Dobry sen w nocy jest bardzo ważny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale dla ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu. Taka regeneracja sprawia, że Twój organizm jest w stanie funkcjonować w dzień. Funkcjonować, czyli pracować, uczyć się, zajmować domem, dziećmi, realizować swoje pasje, trenować, a także po prostu żyć pełną piersią. Sen pomaga lepiej się koncentrować, a także przetwarzać informacje, przechowywać wspomnienia. Dlatego też często mówi się: „prześpij się z tym” — i dotyczy to zarówno przetworzenia jakiegoś problemu w głowie, jak i tego, czego uczyłeś się np. na egzamin.

Czasami jednak jest tak, że pomimo zmęczenia i świadomości tego, jak bardzo potrzebujesz snu, po prostu nie możesz zasnąć albo bardzo często się przebudzasz. Taka noc sprawia, że rano czujesz się zmęczony, zdemotywowany i po prostu nie masz siły do działania. Każdy doświadcza czasami takiego stanu i o ile zdarza się on sporadycznie, nie trzeba się martwić, tak chroniczne problemy ze snem są już poważnym stanem wymagającym konsultacji ze specjalistą.

Jakie czynniki wpływają na jakość snu?

To, czy udaje się zasnąć i przespać całą noc, zależy od wielu czynników. Są to m.in.:

  • unikanie urządzeń emitujących niebieskie światło przed snem
  • odpowiednie zaciemnienie w sypialni
  • wygodny materac
  • przewietrzona sypialnia
  • odpowiednia temperatura do spania (16-19 stopni)
  • wyciszająca rutyna przed snem, np. kąpiel, czytanie książki
  • zachowanie porządku w pomieszczeniu, w którym śpisz
  • unikanie obfitej kolacji przed snem

Jak się okazuje, wpływ na jakość snu może mieć także pozycja, w której śpisz. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom spania na brzuchu, plecach i na boku.

Spanie na plecach

Według National Sleep Foundation spanie na plecach jest najlepszą pozycją do spania dla kręgosłupa, ponieważ pomaga utrzymać go w odpowiednim ustawieniu. Jeśli cierpisz na bóle stawów, spanie na plecach może pomóc zmniejszyć nacisk na biodra i kolana (szczególnie jeśli pod kolanami jest umieszczona poduszka). Pozycja ta nie zawsze wydaje się naturalna i dla niektórych osób dostosowanie się do niej może wymagać nieco czasu. Mimo wszystko, jeśli ma to uśmierzyć ból, to warto. Pozycja na plecach z głową podpartą na poduszce jest dobra także dla osób cierpiących na refluks żołądkowy.

kobieta śpiąca na plecach

Czy spanie na plecach ma jakieś wady? Niestety tak. Osoby śpiące na plecach częściej chrapią. Pozycja ta jest również ryzykowna, jeśli masz bezdech senny, ponieważ może blokować drogi oddechowe.

Spanie na brzuchu

Plusem spania na brzuchu jest mniejsze ryzyko chrapania. Jest to także lepsza pozycja dla osób z bezdechem nocnym. Z kolei, gdy śpisz na brzuchu, twój tors zapada się w materac, co może powodować nienaturalne wygięcie pleców, nacisk na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy. Nie nadaje się zatem dla osób, które cierpią na bóle pleców i szyi. Można próbować powiedzieć, że spanie na brzuchu jest, w kontekście wad i zalet, przeciwieństwem spania na plecach. Jednak można się tu doszukać jeszcze kilku innych wad: może sprzyjać szybszemu powstawaniu zmarszczek, u kobiet wpływa negatywnie na dekolt/piersi, powoduje nacisk na narządy wewnętrzne.

Spanie na boku

Według National Sleep Foundation 6 na 10 osób śpi na boku. Jedną z korzyści jest to, że spanie na boku może pomóc zmniejszyć chrapanie, ponieważ umożliwia to rozluźnienie miękkiej tkanki w języku i gardle, co zmniejsza niedrożność dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Spanie na boku może też zmniejszyć refluks żołądkowy, ale tylko jeśli śpisz na lewym boku. Minusem jest potencjalny ból barku, na którym śpisz oraz szyi. Zatem, jeśli jest to Twoja ulubiona pozycja, staraj się układać raz na jednym boku, raz na drugim.

Podsumowanie

Jak już dobrze wiesz, sen jest bardzo ważny. Jeśli masz problemy z chrapaniem, bólami pleców czy refluksem, wówczas możesz nie wiedzieć, jak się ułożyć, żeby zasnąć i nie budzić się co chwilę. Mając już tę wiedzę, staraj się położyć w najlepszej pozycji dopasowanej do Twojego zdrowia i samopoczucia. W czasie snu nie masz wpływu na to, jak ustawi się twoje ciało, dlatego staraj się układać odpowiednio przy zasypianiu i poprawiaj swoją pozycję w nocy po przebudzeniu. Stopniowo twoje ciało przyzwyczai się i zacznie "współpracować".

Źródła:

  • https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions
  • http://hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-
  • prevention/choosing-the-best-sleep-position
  • https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-sleep-clears-brain
  • http://sleepresearchfoundation.com/2020/07/28/the-best-sleeping-position-for-good-health/
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
lodzianin1

Ja śpię na lewym boku prawie zawsze

1
M-ka

Trochę zmian pozycji ciała jest na pewno dobre, bo zapobiega np. uciskowi przez kilka godzin tylko na jedną część ciała czy zakrzepom. Polepsza to też krążenie krwi i limfy, czyli oczyszczanie całego organizmu.
Zapobiega to sytuacjom, że budzimy się z bolącym jednym barkiem czy podpuchniętą jedną stroną np.twarzy...
Zauważyłam np.że dużo częściej zmieniam pozycję we śnie, kiedy mam zmęczone mięśnie czy stawy na takie, które je odciążają (i przez to są wygodniejsze i lepiej się śpi).
Poza skrajnymi sytuacjami, kiedy można dobrze spać tylko w jednej pozycji, wydaje mi się że warto mieć zestaw chociaż 2-3 różnych i starać się je przemiennie przybierać we śnie.

0
TomQ-MAG

ja tez niestety zasypiam na boku, a pozniej budze sie w nocy i szukam ramion, ktore sa sparalizowane uciskiem ciala%)

1