Przepuklina jest bardzo powszechna w świecie fitnessu. O przepuklinie mówimy wówczas, gdy zawartość dowolnej jamy ciała wykracza poza jej normalne granice. U wielu osób przepuklina przebiega praktycznie bezobjawowo.

Niezależnie jakiego narządu dotyczy przepuklina, dawać może zestaw bardzo podobnych objawów:

  • miękki guz z miejscu występowania przepukliny,
  • ból, uczucie pociągania,
  • pieczenie przy uciskaniu guza,
  • promieniujący ból w trakcie napinania mięśni (podnoszenie ciężarów, wypróżnianie się).

Większość przepuklin nie jest wykrywana podczas wstępnych wizyt u lekarza. Dopiero po kilku błędnych diagnozach pojawia się ostateczna prawidłowa diagnoza. Bardzo ważne jest, aby osoby aktywne fizycznie, trenujące, trenerzy, umieli rozpoznać objawy przepukliny.

przepuklina

Rodzaje przepuklin

Przepukliny pachwinowe

Większość występujących przepuklin to tak zwane przepukliny pachwinowe. Stanowią aż 75% z przepuklin brzusznych. Występują one w fałdzie skóry, gdzie udo łączy się z dolnym obszarem brzucha.

Wyróżnić możemy 2 rodzaje przepukliny pachwinowej: prostą i skośną.

Przepuklina pachwinowa prosta - to postać przepukliny udowej. Występuje, gdy tkanka tłuszczowa lub część jelita przesuwa się przez kanał udowy do górnej, wewnętrznej części uda. Tego typu przepuklina często ulega uwięźnięciu, co skutkuje niedrożnością jelit.

Przepuklina pachwinowa skośna - do tej grupy zalicza się przepuklina mosznowa (u mężczyzn) i przepuklina wargowa (u kobiet).

Najbardziej narażeni na to schorzenie są mężczyźni z nadwagą i cierpiący na problemy z oddawaniem moczu, a także cierpiący na zaparcia.

Przepuklina pępkowa

Często występuje u dzieci. Jest wrodzoną wadą anatomiczną i znajduje się w okolicy pępka. Może rozwinąć się również u kobiet w ciąży, kobiet otyłych. Przepuklina pępkowa jest zwykle widoczna po naprężeniu brzucha, ale może być również stale wystająca. Podnoszenie lub przesuwanie nogi pokazuje wybrzuszenie lub odchylenie pępka.

Przepuklina kresy białej

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej

Przepukliny brzuszne:

przepuklina nadbrzuszna i podbrzuszna,

przepuklina lędźwiowa.

Przepukliny kręgosłupa

Przepukliny wewnętrzne

Przepuklina rozworu przełykowego

Najczęstsze przyczyny powstawania przepuklin

Najczęstszymi przyczynami przepuklin jest otyłość (w przeszłości lub obecnie) i silny kaszel. Wśród inny przyczyn wyróżnić można: podnoszenie ciężarów, wysiłek w celu wypróżnienia lub oddawania moczu, przewlekła choroba płuc, płyn w jamie brzusznej, urazy i nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi. Przepukliny mogą związane być z obciążeniami zdrowotnymi występującymi w rodzinie.

Diagnostyka

Diagnoza przepukliny bywa niekiedy trudna, gdyż inne jednostki chorobowe mogą maskować lub utrudniać właściwą diagnozę. Objawy mogą być mylnie odczytywane, jako zakażenie dróg moczowych, zapalenie najądrza, zapalenia jajników, endometrioza, torbiele itp. Wymienione jednostki chorobowe mogą naśladować jakąkolwiek przepuklinę. Pomaganie lekarzowi klinicznemu w zrozumieniu prawidłowej lokalizacji, intensywności i czasu trwania bólu pozwoli na szybszą diagnozę. Jakikolwiek ból, który trwa dłużej, niż dwa dni lub jest ostry, powinien być skontrolowany przez lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Przepuklina a siłownia

Czy z przepukliną można trenować? Tak naprawdę wiele zależy od rodzaju przepukliny, z jaką mamy do czynienia i stopnia jej zaawansowania. Niemniej jednak przepuklina najczęściej wymagać będzie zaprzestania treningów na czas powrotu do zdrowia.

Najczęściej przepuklina wymaga interwencji chirurgicznej i jeżeli taki zabieg jest przeprowadzony prawidłowo, w 99% przypadków można powrócić do treningu siłowego. Już po około 2 tygodniach od wykonania zabiegu można bardzo powoli wracać do treningów. Warto jednak robić to rozważnie i z głową. Zaczynając od obciążania się małymi ciężarkami, stosowania ćwiczeń na maszynach i spięć izometrycznych. Bardzo istotne, aby trening, który rozpoczynamy po urazie i zabiegu, wykonywany był w taki sposób, żeby ćwiczenia nie powodowały powiększenia dysfunkcji, z jaką mieliśmy do czynienia.

Początkowo należy poświęcać większość czasu na ćwiczenie tych grup mięśniowych, które nic wspólnego z przepukliną nie mają. Generalną zasadą walki ze skutkami przepukliny, szczególnie mosznowej, bądź brzusznej, jest wzmacnianie obręczy lędźwiowo-brzusznej.

Komentarze (2)
Puar

Można robić brzuszki i podciągnięcia z przepukliną brzuszną czy nie? Widoczny mały siny bąbel nad pępkiem, czasami się chowa. Kiedyś robiłem ale teraz mam obawy

0
gokuson

Nie można wykonywać takich ćwiczeń. Z przepukliną brzuszną w gre wchodzi jedynie spacer, pływanie
joga, ale i to warto skonsultować z lekrzem.

0