Nandrolone czyli legendarna „deka” jest jednym z najlepiej przebadanych SAA na rynku.  Jest to w istocie 19-nortestosterone. Zsyntetyzowany w 1950 roku, pierwszy raz opisany został w 1960 roku. Na receptę przepisywany od 1962 roku. Zakazany w sporcie np. olimpijskim od ok. 1975 roku (tak samo jak wszystkie pozostałe SAA).

Szukano jego zastosowania do kontroli płodności u mężczyzn, do leczenia pacjentów hemodializowanych, leczenia aplastycznej anemii, leczeniu pacjentów wyniszczonych AIDS, po operacji lub wypadku, do ochrony systemu immunologicznego po chemioterapii, w leczeniu osteoporozy i ogólnego wyniszczenia. W niektórych krajach różnorakie sterydy anaboliczne służą do „przyspieszania” wzrostu zwierząt rzeźnych, co mogłoby mieć bolesne konsekwencje dla sportowców. Wszelkie SAA i substancje pochodne są obecnie zakazane w sporcie, wyszczególnione na listach WADA: Anaboliki w sekcji S1.

Nandrolone jest od momentu jego upowszechnienia na rynku jednym z najczęściej nadużywanych SAA. Należy do grupy 19-nor, czasem nazywa się go 19-nortestosteronem. Wszyscy użytkownicy SAA powinni wiedzieć, iż nandrolone wywołuje poważne zaburzenia funkcjonowania osi HPTA i ma też wpływ np. na jądra i płodność.

wyciąg z karczocha

Głównym celem badania Emana Taha Mohammeda i wsp. była ocena możliwego ochronnego wpływu wyciągu z liści Cynara scolymus (CLE) na zaburzenia jąder wywołane przez ND u szczurów. Użyto pięć grup dorosłych samców szczurów (każda liczyła po 10 szczurów). Szczury z grupy I otrzymywały tylko sól fizjologiczną i służyły jako grupa kontrolna. Szczurom z grupy II wstrzykiwano sam olej raz w tygodniu, podczas gdy szczurom z grupy III podawano domięśniowo nandrolone (20 mg / kg / tydzień przez 60 dni). Szczury z grupy IV otrzymały doustnie 1 g na kg masy ciała wyciągu z karczocha, a szczury z grupy V otrzymały 20 mg / kg / tydzień przez 60 dni nandrolonu i 1 g na kg masy ciała wyciągu z karczocha.

Wyniki pokazały, że ND ma negatywny wpływ na czynność jąder, o czym świadczą znaczący wzrost stężenia malonyldialdehydu, znaczny spadek stężenia testosteronu w surowicy, spadek masy jąder, spadek stężenia glutationu, spadek aktywności enzymu katalazy i całkowitej aktywności antyoksydacyjnej. Rezultatom tym towarzyszyły znaczne zmiany cech plemników i tkanek jąder.

Jednak jednoczesne podawanie wyciągu z karczocha znacznie złagodziło prawie wszystkie zmiany patologiczne wywołane ND.

Podsumowując

Podawanie wyciągu z karczocha zmniejszyło toksyczne działanie nandrolonu na strukturę i funkcję jąder, prawdopodobnie ze względu na jego aktywność przeciwutleniającą.  Wyciąg z karczocha ma działanie żółciopędne, ochronne na wątrobę, obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, żółciotwórcze. 

Referencje:

Eman Tah Mohammed i wsp. „Cynara scolymus leaves extract alleviates nandrolone decanoate-induced alterations in testicular function and sperm quality in albino rats” https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11356-019-07302-4

Komentarze (1)
marcinek272

Ciekawy artykuł. Zastanawiam się jednak, czy podawanie nandrolonu w tak kosmicznej dawce jest miarodajne, jeśli chodzi o jego wpływ na zdrowie podczas amatorskiego stosowania. Dawka 20 mg/kg masy ciała na tydzień, dla osoby o masie 100kg daje 2g czystego nandrolonu tygodniowo, podczas gdy już 200 mg w tygodniu da zauważalne efekty (w formie długiego estru ilość substancji będzie nieco większa). Abstrah**ąc od dawek i biorąc pod uwagę podsumowanie artykułu (domniemana aktywność przeciwutleniająca), być może podobne ochronne efekty da suplementacja NAC oraz likopenu.

2