Witamina E należy do jednych z bardziej rozpowszechnionych antyoksydantów, w ostatnich latach odkryto wiele jej nowych właściwości. Witamina E jest głównym rozpuszczalnym w tłuszczach przeciwutleniaczem, który zmiata rodniki nadtlenkowe i znacząco spowalnia utlenianie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) – co ma duże znaczenie praktyczne dla człowieka.

  1. Czy witamina E może zapobiegać chorobom? Witamina dla palaczy!
  2. Witamina E a ilość infekcji 
  3. Zasada działania

W obecności witaminy E rodniki peroksylowe reagują z α-tokoferolem zamiast z lipidami, co hamuje dalsze utlenianie tłuszczów.

Czy witamina E może zapobiegać chorobom? Witamina dla palaczy!

witamina E

U ludzi stwierdzono, iż wieloletnie podawanie 50 mg witaminy E dziennie zmniejsza o 69% ryzyko występowania zapalenia płuc u aktywnych fizycznie palaczy (wypalali od 5 do 19 papierosów dziennie). Witamina E zmniejszała o 14% ryzyko występowania zapalenia płuc u osób wypalających co najmniej 20 papierosów dziennie i przy tym nieaktywnych fizycznie. A więc aktywność fizyczna ma również niesłychaną wartość, szczególnie jeśli ktoś regularnie pali tytoń.

Witamina E a ilość infekcji 

Z kolei podawanie 200 IU dziennie przez 1 rok osobom powyżej 65 roku życia wiązało się z mniejszą liczbą infekcji, w tym górnych dróg oddechowych. Odnotowano mniejszą częstość występowania przeziębienia, jednak witamina E nie chroniła przed infekcjami dolnych dróg oddechowych.

W kolejnym badaniu dotyczącym palaczy tytoniu w wieku do 50 do 69 lat, podawanie 50 mg witaminy E dziennie takim osobom wiązało się z mniejszą częstotliwością występowania przeziębień. Spadek był największy wśród osób, które paliły mniej niż 15 papierosów dziennie.

Polecamy również: Najlepsza witamina E - jaką witaminę E wybrać?

Zasada działania

Mechanizm? Wykazano, że podawanie witaminy E wzmacnia komórkową i humoralną odpowiedź immunologiczną u różnych gatunków zwierząt. Donoszono o zwiększonej proliferacji limfocytów, podwyższonym stężeniu immunoglobulin, zwiększonej odpowiedzi przeciwciał, wyższej aktywności komórek NK (naturalnych zabójców) i produkcji interleukiny (IL)-2 przy suplementacji witaminą E.

Referencje, badania, literatura:

Ga Young Lee, Sung Nim Han The Role of Vitamin E in Immunity https://www.mdpi.com/2072-6643/10/11/1614/htm

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)