Gdyby tak rozejrzeć się dookoła, wszędzie możemy zauważyć tworzywa sztuczne, m.in. plastik. W tej chwili patrzymy w plastik lub opieramy ręce na plastikowej klawiaturze, często nieświadomie nosimy plastik, kupujemy, a następnie przechowujemy w nim leki, żywność, napoje i, co najgorsze, wydaje nam się, że to wszystko jest normalne i nie ma się czego obawiać.

  1. Z dala od natury
  2. BPA - czyli co nas truje w plastikowym świecie
  3. Mechanizmy i działania BPA
  4. Jak walczyć z BPA?

Z dala od natury

Niestety prawda jest trochę inna. Plastik nie jest naturalnie występującą rzeczą, a jedynie produktem wytwarzanym w skomplikowanych chemicznych procesach przez ludzi i może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie.

Wiele osób pomyśli sobie: przecież plastik towarzyszy nam od dawna i nie zauważamy żadnych negatywnych skutków z jego udziału w naszym codziennym życiu. I to prawda, "nie zauważamy" tych skutków, jednakże poznawszy, do czego może prowadzić ciągłe trucie naszego organizmu związkami chemicznymi, pochodzącymi m.in. z plastiku, możemy przejrzeć na oczy, że od lat, sami się trujemy, a skutki w rzeczywistości są katastrofalne i widoczne na co dzień.

BPA - czyli co nas truje w plastikowym świecie

BPA, czyli Bisfenol A, jest to związek chemiczny od lat używany w połączeniu z innymi związkami do produkcji tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan, czyli po prostu plastiku. BPA występuje nie tylko w tradycyjnej formie plastiku, z którą mamy do czynienia m.in. w pojemnikach na żywność i napoje, szybach, soczewkach, ale również jako papier termiczny czy wewnętrzna powłoka puszek.

Tylko co jest złego w tym, że powstaje z niego tyle rzeczy? Otóż BPA jest związkiem toksycznym, którego małe ilości mogą przedostawać się do naszego pożywienia, napojów czy nawet bezpośrednio do krwi (np. soczewki do oczu).

Wpływ Bisfenolu A na nasz organizm nie jest jeszcze do końca jasny, wciąż trwają badania naukowe mające na celu odkrycie jednostek chorobowych oraz wpływu BPA na organizm.

Mechanizmy i działania BPA

BPA przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych - już małe ilości BPA wywoływały powstanie nowotworów w badaniach na zwierzętach. Dodatkowo z analiz wynika, że u osób w dużym stopniu narażonych na działanie BPA, takich jak pracownicy produkcyjni w fabrykach farb, plastiku, lakierów, klejów czy papieru do kas fiskalnych, dużo częściej występują zmiany nowotworowe.

Wywołuje nieodwracalne szkody w układzie hormonalnym - Bisfenol A ma katastrofalny wpływ na układ hormonalny, przyczyniając się do spadku libido oraz zaburzeń płodności u mężczyzn. W 2014 pismo “Endocrynology” przeprowadziło badania, w których udowodniono wpływ BPA na wydzielanie estrogenów u mężczyzn, co przyczynia się do raka prostaty. BPA może również wywoływać astmę, zaburzać prawidłowy rozwój zarówno płodu, jak i dzieci oraz powodować depresję u dorosłych.

BPA przyczynia się również do otyłości oraz cukrzycy - wpływ BPA na nadwagę oraz otyłość jest jednym z najczęściej i dogłębnie badanych czynników, przez co można jednogłośnie potwierdzić jego negatywny wpływ na namnażanie się adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Na potwierdzenie rzetelności badań wpływa również dobór ich uczestników. Badano zarówno osoby mające konwencjonalną dietę, jak i również te prowadzące zdrowy styl życia.

U obu grup narażenie na BPA powodowało podwyższony poziom tkanki tłuszczowej. Ekspozycja na Bisfenol A ma również wpływ na cukrzycę typu II, co potwierdza, chociażby przekrojowe badanie wykonane przez NHANES. Wynika z niego, iż podwyższone stężenie BPA w moczu jest jednoznacznie powiązane z zachorowaniem na cukrzycę.

BPA

Dodatkowo Bisfenol A może wpływać na choroby układu krążenia, m.in. zawał serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, nadciśnienie oraz układu nerwowego, odpornościowego, choroby nerek i wątroby, wpływać na powstawanie chorób, takich jak zespół policystycznych jajników, wywoływać poronienia oraz przedwczesny poród, powodować zaburzenia rozwojowe oraz uszkodzenia mózgu u płodu, wywoływać stres oksydacyjny oraz choroby metaboliczne.

Jak walczyć z BPA?

Niestety nie da się całkowicie wyeliminować BPA z naszego życia, co potwierdza doświadczenie wykonane przez University of Illinois. W doświadczeniu uczestnicy przez miesiąc unikali korzystania z przedmiotów zawierających BPA, jednakże po miesiącu wykryto BPA w ich moczu - oznacza to, że mieli kontakt z Bisfenolem A w ciągu 48 godzin. Dlaczego?

BPA jest niemal wszędzie w żywności, napojach czy nawet niepozornych przedmiotach, takich jak banknoty. Wchłania się do naszego organizmu przez układ pokarmowy, przez układ oddechowy oraz przez skórę - z tego wynika, że jesteśmy narażeni na BPA tak naprawdę z każdej strony. Więc jak z tym walczyć?

1. Należy unikać jedzenia w puszkach i plastiku, wszelkie konserwy, mięsa w plastikowych opakowaniach itd. warto zastąpić świeżymi produktami lub produktami w szklanych opakowaniach.

2. Również napoje w szklanych butelkach są dużo lepszym wyborem. Większość napojów, które kupujemy, znajduje się w plastiku, puszkach lub kartonie (który również zawiera BPA). Jednakże nie wszystkie plastikowe opakowania są równie złe. W szczególności należy unikać opakowań oznaczonych trójkątami 01 PET, 03 PVC, 06 PS oraz 07.

3. Żywność najlepiej przechowywać w szklanych, metalowych lub plastikowych (BPA Free) pojemnikach.

4. Pod żadnym pozorem nie należy podgrzewać napojów oraz pożywienia w plastiku. Działanie wysokiej temperatury potęguje wydzielanie toksycznych związków do żywności.

5. Pamiętaj o myciu rąk po kontakcie z papierem termicznym, takim jak ten używany w paragonach z kasy fiskalnej.

6. W miarę możliwości należy unikać przedmiotów z plastiku z oznaczeniem 07, 0 lub PC. W szczególności należy wykluczyć takie przedmioty z użytkowania przez dzieci.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)