Pływanie to aktywność, która ma dość dobrą reputację ze względu na łagodny wpływ na stawy i jest doskonałą formą ćwiczeń na całe ciało. Bieganie to z kolei najpopularniejsza forma treningu cardio. Obie aktywności są świetne dla układu sercowo-naczyniowego, poprawiają siłę, wytrzymałość, ogólny stan zdrowia i jak to zwykle bywa - każda ma wady i zalety.

Czy pływanie jest dla Ciebie lepsze niż bieganie?

Oceniając skuteczność jakiejkolwiek formy ćwiczeń, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje cele. Jeśli chcesz się dobrze bawić i poczuć przypływ endorfin to zarówno bieganie, jak i pływanie jest świetnym wyborem. Jednak jeśli próbujesz spalić kalorie lub schudnąć, odpowiedź na pytanie „Co jest lepsze?” zależy od Twoich możliwości czasowych i zaangażowania.

kobieta biegnie

Spalanie kalorii

Obie dyscypliny spalają sporo kalorii i tak naprawdę przewaga jednej nad drugą jest niewielka. Przykładowo, osoba ważąca 70 kg spali 450 kcal podczas spokojnego pływania przez godzinę, ale już 750 kcal, jeśli będzie pływać stylem klasycznym, intensywniej. Styl klasyczny wymaga więcej energii niż zwykłe pluskanie się w wodzie i powolne krążenie wokół basenu. 

Podobnie jest z bieganiem - im szybciej biegasz, tym więcej spalasz. Ta sama osoba co powyżej, może spalić w ciągu godziny 750 kcal, biegając w tempie 9,5 km/h oraz 850 kcal przy tempie 10,5 km/h. Liczba spalonych kalorii jest zatem bardzo zbliżona. 

Twoje rzeczywiste spalanie kalorii będzie zależeć od wzrostu, wagi, metabolizmu i szybkości. Jeśli wolisz biegać, ale pływasz szybciej, podczas pływania spalasz więcej kalorii i odwrotnie. 

Utrata wagi

Utrata masy ciała na ogół zależy od spalania większej ilości kalorii niż tych spożywanych. Generalnie każda aktywność może się przydać. Dlatego warto wybrać tę, która sprawia nam przyjemność i którą będziemy wykonywać częściej i chętniej. Również więcej będziesz spalać dzięki dyscyplinie, w której jesteś lepszy.

Warto sobie zadać kilka pytań stojąc przed wyborem: - pływanie vs. bieganie.

Czy jesteś szybszym pływakiem, czy biegaczem?

Czy jedna z tych dyscyplin przychodzi Ci naturalnie?

Która aktywność pasuje do Twojego harmonogramu i stylu życia?

Przede wszystkim, jaką aktywność faktycznie lubisz? 

Utrata wagi to bardziej konsekwencja i zaangażowanie.

Korzyści zdrowotne z pływania

Jak już zostało wspomniane, pływanie to dość wszechstronna forma ćwiczeń - nie tylko spala kalorie, ale daje też sporo korzyści zdrowotnych:

  • skuteczny trening układu sercowo-naczyniowego bez obciążania organizmu 
  • może zwiększyć siłę fizyczną, elastyczność i wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego
  • poprawia nastrój, a więc odciąża ciało i umysł
  • zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych.

Korzyści zdrowotne z biegania

Bieganie jest uważane za ćwiczenie wymagające dużego wysiłku, ponieważ mocniej obciąża ciało i stawy (nie jest optymalne dla osób z dużą nadwagą lub otyłością), niż pływanie. Mimo wszystko wpływa pozytywnie na nasze zdrowie:

  • pomaga w zapobieganiu chorobom przewlekłym
  • łagodzi depresję, stres, niepokój
  • spowalnia proces starzenia się mózgu
  • wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.

Podsumowanie

Zarówno pływanie, jak i bieganie to doskonałe sposoby na spalanie kalorii, utratę wagi i utrzymanie wysokiego poziomu zdrowia. Choć istnieją niewielkie różnice, jeśli chodzi o spalanie kalorii, to warto pamiętać, żeby wybrać dyscyplinę, która sprawia nam przyjemność. 

Przeczytaj także: Co jest lepsze dla zdrowia i na odchudzanie: bieganie czy rower?

Komentarze (2)
Adam_brokul

Najlepsze spalanie kalorii to kawa + kapsaicyna a potem plywanie w lodowatej wodzie. Phelps trenowal w zimnej wodzie i pochlanial ogromne ilosci kalorii.

0
OTTO

Weźmy pod uwagę obecną sytuację.
Dostać się na basen graniczy z cudem, trzeba stać w kolejne godzinę, w tym czasie odbędę trening biegowy i to za darmo.
Na basen muszę dojechać -koszta i zapłacić wejście -nawet i 20 zł
3 razy w tyg i koszta rosną, nie mówiąc o stracie czasu, a to bardzo ważne w przypadku gdy ma się rodzinę, pracę i inne obowiązki.

1