Nieustające uczucie zmęczenia, obrzęk wokół kostek, opuchlizna dłoni, twarzy i nóg czy skok wagi z dnia na dzień, to jedne z najczęstszych objawów zatrzymania wody w organizmie. Jest to problem, z którym przychodzi mierzyć się prawie każdej kobiecie, szczególnie odczuwalny jest w okresie menstruacji z powodu wahań hormonalnych, jednakże może też wynikać z wielu innych czynników, takich jak choroby, zażywanie leków czy zła dieta, przez co problem ten dotyka również mężczyzn. Co powoduje zatrzymanie wody w organizmie i jak sobie z tym radzić?
Zaburzenia hormonalne
Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej jest odczuwalne przez kobiety przed okresem menstruacji, poziom estrogenu w stosunku do progesteronu znacząco wzrasta, a duża ilość tych hormonów powoduje powstawanie opuchlizny. Niestety wahania hormonalne w czasie cyklu menstruacyjnego są naturalną koleją rzeczy i można mieć na nie jedynie niewielki wpływ.
Na szczęście zebrana woda po kilku dniach w większości przypadków znika. Jednakże nie u wszystkich. Zatrzymywanie wody może być związane z estrogenami oraz może występować nie tylko podczas miesiączki, ale również, poza tym okresem, a nawet może dotyczyć mężczyzn.
Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi spowodowanymi m.in. przyjmowaniem leków czy złą dietą, produkty takie jak nabiał, soja czy żywność i napoje narażone na działanie BPA, podnoszą poziom estrogenu i prowadzą do zaburzeń w gospodarce hormonalnej, co udowadniają liczne badania. Warto monitorować wpływ leków na nasz organizm i poradzić się specjalisty w doborze i zmianie niekorzystnych dla nas farmaceutyków.
A może to nadmiar nabiału lub soi?
Warto na nas sprawdzić, jak wpłynie na nas wykluczenie z diety nabiału czy soi, może to mieć pozytywny wpływ na nasze hormony. Dobrze również ograniczyć działanie parabenów pochodzących z tworzyw sztucznych, należy uważać na napoje i żywność w plastikowych oraz aluminiowych pojemnikach, a w szczególności na tę narażoną na działanie termiczne.
Dbając o gospodarkę wodną, warto ograniczyć nabiał oraz soję, które powodują wzrost estrogenu, produkty te same w sobie nie są złe, jednakże w większości przypadków są wysoce nienaturalne, zaczynając od chemikaliów podawanych podczas uprawy czy hodowli, kończąc na pakowaniu produktów w plastikowe opakowania.
Problemy z nerkami
Nerki poza usuwaniem produktów przemiany materii mają szereg innych ważnych funkcji, takich jak utrzymywanie homeostazy czy regulowanie stężenia wody i elektrolitów w naszym organizmie. Z tego względu zaniedbanie tego narządu czy zbyt duże jego obciążenie, może nie tylko prowadzić do zatrzymania wody w organizmie, ale również do poważnych chorób.
Aby zadbać o nerki, podstawą jest zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Dietę warto wzbogacić również w produkty wspomagające pracę nerek, oczyszczające je z toksyn oraz antyoksydanty mające dobroczynny wpływ na ogólną detoksykację organizmu. Do produktów tych należą między innymi owoce jagodowe - eliminujące mocznik i kwas moczowy oraz bogate w przeciwutleniacze czy pestki dyni - bogate w składniki wspomagające funkcjonowanie nerek.
Warto również uważać na spożycie szczawianów - składników antyodżywczych zawartych w szpinaku czy jarmużu, które mogą obciążać układ moczowy i prowadzić do powstawania chorób czy kamieni nerkowych.
Złe nawyki żywieniowe
Zaburzenia gospodarki wodnej organizmu mogą wynikać z niedoboru lub nadmiaru niektórych składników, złe nawyki żywieniowe, niezbilansowana dieta, zły dobór żywności, to jedne z najczęstszych powodów zatrzymywania wody. Bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm mają pokarmy przetworzone, zawierające masę składników takich jak konserwanty, zagęszczacze, substancje przeciwzbrylające itp.
Większość z nich ma na celu przedłużenie żywotności produktów oraz utrzymanie ich walorów. Substancje te w wielu przypadkach mają duży związek z wodą w produktach, jednakże nie wpływają one wyłącznie na produkty, ale przyjmowane z pożywieniem również na nasz organizm. Nawet produkty pozornie zdrowe, takie jak np. batony białkowe czy warzywne chipsy mogą mieć niekorzystny wpływ m.in. na gospodarkę wodną.
Co więcej, produkty te obfitują w sól, a nadmiar sodu w diecie również prowadzi do zatrzymywania wody oraz wielu chorób. Mimo że produkty te zachęcają nas często walorami smakowymi, zapachowymi czy wizualnymi oraz łatwością i krótkim czasem przygotowania, należy szczególnie uważać na produkty przetworzone. W profilaktyce oraz z pomocą w zaburzeniach gospodarki wodnej przychodzi potas, do którego zadań należą m.in. regulowanie gospodarki wodnej, kontrola ciśnienia krwi i pracy nerek.
Nieodpowiednia podaż płynów
Wiele osób, by uchronić się od niekorzystnych efektów zatrzymywania wody w organizmie, ogranicza ilość wypijanej wody. Wbrew pozorom zbyt niska podaż płynów przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, zaś wysoka do jego odwodnienia. Organizm ludzki jest bardzo inteligentny, do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje około 2-2,5 litra płynów na dobę, jeżeli podaż wody jest zbyt niska, organizm, aby się bronić, zatrzymuje wodę w celu zapobiegania odwodnieniu, pozyskując i magazynując, gdzie tylko może wodę uzyskaną z dietą. Prowadzi to do efektu przeciwnego do pożądanego.
Co więcej, nieodpowiednia podaż płynów związana z zaburzeniami gospodarki wodnej organizmu może skutkować m.in. poważnymi chorobami czy niewydolnością nerek. Aby zapobiec chorobom oraz innym przyczynom związanym z zaburzeniami gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, pijąc około 2,5 litra napojów dziennie – zwracając szczególną uwagę na ilość płynów przy aktywności fizycznej oraz spożywając warzywa i owoce, które poza sporą zawartością wody są również źródłem wielu witamin i składników mineralnych oraz pomagają w zachowaniu odpowiedniej gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu.
Podsumowanie
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą nie tylko do niekorzystnych efektów w wyglądzie naszej sylwetki, ale również do poważnych chorób czy zakwaszenia organizmu. Pomimo że czynników przyczyniających się do zatrzymywania wody jest naprawdę wiele, zbilansowana dieta, rozsądny dobór pokarmów, odpowiednia podaż płynów oraz zdrowy styl życia i kontrolowanie stanu naszego zdrowia wystarczą do utrzymania bilansu. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest fundamentem zdrowej diety i warto o tym pamiętać.