Jak się okazuje białko to nie tylko budulec mięśnia czy makroskładnik pomagający szybciej osiągnąć sytość. Białko może również kontrolować ciśnienie krwi. W Boston University przeprowadzono badania, które wykazały, że dorośli spożywający większą ilość białka dziennie (około 100 g) byli o 40% mniej narażeni ryzyko nadciśnienia, niż ci, którzy spożywali go o połowę mniej.

 1. Optymistyczne badanie
 2. Dlaczego tak się dzieje?
 3. Czy spożycie 100 g białka dziennie - czy to trudne do zjedzenia?
 4. Podsumowanie

Optymistyczne badanie

Badania przeprowadzane były na grupie 1300 osób w wieku od 30 do 54 lat. Przez 11 lat zaobserwowano, że osoby będące na diecie z wyższą zawartością białka (włączając w to również osoby z nadwagą) miały przez cały okres trwania badań najniższe ciśnienie krwi. Im niższe spożycie białka, tym większe było ciśnienie i ryzyko jego wzrostu.

Dlaczego tak się dzieje?

W jaki sposób białko ma wpływ na ciśnienie i może mieć dobroczynne działanie dla naszego serca? Naukowcy odkryli, że białka zawierają związki, które działają, jak naturalne inhibitory ACE - leki stosowane w leczeniu nadciśnienia. Białka zwierzęce zawierają także wysoki poziom argininy mającej właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie krwi.

cisnienie krwi

Zwrócić uwagę należy także na fakt, że białko powoduje większą sytość i wpływa na jakość naszych mięśni. Pomaga w konsekwencji utrzymać prawidłową wagę. Nadwaga jest sprzymierzeńcem wysokiego ciśnienia.

Czy spożycie 100 g białka dziennie - czy to trudne do zjedzenia?

Absolutnie nie. Jest to prostsze, niż nam się wydaje, szczególnie że wartościowe są dla nas białka zwierzęce, a jako dodatek także roślinne. Dla przykładu:

 • 100 g piersi z kurczaka zawiera ok. 20 g białka - przeciętna porcja na naszym talerzu to 150 g
 • 100 g jaj to ok. 13 g białka - jedno jajo waży średnio 65 g, a na posiłek zazwyczaj sięgamy po dwa nawet trzy jaja
 • 100 g twarogu to ok. 19 g białka
 • 100 g ryżu, kaszy to od 6 do 12 g białka - średnia porcja to 50 g
 • 100 g chleba żytniego to ok. 10 g białka

Już przy ledwo trzech posiłkach dziennie widać, że osiągnięcie 100 g białka nie stanowi żadnego problemu:

 • Posiłek 1: 100 g twarogu, 50 g kaszy jaglanej - ok. 23 g białka
 • Posiłek 2: 150 g piersi z kurczaka, 50 g ryżu - ok. 33 g białka
 • Posiłek 3: 2 jaja, 100 g chleba żytniego - ok. 20 g białka

Do tego dodać należy warzywa, które także zawierają drobne ilości białka. Część osób pije kawę z mlekiem i nawet przy trzech niedużych posiłkach jesteśmy w stanie zjeść całkiem przyzwoitą ilość białka.

Podsumowanie

Klucz jest jeden - należy dążyć do zbilansowanych posiłków, czyli takich, które zawierają zarówno białka, węglowodany, jak i tłuszcze. Zawsze świetnym pomysłem będzie shake proteinowy jako dodatek do wybranego posiłku, który w prosty sposób podniesie poziom spożywanego białka. Obniżone ciśnienie to przecież tylko jedna z zalet dobrze dobranej diety.

Na podstawie:https://www.mensjournal.com/health-fitness/eat-more-protein-lower-your-blood-pressure-20141030

Komentarze (0)