiczne organizmu jest witamina D. 

  1. Etiologia zapalenia zatok
  2. Rola immunologiczna witaminy D
  3. Stosowanie witaminy D

Etiologia zapalenia zatok

Przyczyn wystąpienia stanu zapalnego w obrębie zatok może być wiele. Najczęściej czynnikiem wywołującym jest infekcja górnych dróg oddechowych. Wśród najpowszechniejszych infekcji wymienia się te, które wywołują wirusy (np. grypy, koronawirusy, rinowirusy). Z reguły nie trwają one dłużej niż 4 tygodnie. Kolejną dosyć powszechną przyczyną są alergie. Organizm może reagować na niektóre alergeny poprzez mobilizację substancji zapalnych w obrębie zatok. Do czynników wywołujących taką odpowiedź fizjologiczną zalicza się m.in. sierść zwierząt, pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego.

Zapalenie zatok przebiega wtedy równolegle z ekspozycją na dany czynnik, przez co trwać może zarówno poniżej doby, jak i przybierać charakter przewlekły i w przypadku braku odpowiedniej interwencji uprzykrzać życie przez lata. Do podrażnień i stanów zapalnych zatok prowadzić mogą również takie czynniki jak palenie papierosów, czy ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu.

witamina D3

Rola immunologiczna witaminy D

Witamina D, poza tym, że jest regulatorem stanu zdrowia szkieletu człowieka, wpływa również na szereg procesów biochemicznych o szerokim zasięgu działania. Witamina ta wiąże się ze specyficznymi dla siebie receptorami, dzięki czemu wykazuje aktywność w obrębie układów, m.in. nerwowego, hormonalnego czy immunologicznego.

Odpowiedni poziom odżywienia tym związkiem i jego wielokierunkowe działanie wspierają walkę organizmu zarówno z zapaleniem zatok krótkotrwałym (np. przy infekcjach), jak i z przewlekłymi stanami zapalnymi towarzyszącymi alergii czy wdychaniu zanieczyszczeń. Ma to związek m.in. z wysokim potencjałem witaminy D w kontekście regulacji wydzielania cytokin zapalnych.

Stosowanie witaminy D

Witamina D jest jednym ze związków odżywczych, który słusznie suplementowany jest najczęściej. Wiele osób narażonych jest na jej niedobory, a te mogą mieć nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia skutki. Niski poziom tej witaminy w organizmie może nie tylko zwiększać podatność na zachorowanie na różne choroby, ale również pogarszać przebieg wielu schorzeń.

Jeśli po wykonaniu badania laboratoryjnego okaże się, że poziom metabolitu witaminy D we krwi oscyluje w granicach 20 – 25 ng/ml lub jest niższy, jak najszybciej powinno się zmienić dietę i / lub wdrożyć suplementację. Szczególne znaczenie może to mieć w okresie jesienno-zimowym, kiedy produkcja tej witaminy w organizmie drastycznie spada. Najczęściej stosowane dawki witaminy D3 mieszczą się w przedziale do 2000 do 4000 IU dziennie.

Polecamy również: Najlepsza witamina D - jaką witaminę D wybrać?

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)