Resveratrol (spotyka się też pisownię resweratrol) to związek występujący w roślinach np. w winogronach. Związki polifenolowe obok resweratrolu obejmują flawonoidy, garbniki, kurkuminę i galakatechiny. Wszystkim przypisuje się działanie antynowotworowe. Ponadto resweratrol można znaleźć w żywności, w tym w orzeszkach ziemnych oraz w czerwonym winie. Niestety obecność etanolu niweczy wszystkie pozytywne skutki sięgania po wino.

Alkohol jest jednym z najbardziej wyniszczających organizm substancji, jego metabolity powodują raka. Regularnie picie wina może zniszczyć wątrobę i nerki, a bez tych organów nie da się funkcjonować. Nawet niewielkie uszkodzenia wątroby mają znaczenie dla zdrowia całego ustroju, ponieważ ten narząd uczestniczy, chociażby w metabolizmie związków energetycznych i podtrzymuje stężenie glukozy we krwi (glikogen wątrobowy).

Resweratrol został ponownie odkryty jako potencjalny lek do stosowania np. w terapii chorób układu krążenia. Chociaż działanie kardioprotekcyjne zostało po raz pierwszy odnotowane w 1982 r., dopiero po raporcie z 1992 r. dotyczącym wysokiego stężenia resweratrolu w czerwonym winie, podjęto dalsze badania. W 1997 roku resweratrol został wyizolowany i wtedy wykazano, że jest skutecznym środkiem chemioterapeutycznym i chemoprewencyjnym. Co więcej, w 2003 r. uznano, że wydłuża żywotność organizmów niższych (czyli przedłuża życie). Naukowcy nie do końca wiedzą jak działa resweratrol w kontekście wydłużania życia. Sugerują, iż może działać jako substancja wywołująca skutki podobne do tych, jakie przynosi okresowy post.

Z licznych eksperymentów prowadzonych w ostatnich kilkudziesięciu latach wiemy, iż ograniczenie dobowego dowozu kalorii oraz skrócenie czasu dowozu pokarmu (np. poprzez jedzenie tylko w określonych oknach żywieniowych, np. modele intermittent fasting) ma wpływ na przedłużenie życia. Być może resweratrol wywołuje podobne skutki. Podobnie jak ograniczenie kalorii wydaje się spowalniać wewnętrzne tempo starzenia i poprawiać ogólny stan zdrowia.

Resweratrol może zwiększać stężenie leków

Resweratrol jest środkiem farmakologicznym, dlatego nie należy stosować więcej niż kilkaset mg dziennie. Teoretycznie większość ludzi toleruje nawet 5 g resweratrolu dziennie, jednak związek jest inhibitorem CYP3A4, CYP2D6 oraz CYP2C9, a induktorem CYP1A2. CYP to rodzina enzymów odpowiadająca za „przetwarzanie” (detoksykację) np. leków. Jeśli jakaś substancja hamuje CYP3A4 (jest inhibitorem) to znaczy, że stężenie związku, który jest rozkładany przez enzymy CYP3A4 (np. testesteronu czy tamoksifenu) będzie znacznie wyższe (co może powodować określone skutki uboczne)! I odwrotnie, jeśli dany związek jest induktorem CYP1A2 to leki metabolizowane w tym systemie osiągną niższe stężenie (przykład lidokaina – środek znieczulający; kofeina – ergogenik ogólnego przeznaczenia, stymulant; naproksen – lek przeciwzapalny i przeciwbólowy). Ogólnie enzym CYP3A4 metabolizuje ~50% leków dostępnych na rynku.

CYP3A4 odpowiada np. za metabolizm:

 • lidokainy (środek znieczulający)
 • paracetamolu (acetoaminofenu) – lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, często nadużywany, toksyczny dla wątroby
 • hormonów np. estradiolu (jeden z ważniejszych hormonów odpowiadających za hipertrofię oraz funkcje seksualne u mężczyzn); progesteronu; testosteronu (jeden z ważniejszych hormonów odpowiadających pośrednio za hipertrofię oraz pożądanie u kobiet)
 • tamoksifenu (związek z grupy SERM czyli selektywnych modulatorów receptora estrogenowego, często używany w ramach terapii po cyklu oraz w terapii antynowotworowej)
 • narkotyków np. kokainy; THC (związku zawartego w konopii indyjskiej)
 • sibutraminy (często spotykany nielegalny dodatek do „chińskich ziół odchudzających”)
 • albuterolu, salmeterolu (czasem nadużywanych przez sportowców beta mimetyków)
 • bromokryptyny (często nadużywany w kulturystyce agonista dopaminy, hamuje wydzielanie prolaktyny)
 • letrozolu, exemestane (często nadużywane w kulturystyce inhibitory aromatazy)
 • sildenafilu (viagry)
 • antybiotyków (erytromycyna, cyklosporyna)
 • leków psychotropowych (midazolam, triazolam, karbamazepina)
 • norgesterolu (środek antykoncepcyjny, progestagen)
 • leków przeciwnowotworowych (cyklofosfamid, ifosfamid, etopozyd, metotreksat, taksol itd.)
 • leków przeciwwymiotnych np. stosowanych w onkologii (np. ondansetron; antagonista 5-HT3)

Dlatego nie należy sięgać po znacząco zawyżone dawki resweratrolu, gdyż może on wpływać na liczne leki, z którymi masz kontakt. Możesz uzyskać ogromne korzyści stosując ten wyjątkowy związek, ale nie bierz wielokrotnie więcej, niż zaleca producent.

Referencje, badania, literatura:

Ketan R. Patel i in. Clinical trials of resveratrol https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1749-6632.2010.05853.x

Joseph A. Baur i in. Therapeutic potential of resveratrol: the in vivo evidence https://www.nature.com/articles/nrd2060?message=remove&lang=en

https://go.drugbank.com/categories/DBCAT002609

Jairam Vanamala, Lavanya Reddivari, Sridhar Radhakrishnan & Chris Tarver „Resveratrol suppresses IGF-1 induced human colon cancer cell proliferation and elevates apoptosis via suppression of IGF-1R/Wnt and activation of p53 signaling pathways” https://link.springer.com/article/10.1186/1471-2407-10-238

Akhand Pratap Singh i in. „Health benefits of resveratrol: Evidence from clinical studies” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/med.21565

https://examine.com/supplements/resveratrol/

Komentarze (0)