Przyjmowanie antybiotyków, choć bywa niekiedy koniecznie, to najczęściej negatywnie wpływa na stan jelitowego mikrobiomu. Skutkiem stosowania tych farmaceutyków jest zmniejszenie liczby bakterii będących sprzymierzeńcami naszego zdrowia. W efekcie dochodzić może do rozmaitych zaburzeń i zwiększonego ryzyka rozwoju niektórych chorób, w tym również zakażeń grzybiczych.
Najczęstszą konsekwencją antybiotykoterapii jest jednak biegunka i inne zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Okazuje się, że w przypadku tych przypadłości bardzo skuteczna może okazać się odpowiednio zaplanowana probiotykoterapia.
Czym są probiotyki?
Probiotyki kojarzą nam się z fermentowanymi produktami mlecznymi i suplementami diety zawierającymi wybrane szczepy bakteryjne. Tego typu skojarzenia nie są przypadkowe. W praktyce probiotyki są to żywe kultury bakterii lub drożdży podawane drogą pokarmową, które stanowić mogą element naszej naturalnej mikrobioty jelitowej. Żaby dany szczep mógł zostać zakwalifikowany jako probiotyczny musi także spełnić kilka innych warunków, takich jak:
- zdolność do przechodzenia w stanie nienaruszonym do niższych odcinków przewodu pokarmowego (co powiązane jest z odpornością na działanie soków żołądkowych i żółci)
- zdolność do zagnieżdżania się w obrębie jelit
- pozytywny wpływ na organizm potwierdzony w badaniach naukowych
Stąd nie wszystkie bakterie występujące w naszym przewodzie pokarmowym można byłoby nazwać probiotycznymi. Mało tego, niestety nie wszystkie suplementy zawierające żywe kultury bakterii to w świetle powyższych aspektów probiotyki…
Biegunka wywołana antybiotykami
Dane fachowe wskazują, że biegunki występować mogą nawet u 40% osób stosujących antybiotyki. Co istotne, tego typu problemy często nie znikają po zakończeniu antybiotykoterapii, a utrzymują się niekiedy wiele tygodni, co samo w sobie może prowadzić do dalszej dysbiozy… Największe ryzyko wystąpienia biegunki wiąże się ze stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania, takich jak aminopenicyliny, aminopenicylina z kwasem klawulanowym, wybrane cefalosporyny i klindamycyna.
Siła probiotyków
Okazuje się, że w przypadku biegunki wywołanej antybiotykami bardzo skuteczna może okazać się odpowiednio zaplanowana probiotykoterapia. Wyniki badań naukowych wskazują, że stosowanie probiotyków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wspomnianych problemów jelitowych nawet o 60%. Skuteczność poszczególnych szczepów bakteryjnych jest jednak mocno zróżnicowana. Innymi słowy, nie wszystkie probiotyki będą w omawianej materii pomocne. Potwierdzony efekt terapeutyczny wykazano w przypadku probiotyków takich jak:
- Saccharomyces boulardii
- Lactobacillus GG
- Lactobacillus rhamnosus (E/N, Oxy, Pen)
- Streptococcus thermophiles
- Bifidobacterium lactis Bb12
Co istotne, w przypadku większości wymienionych probiotyków wyraźny efekt notowany był głównie w przypadku dzieci. Jedynie Saccharomyces boulardii wykazywało silne działanie przeciwbiegunkowe u dorosłych.