Witaminy A, C i E stanowią jedne z najbardziej znanych egzogennych związków o charakterze antyoksydantów w ustroju człowieka. Są owiane wieloma mitami np. o leczeniu raka czy „wszystkich chorób” przez witaminę C.

Co naprawdę daje witamina C?

W rzeczywistości witamina C wykazuje pozytywny wpływ na ustrój człowieka, uznaje się ją wręcz za niezbędną sportowcom (i to w dużo większych dawkach niż przyjęte dla nieaktywnej fizycznie populacji).  Może znaleźć swoje zastosowanie we wspomaganiu leczenia stawów, a także jako środek wspomagający walkę z nowotworami (np. w badaniach stwierdzono, iż duże dawki witaminy C mogą łagodzić skutki chemioterapii czy radioterapii, niemniej jest to terapia eksperymentalna i mało prawdopodobne, by stała się bardziej popularna. To wcale nie oznacza, iż witamina C leczy raka).

Jak działa NAC?

N-acetylocysteina (NAC), acetylowany wariant aminokwasu L-cysteiny, jest doskonałym źródłem grup sulfhydrylowych (SH). Związek jest przekształcany w organizmie w metabolity zdolne do stymulowania syntezy glutationu (GSH), sprzyjające detoksykacji i działające bezpośrednio jako wymiatacze wolnych rodników. Jest najbardziej znana jako lek ratujący wątrobę po zatruciu paracetamolem. NAC ma wpływ na szlaki zapalne, neurotrofiny, mitochondria i stres oksydacyjny, jego działanie może wynikać z wpływu na poszczególne szlaki osobno lub wskutek łącznego oddziaływania.

ból głowy migrena

Czy terapia antyoksydacyjna może pomóc w leczeniu bólu głowy?

Migrenowy ból głowy jest dotkliwym rodzajem bólu, w którego leczeniu stosuje się poważne środki farmakologiczne. Niemniej naukowcy sugerują, iż migrena charakteryzuje się zwiększonym stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym w mózgu; dlatego przeciwutleniacze mogą zapobiegać migrenie. Postanowili zbadać profilaktyczny wpływ złożonego leku składającego się z witamin C, E i N-acetylocysteiny (NAC) na migrenę.

W eksperymencie wzięli udział dorośli zgłaszający występowanie od 2 do 8 migren miesięcznie przez co najmniej rok. Po 1-miesięcznym okresie wyjściowym 35 pacjentów ukończyło 3 miesiące leczenia kapsułkami NEC lub placebo. Pierwszorzędowym wynikiem była różnica w średniej liczbie bólów głowy na miesiąc między punktem początkowym a ostatnim miesiącem badania w grupach NEC i pozorowanych.

Wyniki:

  • podawanie witaminy C, E oraz N-acetylocysteiny (NAC) spowodowało spadek bólów głowy o 3 na miesiąc (jeśli ktoś miał 5 migren miesięcznie, po terapii mógł się spodziewać tylko 2 zamiast 5)
  • placebo zaowocowało spadkiem średnio o 1.4 migreny miesięcznie
  • terapia witaminami oraz NAC spowodowała zmniejszenie częstotliwości występowania migren, rzadziej występowały poważne bóle głowy, skrócił się czas trwania migreny i poprawiła ocena bólu głowy (ból był lepiej tolerowany), te osoby mogły rzadziej sięgać po środki farmakologiczne (analgetyki)

Wnioski

Jest to pierwsze randomizowane, kontrolowane badanie, w którym stwierdzono, że podawanie witaminy C, E oraz N-acetylocysteiny (NAC) zmniejsza występowanie migrenowych bólów głowy u dorosłych.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Eric John Visser FFPMANZCA i in. Reduction in Migraine and Headache Frequency and Intensity With Combined Antioxidant Prophylaxis (N-acetylcysteine, Vitamin E, and Vitamin C): A Randomized Sham-Controlled Pilot Study https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/papr.12902

Komentarze (3)
M-ka

To sugeruje, że bóle głowy i silne zmęczenie w czasie infekcji mogą być spowodowane brakami antyoksydantów i walką organizmu m.in. o wytworzenie dostatecznej ilości glutationu.
O ironio, większość ludzi nauczono sięgać wtedy po paracetamol, który jeszcze bardziej obniża glutation, co stwarza imo zagrożenie powstaniem powikłań neurologicznych.
Niedawno czytałam również o badaniu, gdzie redukowano liczbę migren przy pomocy podaży odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega3 (i redukcji omega6).
Jedno i drugie wydaje się warte wypróbowania przez nie-migrenowców, przy okazjonalnych bólach głowy.

0
andello

A co jest bezpieczniejsze w takim wypadku? Ibuprofen? Sam nie mogę łykać aspiryny, więc sam mam wybór pomiędzy paracetamolem a ibuprofenem. W grę wchodzi jeszcze tramadol, ale to inna liga.

0
M-ka

O ile pamiętam, to lepiej wziąć Ibuprofen czy Naproksen, ale nie dam sobie ręki uciąć. Zapytaj np. autora artykułu, bo nie chcę Cię wprowadzić w błąd.
Najlepiej w ogóle unikać tych wszystkich środków, ale rozumiem że czasem trudno.
Inaczej też wygląda sprawa w zależności od tego czy chodzi o ból głowy w czasie infekcji czy bez niej i jak przechodzisz takie infekcje, więc najlepiej byłoby zapytać jakiegoś dobrego lekarza.

0