Mniszek lekarski chyba najczęściej kojarzy nam się z chwastem, gdyż z łatwością znajdziemy go zarówno na pastwiskach, łąkach, jak i innych niezbyt zadbanych terenach zielonych. Podobnie jak karczoch należy do rodziny astrowatych.

Odrobina historii

Mniszek lekarski rośnie dziko głównie na półkuli północnej. Jego właściwości historycznie wykorzystywali zarówno amerykańscy Indianie, Arabowie, Chińczycy oraz inne ludy zamieszkujące Europę Północną, jak i Środkową. Przyjrzyjmy się zatem wpierw temu, w jakim celu historyczne ludy wykorzystywały mniszka lekarskiego. Mieszkańcy Ameryki Północnej stosowali mniszka lekarskiego do zwalczenia dolegliwości trawiennych, w tym niestrawności i zgagi oraz wspomagająco przy leczeniu chorób nerek.

Starożytni Chińczycy wykorzystywali mniszka lekarskiego do tworzenia wieloskładnikowych mikstur roślinnych, zwalczających infekcję górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli oraz płuc, a także w leczeniu stanów chorobowych związanych z wątrobą. Z kolei ludy zamieszkujące tereny Bliskiego Wschodu za pomocą mniszka lekarskiego, leczyły choroby związane z wątrobą oraz śledzioną. Obecnie mniszek lekarski jest również uprawiany komercyjnie, głównie w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii oraz na Wyspach Brytyjskich. We wspieraniu zdrowia człowieka wykorzystuje się zarówno korzeń, jak i liście mniszka lekarskiego. Obecnie najczęściej poleca się stosowanie tej rośliny w zastosowaniach zbliżonych do tych, które odkryły starożytne ludy.

Z reguły można zatem spotkać następujące zalecenia do stosowania mniszka lekarskiego:

  • wspieranie pracy wątroby
  • leczenie niestrawności
  • wspomagająco przy braku apetytu
  • w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym problemów żołądkowo-jelitowych

Kiedy zatrzymujesz zbyt dużo wody w organizmie

Z nowszych (nowożytnych) odkryć naukowych warto wspomnieć również o zdolności mniszka lekarskiego do zwiększenia diurezy (zwiększania wydalania moczu z organizmu) - działanie moczopędne. Mniszek lekarski jest na ogół dobrze tolerowany przez stosujących, jednak należy uważać na zbyt duże dawki i zbyt długi czas stosowania. Dodatkowo szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Wieloskładnikowy preparat o działaniu prozdrowotnym i redukującym ilość wody podskórnej

Najczęstsze zastosowania mniszka lekarskiego

Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej nowożytnym zastosowaniom mniszka lekarskiego, w aspekcie wspierania zdrowia człowieka.

Mniszek lekarski wykazuje działania: 

  • przeciw nadmiarowi stanów zapalnych w organizmie
  • wspomagająco, zdolność naszego organizmu do stawiania czoła nadmiarowi wolnych rodników
  • choć głównie na podstawie badań na zwierzętach, część naukowców postuluje możliwe zastosowanie w walce z nowotworami 
  • łagodzące dolegliwości - ból - związane z zapaleniem okrężnicy - mniszek lekarski był jednym ze składników preparatu ziołowego
  • poprawiające działanie wątroby w wirusowym zapaleniu wątroby typu B; ponownie mniszek lekarski był jednym z ziół stosowanych w leczeniu.

Widzimy zatem, że najczęściej o pozytywach stosowania mniszka lekarskiego donoszono wtedy, gdy celowo łączono go z innymi ziołami. Jak podsumowują badacze, świat nauki usilnie wygląda większej ilości badań, potwierdzających możliwości wspierające zdrowie człowieka.

Komentarze (0)