Nie trzeba być wielkim znawcą tematu, żeby wiedzieć, że sen odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Łatwo zauważamy, że jego brak przekłada się na nasze gorsze samopoczucie, zmęczenie czy brak koncentracji. Nie każdy wie jednak, że niedobór snu wywiera na nas dużo większy wpływ. Może się bowiem przyczynić między innymi do rozwoju cukrzycy i chorób serca.

  1. Długowieczność
  2. Stan zapalny
  3. Pamięć
  4. Koncentracja
  5. Depresja
  6. Stres
  7. Choroby serca
  8. Cukrzyca
  9. Otyłość
  10. Podsumowanie

Nie jesteśmy w stanie określić idealnej ilości snu, która będzie odpowiednia dla każdego. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych oszacowano jednak, iż optymalna dawka snu wynosi od siedmiu do ośmiu godzin na dobę. Ważna jest jednak nie tylko sama długość snu, ale również zachowanie pewnego rodzaju „harmonogramu” snu.

brak snu

Warto zadbać o to, by chodzić spać i wstawać o podobnych porach każdego dnia. Ważne jest również wyciszenie się przed snem, przewietrzenie i zaciemnienie sypialni, a także na co najmniej 30-60 min przed snem powinniśmy przestać korzystać z urządzeń elektronicznych. Sen to ważna część zdrowego stylu życia.

Długowieczność

Badania pokazują, że osoby, które śpią mniej niż siedem godzin i więcej niż dziewięć godzin na dobę, mają o 30% wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci, niż osoby śpiące około ośmiu godzin. Jeśli zależy Ci na długowieczności, zadbaj o odpowiednią ilość snu!

Stan zapalny

Badania wykazały, że ograniczenie snu może zwiększać obecność markerów stanu zapalnego. Zapalenie jest czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru, więc może częściowo wyjaśnić, dlaczego zły sen jest związany z chorobą serca.

Pamięć

Spanie z książką pod poduszką nie wpływa niestety na zapamiętanie zawartych w niej treści. Jednak sen pomaga w przetwarzaniu i zachowywaniu wspomnień, a dzięki temu wpływa również na poprawę pamięci. Potwierdzono badaniami naukowymi, iż ludzie, którzy po nauce śpią, lepiej radzą sobie później na testach sprawdzających przyswajaną wiedzę. Stosowanie natomiast tabletek nasennych może powodować kłopoty z pamięcią!

Koncentracja

Według jednego z badań osoby, które nie spały co najmniej 17-19 godzin wykonywały testy tak samo lub nawet gorzej, niż osoby mające zawartość alkoholu we krwi na poziomie 0,05 promila. Szybkość reakcji osób, które tak długo nie spały, w przypadku niektórych testów była zmniejszona nawet o 50%, a dokładność w ich rozwiązywaniu była znacznie gorsza, niż wtedy, gdy byli pod wpływem alkoholu. W dodatku osoby, które tak długo nie spały miały najczęściej problem w ocenie swojego stanu.

Depresja

Podobnie, jak w przypadku stresu, związek między depresją a snem przebiega w obie strony. Depresja często wiąże się z zaburzeniami snu. Badania wykazały również, że zbyt krótki sen lub sen słabej jakości może wpływać na rozwój depresji. Powód tego związku nie został jeszcze do końca poznany, ale wykazano, że zaburzenia snu mogą zmniejszyć ilość przyjemności, jaką odczuwamy w życiu codziennym.

sen

Stres

Stres może oczywiście wpływać na zaburzenia snu, ale również brak snu może przyczyniać się do zwiększenia ilości stresu w naszym życiu. Ograniczona ilość snu wpływa na zwiększenie poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol nazywany jest hormonem stresu. Nasz organizm traktuje brak snu jako czynnik stresowy.

Choroby serca

Zły sen jest skorelowany z różnego rodzaju problemami z sercem, w tym z wysokim ciśnieniem krwi, miażdżycą, atakiem serca i udarem. Tylko jedna nieprzespana noc może spowodować, że osoba z nadciśnieniem będzie miała podwyższone ciśnienie krwi przez cały następny dzień.

Brak snu nie tylko zmniejsza aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, ale także zwiększa działanie współczulnego układu nerwowego, czyli tego, który uruchamia się w momencie walki, ucieczki, stresu.

Polecamy również: Calum Von Moger będzie twarzą marki Gucci

Cukrzyca

Powiązania między rozwojem cukrzycy typy 2, a niedoborem snu wiążą się głównie ze zwiększonym ryzykiem otyłości. Im mniej lub gorzej śpimy, tym bardziej narażeni jesteśmy na tycie. Im bardziej otyli jesteśmy, tym bardziej narażeni jesteśmy na rozwój cukrzycy.

Ponadto zły sen może wpływać na wydzielanie hormonów związanych z metabolizmem glukozy. Sen wydaje się również zmniejszać aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, który odgrywa rolę w kontrolowaniu i uwalnianiu insuliny.

Jedno z badań pokazało, że osoby, których sen ograniczony był do 4,5h na dobę przez 4 noce z rzędu, odnotowały 16% spadek ogólnej zdolności organizmu do prawidłowej odpowiedzi na insulinę.

Otyłość

otyłość

Trzyletnie badanie obejmujące ponad 20 000 osób wykazało, że w porównaniu z osobami, które spały siedem godzin, osoby, które spały mniej niż pięć godzin, częściej doświadczały problemów nadwagi i otyłości. Prawdopodobnie jest to spowodowane większym apetytem (zwłaszcza na pokarmy słone i słodkie) w wyniku niedoboru snu.

Podsumowanie

Sen to niezwykle istotna część zdrowego stylu życia. Często nadmiernie skupiamy się na samej aktywności fizycznej i diecie, zapominając przy tym o tym, że bez odpowiedniej ilości i jakości snu nie możemy być zdrowi, szczupli i pełni energii.

Komentarze (1)
Anonim

Artykuł ok, ale brakuje mi przypisów i bibliografii, bo chętnie bym poczytał coś więcej. "Badania pokazują, że osoby, które śpią mniej niż siedem godzin i więcej niż dziewięć godzin na dobę, mają o 30% wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci, niż osoby śpiące około ośmiu godzin"
No i od razu artykuł jest o wiele bardziej wiarygodny, jeśli widać, że jest oparty na konkretnych, podanych źródłach.

0