Zainteresowanie pulsoksymetrem znacznie wzrosło na skutek pojawienia się epidemii. Badanie, które wskazywało nam poziom tlenu we krwi, było jedną z metod diagnozy, informacją - czy mamy problemy z kondycją płuc. Urządzenie na rynku istnieje jednak już od bardzo dawna i może być ciekawym gadżetem również w kontekście treningowym. Z artykułu dowiesz się, czym jest pulsoksymetr, do czego służy i jak go wykorzystać. 

 1. Pulsoksymetr napalcowy — do czego służy?
 2. Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
 3. Jak interpretować pomiar saturacji krwi?
 4. Pulsoksymetr a COVID-19. Pomiar saturacji przy zakażeniu koronawirusem
 5. Pulsoksymetr a trening
 6. Pulsoksymetr – cena
 7. O czym należy pamiętać, stosując pulsoksymetr?

Pulsoksymetr napalcowy — do czego służy?

Pulsoksymetr to urządzenie służące do pomiaru poziomu tlenu we krwi. Jest to ważne, ponieważ wiele chorób i stanów zdrowotnych może prowadzić do niedotlenienia, a regularne monitorowanie poziomu tlenu we krwi pozwala na wczesne wykrycie i zapobieganie powikłaniom. Pulsoksymetr jest przypięty do palca i mierzy poziom tlenu poprzez pomiar światła emitowanego przez czerwone i niebieskie diody. Światło przenika przez skórę i tkanki, a czujnik mierzy, ile światła zostało pochłonięte przez krew. Poziom tlenu we krwi jest wyrażony jako procent całkowitej hemoglobiny (spo2).

Pulsoksymetr jest często stosowany w szpitalach i klinikach, ale można go również kupić do użytku domowego. Warto korzystać z pulsoksymetru w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma i POChP. Także dla osób, które potrzebują monitorować swój stan zdrowotny po operacjach i innych poważnych zabiegach medycznych.

Pulsoksymetr, jak sama nazwa wskazuje, służy też do pomiarów pulsu. Ilość uderzeń serca na minutę jest dla nas bardzo ważną informacją, świadczącą o tym, jak ciężko pracuje serce i układ krwionośny.

Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?

pulsoksymetr

Istnieją dwa główne rodzaje pulsoksymetrów: stacjonarne i przenośne.

Pulsoksymetry stacjonarne: są to duże urządzenia, które są często używane w szpitalach i klinikach. Mają one większą dokładność niż pulsoksymetry przenośne, ale są też bardziej skomplikowane i kosztowne. Często mają też funkcję zapamiętywania wykonanych pomiarów.

Pulsoksymetry napalcowe przenośne: są to małe, przenośne urządzenia, które można nosić przy sobie i używać w dowolnym miejscu. Są one łatwe w obsłudze i przystępne cenowo, co czyni je popularnymi wśród pacjentów i rodzin.

Oprócz tych dwóch, głównych kategorii, istnieją również inne rodzaje pulsoksymetrów. W ofercie rynkowej znajdziemy pulsoksymetry zintegrowane z urządzeniami do monitorowania snu, pulsoksymetry sportowe (np. w smartwatchach) i pulsoksymetry z funkcją pomiaru pulsu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta.

Jak interpretować pomiar saturacji krwi?

Interpretacja pomiaru saturacji krwi za pomocą pulsoksymetru napalcowego jest stosunkowo prosta. Saturacja krwi jest wyrażana w procentach i oznacza, ile części hemoglobiny jest związane z tlenem. Zdrowe dorosłe osoby powinny mieć saturację krwi w zakresie od 95% do 100%. Saturacja poniżej 90% może sugerować poważne niedotlenienie i może być niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Wartość saturacji krwi może być zróżnicowana w zależności od wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej.

Pulsoksymetr a COVID-19. Pomiar saturacji przy zakażeniu koronawirusem

Pulsoksymetry są często używane do monitorowania pacjentów zakażonych koronawirusem i oceny ich stanu/funkcji oddychania. W przypadku choroby niedotlenienie może być jednym z objawów. Pulsoksymetr napalcowy pozwala na łatwe i szybkie monitorowanie nasycenia krwi tlenem.

W przypadku pacjentów zakażonych koronawirusem saturacja krwi powinna być utrzymywana na poziomie powyżej 94%. Jeśli wartość nasycenia spadnie poniżej tego poziomu, może to sugerować niedotlenienie i wymagać interwencji medycznej np. podania tlenu.

Należy jednak pamiętać, że pulsoksymetry domowe nie są urządzeniami medycznymi i nie powinny być używane jako jedyny sposób oceny stanu zdrowia pacjenta. W przypadku podejrzenia COVID-19 lub innej choroby należy skonsultować się z lekarzem i przejść odpowiednie testy diagnostyczne. Wartości pomiaru nasycenia krwi powinny być interpretowane jedynie jako dodatkowe informacje i nie powinny zastąpić profesjonalnej oceny lekarskiej.

Pulsoksymetr a trening

W treningu przede wszystkim skorzystamy z funkcji mierzenia pulsu. Informacja dotycząca częstotliwości pracy serca jest dla nas wskazówką, jak bardzo intensywny jest trening. Pomiar pulsu powinien odbywać się między seriami, nie ruszając przy tym palcem. Wynik, jaki otrzymamy możemy skonfrontować z pomiarem spo2 i sprawdzić, jak zachowuje się nasze serce i czy wymiana tlenowa jest wydajna. Więcej o pomiarach pulsu w trakcie treningu dowiesz się z artykułu o pulsometrze

Pulsoksymetr – cena

Cena pulsoksymetrów może się znacznie różnić w zależności od modelu, jakości, funkcji i innych czynników. Oto kilka przykładów cen różnych rodzajów pulsoksymetrów:

 • Proste pulsoksymetry na palec: od 15 zł do 50 zł
 • Pulsoksymetry dla dzieci: od 50 zł do 100 zł
 • Pulsoksymetry medyczne: od 200 zł w górę.

Należy pamiętać, że cena nie zawsze odzwierciedla jakość urządzenia i niektóre tanie pulsoksymetry mogą być równie skuteczne, jak droższe modele. Przed zakupem warto dokładnie przeczytać opinie i recenzje użytkowników, aby upewnić się, że wybrane urządzenie jest odpowiednie dla naszych potrzeb i będzie wykonywać dokładny pomiar saturacji.

O czym należy pamiętać, stosując pulsoksymetr?

 • Pomiar saturacji powinien być wykonany na czysty palec, bez lakieru.
 • Prawidłowa wartość powinna wynosić co najmniej 95% spo2.
 • Domowy pomiar nie stanowi podstawy do diagnozy.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)