Drapacz lekarski (Cnicus benedictus L.) to roślina jednoroczna od lat stosowana do leczenia wielu dolegliwości. Występuje pod innymi nazwami, na przykład knikus benedyktyński, bernardynek, oset błogosławiony i turecki czubek.

Głównym surowcem wykazującym właściwości zdrowotne jest ziele, które zawiera mnóstwo składników odżywczych. Można go zażywać w postaci odwaru, naparu lub kapsułek jako suplement diety.

Drapacz lekarski właściwości

drapacz lekarski

Jedną z najważniejszych substancji czynnych, która nadaje tej roślinie gorzkiego smaku, jest gorycz – knicyna. Pobudza ona wydzielanie soków trawiennych, żółci i zwiększa apetyt. Ponadto zioło to zawiera dużo garbników, śluzów, flawonoidów, olejków eterycznych, składników antybiotycznych i mineralnych. Dzięki nim drapacz lekarski ma właściwości:

  • przeciwzapalne,

  • wiatropędne,

  • moczopędne,

  • przeciwbakteryjne,

  • wzmacniające,

  • przeciwwirusowe.

Działanie drapacza lekarskiego

Działanie drapacza lekarskiego jest obszerne. Cieszy się zainteresowaniem szczególnie ze względu na dobroczynny udział w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Zapobiega niestrawnościom i reguluje przemianę materii. Poprawia łaknienie, więc może być stosowany w zaburzeniach, takich jak jadłowstręt i anoreksja. Dodatkowo przynosi pozytywny efekt na błony śluzowe. Bernardynek usprawnia również czynność wątroby oraz dostarcza organizmowi niezbędnych elementów potrzebnych do szybszej rekonwalescencji po przebytych chorobach.

Komentarze (0)