Sprawność naszego mózgu jest tak samo ważna, jak sprawność naszego ciała. Należy poświęcać mu zatem podobną ilość uwagi do tej, jaką zwykle poświęcamy każdej dolegliwości, która nas dotyka. 

Mózg, choć jest organem koordynującym pracę całego ciała to jednak jest bardzo często "pomijany"... Mało kto zastanawia się, jak powinno się dbać o jego sprawność.

A przecież olbrzymi wpływ na poprawę jego zdolności mogą mieć tak proste zalecenia dotyczące trybu życia, jak:

  • dbałość o właściwy poziom tkanki tłuszczowej, 
  • regularne wykorzystywanie aktywności fizycznej, 
  • dbałość o właściwy sen (długość i jakość).

W tym artykule skupiamy się na aspekcie pamięci, to nie tylko możliwe problemy dotykające osoby starsze, często obciążone różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi. To równie np. sprawa decydująca o zdolnościach do awansu zawodowego. Czy można wyobrazić sobie menedżera, który ma problem z pamięcią? Jedynie przy bardzo dużej wyobraźni… Z drugiej strony, który manager będzie odnosił większe sukcesy. Ten o przeciętnej pamięci, czy ten z błyskotliwą? Istnieją przesłanki, że niektóre suplementy mogą mieć również pozytywny wpływ na funkcjonowanie pamięci. Przyjrzyjmy się zatem wybranym pozycjom.

problemy z pamięcią

Ginkgo biloba - Miłorząb dwuklapowy

Gdyby zrobić ankietę na temat tego, jaki suplement najszybciej przychodzi do głowy przeciętnemu Kowalskiemu w aspekcie dbania o pamięć, z pewnością byłby to miłorząb dwuklapowy. Nie może to dziwić, gdyż Ginkgo biloba był stosowany już w starożytnych Chinach, jako remedium między innymi na problemy mentalne, demencję, problemy ze wzrokiem, astmę, zapalenie oskrzeli, problemy z układem moczowym itd. Jedno ze starożytnych zastosowań miłorzębu powinno wzbudzić naszą szczególną uwagę. Czy zatem podejrzenia starożytnych lekarzy, znajdują potwierdzenie w nowoczesnych badaniach? Istnieją ku temu przesłanki. 

Dla przykładu. Gdy uczestnikom badania (osobom w wieku powyżej 55. lat) przez 6 tygodni podawano standaryzowany ekstrakt z Ginkgo biloba (180 mg na dzień) i sprawdzono za pomocą różnych testów zdolności intelektualne, zaobserwowano po jego zakończeniu poprawę wielu parametrów związanych z przetwarzaniem informacji i zdolnością do zapamiętywania. Podobne wrażenie odnosili również sami pacjenci, którzy podkreślali, że suplementacja Ginkgo biloba poprawia ich pamięć. Nie są to może rozstrzygające wyniki, lecz zarysował się wyraźny trend, wykazujący możliwość wspierania pamięci przez ekstrakt z Ginko biloba.

Kwasy omega 3 - EPA i DHA

O właściwościach prozdrowotnych kwasów omega-3 napisano ogromne tomy literatury naukowej. Okazuje się, że w tych tomach znajduje się również potencjalne zastosowanie kwasów omega-3 w aspekcie wspierania pamięci. Gdy osobom starszym cierpiącym na łagodne zaburzenia poznawcze przez 12 miesięcy podawano suplement oparty o skoncentrowany kwas DHA (z oleju rybiego), zaobserwowano poprawę różnych aspektów i rodzajów pamięci. 

Również przegląd systemowy 28. innych badań sprawdzających wpływ suplementacji kwasami omega-3 (DHA i EPA) na sprawność pamięci, wykazał istotną poprawę jej funkcjonowania. Wyniki tej analizy są o tyle ciekawe i ważne, że obejmują nie tylko osoby starsze, ale wszystkie osoby dorosłe, w tym tuż po ukończeniu 18. roku życia, a do osiągnięcia tak pozytywnych rezultatów wystarczy dawka dzienna (łączna EPA + DHA) przekraczająca 1 gram. 

Przy wyborze suplementu z kwasami omega-3 warto pamiętać, że źródła roślinne z reguły zapewniają niską konwersję kwasów omega-3 do końcowych EPA i DHA. Z tego powodu warto wybierać preparaty deklarujące konkretną ilość kwasów EPA i DHA na etykiecie. 

Bacopa monnieri

Bakopa drobnolistna znana jest również pod nazwą brahmi (Bacopa monnieri). Jest rośliną występującą na obszarach Azji Południowej, głównie w Indiach, gdzie była uznaną rośliną, wykorzystywaną w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej. Tradycyjnie wykorzystywano ją m.in. do wspierania leczenia dolegliwości związanych z pamięcią. Ponownie mamy zatem roślinę stosowaną od wieków w aspekcie poprawy pamięci. Sprawdźmy zatem, czy podobnie entuzjastycznie wypowiada się o niej nowożytna medycyna. 

W badaniu wzięły udział 54. osoby z grupy seniorów (powyżej 65. roku życia), które przez 12 tygodni przyjmowały codziennie 300 mg standaryzowanego ekstraktu Bacopa monnieri. Na końcu eksperymentu naukowcy zauważyli znaczną poprawę różnych aspektów pamięci oraz dodatkowo zmniejszone odczuwanie depresji i stanów lękowych. Całość suplementacji była bardzo dobrze tolerowana przez starszych uczestników tego badania. 

Istnieją również przesłanki, że suplementacja Bacopa monnieri tak pozytywnie rezultaty, może wywierać również na osoby młode, od których wymaga się maksymalnej sprawności umysłowej.

Melatonina

Choć melatonina najczęściej kojarzona jest ze snem, jest hormonem odpowiedzialnym za jego regulację, to eksperymenty naukowe wydają się również potwierdzać możliwy pozytywny wpływ melatoniny na wspomaganie pamięci. W odróżnieniu od do tej pory omawianych suplementów mogących mieć wpływ na poprawę pamięci, melatonina wydaje się przejawiać ten pozytywny wpływ już po bardzo krótkim czasie od pojedynczego spożycia. 

Gdy osobom w wieku 18-44 lat podano 3 mg melatoniny, odczekano godzinę, a następnie poddano ich laboratoryjnemu stresowi, a po kolejnych 15. minutach oceniono ich pamięć, okazało się, że suplementacja melatoniną poprawiła pamięć dotyczącą wydarzeń występujących pod wpływem stresu.

Ashwagandha - Withania somnifera

To już kolejne zioło, którego korzenie stosowania sięgają starożytności. Podobnie, jak Bacopa monnieri, ashwagandha najbardziej doceniana była w Indiach. Nazywa się ją czasami też „żeń-szeniem indyjskim”, choć nie zalicza się do tej rodziny. To jednak podkreśla rolę, jaką w medycynie ajurwedyjskiej odgrywała ashwagandha. Bez większego problemu znajdziemy dowody świadczące o stosowaniu jej już w prawie 3000 lat temu!

ashwagandha

Gdy 60. dorosłych osób chorujących na chorobę afektywną dwubiegunową, podawano ekstrakt ashwagandhy w dawce dochodzącej do 500 mg na dzień, zauważono  poprawę niektórych parametrów pamięci. 

O mózg należy dbać tak samo, jak o każdy inny organ naszego ciała. Odpłaci nam się większymi zdolnościami poznawczymi, intelektualnymi w tym np. lepszą pamięcią. Przedstawione wyżej suplementy mogą być w tym pomocne.

Komentarze (0)