Ruch jest znakomitym sposobem na wsparcie leczenia różnych przypadłości stawowych. Oczywiście nie mam tutaj na myśli intensywnego treningu siłowego. Wysiłek w okresie choroby powinien być skonsultowany ze specjalistą i uwzględniać m.in. stan pacjenta i przebieg choroby. Niestety, silny ból i dyskomfort w stawach skutecznie hamuje naszą chęć na trening. Skutkuje on brakiem lub ograniczeniem aktywności fizycznej, wzrostem masy ciała, jak i wydłużeniu się czasu leczenia.

Stan zapalny jest jedną z najczęstszych przyczyn bólów stawowych i występuje bardzo często przy kontuzjach. Zaznaczę tutaj wyraźnie, że w przypadku ostrego stanu zapalnego trening nie jest wskazany. Zazwyczaj w okresie tym zalecane jest jednak ograniczenie aktywności i leczenie farmakologiczne połączone z zabiegami fizykalnymi. W przypadku lekkich stanów zapalnych wysiłek fizyczny może być nawet wskazany. Jednak również tutaj zalecam konsultację z fizjoterapeutą i dobór odpowiedniej aktywności. W tym artykule przedstawiam 5 powodów, dla których warto podjąć się lekkiego treningu nawet ze stanem zapalnym stawów.

1. Trening zmniejsza sztywność stawów

Sztywność stawów jest jednym z objawów, jakie pojawiają się w przewlekłych bólach stawów i stanach zapalnych. Przykładem aktywności, jaka jest zalecana podczas stanów zapalnych, jest np. spacer/chód. Chodzenie, w odróżnieniu od biegania czy podskoków, jest aktywnością o umiarkowanej intensywności, która sprzyjać będzie zdrowiu stawów. W badaniach naukowych już 10 minut spaceru dziennie wykonywanego trzy razy w tygodniu prowadziło do znacznego obniżenia sztywności stawów, zmniejszenia bólu i poprawy komfortu życia.  Nieraz pewnie budzicie się rano po ciężkim treningu i czujecie, że wasze ciało jest sztywne i obolałe. Wystarczy kilka ruchów rękoma, głową, tułowiem i od razu czuć wyraźną ulgę. Tak samo działa to w przypadku problemów ze stawami, gdzie krew szybciej przepływa przez mięśnie i sprawia, że stają się one bardziej elastyczne i łatwiej poruszać jest stawami.

stawy aktywność fizyczna

2. Aktywność fizyczna działa przeciwbólowo

Jest wiele publikacji naukowych, które potwierdzają, że umiarkowana aktywność fizyczna jest w stanie skutecznie zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie stawów. Jeśli bolą Cię stawy, najlepszą formą aktywności są treningi o niskiej intensywności, takie jak jazda na rowerze, pływanie lub spacery. Ponadto badacze zwracają uwagę na to, aby wykorzystywać te aktywności, które są mało wymagające pod kątem stabilizacji stawów. Zwraca się również uwagę na potrzebę treningu siłowego. Mięśnie są elementem wspomagającym funkcjonowanie stawów. Wiele osób np. po kontuzji więzadła przedniego krzyżowego kolana, przy wsparciu silnych mięśni czworogłowych i dwugłowych uda jest w stanie funkcjonować nawet ze zerwanym więzadłem. Mocne mięśnie będą chroniły i stabilizowały staw. Trening siłowy działa skutecznie na ograniczenie stanu zapalnego pod warunkiem, że jest to lekki stan zapalny. Wysiłek fizyczny stymuluje produkcję endorfin, które również mają właściwości przeciwbólowe.

3. Aktywność zmniejsza zmęczenie

Oprócz bólu stawów i ograniczeń ruchowych choroby zapalne stawów powodują dodatkowo uczucie zmęczenia, co zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Lekka aktywność fizyczna w tym okresie dodaje nam energii, czujemy się mniej ociężale. Trening daje nam uczucie spełnienia i zadowolenia z siebie. To sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeni chorobą i bólem, stajemy się proaktywni.


4. Poprawa równowagi

Trening wspomaga również utrzymanie równowagi, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko upadków. Punkt ten bardziej dotyczy osób starszych, w przypadku których upadek niesie za sobą kolejne znaczne ograniczenia mobilności w przyszłości, a nawet śmierć. Dobra równowaga sprawia, że każda czynność, jakiej się podejmujemy, jest bezpieczniejsza.

5. Lepszy sen

Ból stawów i dyskomfort związany ze stanem zapalnym skutecznie uniemożliwiają znalezienie sobie dobrej pozycji do spokojnego snu. Zasypianie bywa utrudnione. Dodatkowo ból i sztywność stawów mogą być powodem częstego wybudzania się. Ćwiczenia fizyczne wspomagać będą spokojny sen na kilka sposobów. Przede wszystkim znosząc ból i sztywność stawów, jak i dając nam poczucie relaksacji, które towarzyszy nam po zakończonym treningu. Co więcej, lekki wysiłek fizyczny może przyczynić się do wzrostu poziomu melatoniny, co skutecznie będzie przyspieszać zasypianie.

Podsumowanie

Stan zapalny stawów zazwyczaj jest czynnikiem ograniczającym naszą aktywność. Jak już wspomniałem na początku, silny stan zapalny jest przeciwwskazaniem do wykonywania znacznego wysiłku, gdyż istnieje większe ryzyko uszkodzenia stawów i tkanek okołostawowych. Kluczowym elementem jest rozpoznanie, działanie rehabilitacyjne i aktywność fizyczna. Jeżeli stan zapalny jest leczony farmakologicznie, wsparty zabiegami fizykalnymi, takimi jak schładzanie miejsca bólowego, można sobie pozwolić na umiarkowaną aktywność. Musimy jednak pamiętać, że nie mam tutaj na myśli treningu z ciężarami, a zazwyczaj chodzi o lekkie treningi cardio. Dają nam one możliwość zwiększenia przepływu krwi po ciele, lepszego dotlenienia tkanek. Zaleca się takie aktywności jak: spacery, jazda na rowerze, pływanie, joga. W przypadku lekkiego stanu zapalnego i braku ograniczeń ruchowych można pomyśleć o treningu oporowym z ciężarkami. Trening siłowy będzie zmniejszał utratę masy mięśniowej. Mięśnie z kolei odpowiadają za funkcjonowanie stawów, chronią aparat ruchu, odpowiadają za siłę, moc i ograniczają ryzyko utraty równowagi.

kolagen na stawy

Collagen PRO - regeneruje, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo

O czym należy pamiętać?

  • Ostry stan zapalny jest przeciwwskazaniem do treningu.
  • Odpowiednio leczony lekki stan zapalny nie wyklucza prowadzenia dobrze zaplanowanej aktywności fizycznej.
  • Umiarkowany wysiłek fizyczny skutecznie wspomaga leczenie.
  • Rozważ wykorzystanie suplementów diety o działaniu przeciwzapalnym jak: kurkumina, kwasy tłuszczowe omega 3, boswellia seratta i MSM.
Komentarze (0)