Cukrzyca to jedna z tych chorób, która coraz to częściej dotyka naszej populacji. Występuje bez względu na płeć. Niestety, jesteśmy poniekąd odpowiedzialni za jej wystąpienie. Złe wybory dietetyczne, nałogi czy brak aktywności fizycznej to przyczyny zachorowań na cukrzycę. Występuje ona również genetycznie.

  1. Czym jest cukrzyca?
  2. Znaki ostrzegawcze, które powinny cię zainteresować
  3. 18 objawów, które mogą być oznaką cukrzycy
  4. Podsumowanie

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to przewlekła choroba, której przyczyną jest zaburzone wydzielanie insuliny, czyli hormonu, który odpowiada między innymi za odpowiedni poziom glukozy we krwi. Hormon ten nie działa prawidłowo, dochodzi do podwyższenia stężenia glukozy - występuje hiperglikemia. Gdy poziom cukru spada, pojawiają się objawy choroby. Warto nadmienić, iż przewlekła hiperglikemia wiązać się może z wieloma uszkodzeniami, a także zaburzeniami czynności wielu narządów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Cukrzycę dzieli się na kilka typów, są to:

  • Cukrzyca typu pierwszego, czyli cukrzyca insulinozależna – jest to zaburzenie typowo autoimmunologiczne, organizm nasz produkuje tyle przeciwciał, że działa na swoją niekorzyść, niszcząc przede wszystkim te komórki trzustki, które odpowiadają za wydzielanie insuliny. Mówi się, że jest to cukrzyca wieku młodzieńczego i pojawia się ona stosunkowo bardzo niespodziewanie i nagle.
  • Cukrzyca typu drugiego, czyli cukrzyca insulinoniezależna – jest to schorzenie, które dotyka nawet 80% osób chorych na cukrzycę, zazwyczaj pojawia się w wieku dorosłym. Pojawia się wskutek braku insuliny, a nasz organizm uodparnia się na nią, co powoduje rozregulowanie poziomu stężenia glukozy we krwi i trzustka nie radzi sobie z brakiem tego hormonu, tym samym wydziela jej ogromne ilości, jednak po pewnym czasie możliwości trzustki się po prostu wyczerpują i dochodzi do tego, że nasza trzustka nie jest w stanie produkować więcej insuliny. Cukrzyca tego typu długo może być w stanie uśpionym i nie dawać żadnych objawów.

Istnieje również cukrzyca ciążowa, a także insulinooporność, schorzenia te są również powiązane z problemami, które zachodzą w gospodarce insulinowo-glukozowej.

Znaki ostrzegawcze, które powinny cię zainteresować

Badania wykazują, że 1 na 4 dorosłe osoby cierpiących na tę chorobę nie jest nawet tego świadoma, co może prowadzić do poważnych powikłań. Istnieje wiele symptomów choroby, których po prostu często nie zauważamy, mimo iż nasz organizm daje nam znać, że coś się dzieje. Często te symptomy są bardzo ogólne, dlatego też w gonitwie dnia codziennego, są dla nas zazwyczaj mylone z niewyspaniem, stresem w pracy, czy też przetrenowaniem.

Warto jednak obserwować swój organizm, gdyż im wcześniej wykryjemy u sobie to schorzenie, jesteśmy w stanie zminimalizować skutki uboczne. Nieleczona cukrzyca lub też leczona w nieodpowiedni sposób jest w stanie doprowadzić nas do wielu innych powiązanych schorzeń, a długotrwały stan hiperglikemii powodować może nawet śmierć.

cukrzyca

18 objawów, które mogą być oznaką cukrzycy

1. Głód, który odczuwany jest nawet po jedzeniu

Gdy odczuwamy głód, nawet zaraz po jedzeniu, nasz organizm prawdopodobnie nie jest w stanie przekształcić jedzenia, które spożywamy, na energię. Jej brak często odbija się na zwiększonym apetycie.

2. Częste poczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia bardzo często towarzyszy osobom, które dotknięte są cukrzycą. Spowodowane może to być wieloma czynnikami, jednym z nich może być niezdolność naszego organizmu do przyjmowania glukozy, np.: podczas posiłków węglowodanowych. Brak energii może również być spowodowany odwodnieniem, gdyż chorując na cukrzycę, często oddajemy mocz.

3. Suche, spierzchnięte usta

Brak odpowiedniej ilości płynów w organizmie, częste oddawanie moczu, a także odwodnienie powoduje, iż nasza skóra, szczególnie w jamie ustnej, a także na ustach jest bardzo sucha.

4. Częste oddawanie moczu

Wzmożone oddawanie moczu również dotyka osoby chore na cukrzycę, z powodu zwiększonej ilości glukozy. Nerki nie mogą przefiltrowywać i wchłaniać nadmiaru cukru, co w rezultacie będzie prowadziło do częstszego oddawania moczu, podczas którego nadmiar cukru zostanie wydalony.

5. Wzmożone pragnienie

Podczas zwiększonej ilości oddawania moczu, nasz organizm pobiera płyny ustrojowe z naszych tkanek. To powoduje odwodnienie, a w konsekwencji wzmożone pragnienie.

6. Utrata wagi

W przypadku gdy chorujemy na cukrzycę, wystąpić może nagły spadek wagi, który nie będzie miał związku z żadną dietą. Odpowiedzialna za to będzie niedostateczna ilość insuliny, która zapobiega wchłanianiu glukozy z pożywienia, która przekształcana jest na energię.

7. Rozmazany obraz

Niewyraźny obraz oraz problemy ze wzrokiem mogą być objawem wysokiego cukru we krwi, oczy stają się suche, bardziej wrażliwe na światło czy zmianę warunków klimatycznych.

8. Sucha oraz swędząca skóra

Brak naturalnej wilgoci i nawodnienia organizmu powoduje, że skóra staje się szorstka, sucha i często swędzi.

9. Powolne gojenie się ran

Powolne gojenie się ran, a także częste pojawianie się siniaków na ciele również może wystąpić w przypadku cukrzycy, wysoki cukier we krwi wpływa między innymi na jej przepływ, powodując uszkodzenia nerwów.

10. Ból i drętwienie kończyn, szczególnie dłoni i stóp

Wystąpienie bólu, drętwienia czy mrowienia kończyn to również objaw zbyt wysokiego cukru we krwi, którego skutkiem może być uszkodzenie nerwów. Może wystąpić również brak czucia w dłoniach czy stopach, z czasem ten stan przenieść się może na inne części ciała.

11. Tak zwany słodki oddech

Słodki, lekko owocowy oddech również jest jednym z symptomów cukrzycy.

12. Nudności i wymioty

Wysoki poziom glukozy może spowolnić ruchy żołądka oraz jelit. Co spowodować może zatrzymanie się pożywienia na dłużej w żołądku i efektem tego może być wystąpienie nudności czy wymiotów.

13. Częste bóle głowy

Objaw ten dotyczyć może zarówno wysokiego, jak i niskiego poziomu glukozy we krwi. Bóle te mogą mieć różne natężenie.

14. Pogorszenie się nastroju, drażliwość, nerwowość

Niski poziom glukozy może powodować irytację oraz smutek.

15. Zaburzenia erekcji i problemy z libido

Jeśli jesteś mężczyzną, który ma problem z erekcją, może to być oznaką cukrzycy. Cukrzyca może zaburzać pracę nerwów, a także naczyń krwionośnych i mięśni, które kontrolują erekcję. W przypadku kobiet najczęściej zauważa się problemy z libido i brakiem ochoty na seks.

16. Bóle brzucha

Symptom ten występuje zarówno podczas podwyższenia się glukozy we krwi, a także jej spadku. Cukrzyca może uszkodzić nerwy, a także spowodować, że jedzenie dłużej zalega w żołądku i efektem tego są bóle brzucha, niestrawność oraz dyskomfort.

17. Infekcje spowodowane drożdżakami

Drożdżaki często karmią się cukrem, dlatego też podczas cukrzycy może dojść do zakażenia np.: candydozą, która atakować może jamę ustną, pochwę czy układ trawienny, a także infekcje mogą wystąpić pod pachami, między palcami u stóp, czy rąk, a także pod biustem.

18. Problemy w przemianie tłuszczów

Zaburzenia przemiany glukozy powodują kłopoty w przemianie tłuszczów. W przypadku niedoboru insuliny i braku możliwości wykorzystania glukozy jako głównego źródła energii dochodzi do nadmiernego rozkładu tłuszczów, tym samym zwiększając stężenie produktów ich przemiany, które pojawiają się w postaci szkodliwych związków chemicznych.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele symptomów, które mogą wskazywać na obecność cukrzycy, dlatego też istotna jest nasza wiedza oraz świadomość tego, jak choroba wpływa na nasz organizm. Powinniśmy przede wszystkim zrewidować naszą dietę, wykluczyć z niej przetworzoną żywność, gazowane napoje, słodycze, czy fast – foody.

żywność przetworzona

Produkty te powinniśmy zastąpić bogato odżywczymi daniami, które zapewnią nam sporą dawkę witamin i minerałów, ponadto warto wprowadzić trening, który powinien być stałym elementem naszego życia.

Należy się również badać, jeśli podejrzewamy u siebie możliwość wystąpienia cukrzycy – warto swoje obawy skonsultować z lekarzem, wykonać badania, które wykażą, czy nasza gospodarka insulinowo-glukozowa działa bez zarzutów, jeśli będą jakieś nieprawidłowości warto zgłosić się do diabetologa, który pomoże nam w walce z tą chorobą. Pamiętajmy, że będąc cukrzykiem można również ciekawie i smacznie zjeść, a także być aktywnym fizycznie i dążyć do uzyskania wymarzonej sylwetki.

Komentarze (2)
Marcin44

Aż chyba zrobię badania kontrolne krwi. :)

0
blue_hope

warto, cukier, a najlepiej glukozę z obciążeniem 75g.

0