Ostre zapalenie gardła jest schorzeniem, któremu towarzyszy ból i trudność w spożywaniu posiłków. Należy do najczęściej występujących zaburzeń w obrębie górnego układu oddechowego. Skutecznie potrafi wykluczyć z pracy i innych aktywności na kilka lub kilkanaście dni. Zapalenie może występować na skutek pojawienia się różnych czynników, jednak leczenie objawów często jest podobne.

Przyczyny ostrego zapalenia gardła

Najczęściej ostre zapalenia gardła powodowane są przez infekcje bakteryjne. Głównym „winowajcą” w tym przypadku są paciorkowe Streptococcus z grupy A. Zdarza się jednak, że infekcję spowodują bakterie Chlamydia psittaci, Arcanobacterium haemolyticum, Mycobacterium tuberculosis, czy Borrelia burgdorferi. Poza czynnikami bakteryjnymi wymienić można również grzybicze (np. candida), czy wirusowe (np. koronawirusy, rinowirusy). Większe ryzyko występowania ostrego zapalenia gardła obserwuje się w okresach wczesnowiosennych oraz późnojesiennych.

zapalenie gardła

Objawy ostrego zapalenia gardła

Ostre zapalenie objawia się nagłym wystąpieniem bólu gardła, któremu najczęściej nie towarzyszy kaszel, czy przekrwienie błony śluzowej nosa i nadmierne wydzielanie śluzów. Może powodować pojawienie się wysięków, które powstają przez gromadzenie się w tkankach płynnych składników osocza. Stan zapalny i ból mogą powodować osłabienie zmysłu smaku oraz obniżenie apetytu. Problemy mogą sprawić nawet przełykanie śliny, czy mowa.

W czasie ostrego zapalenia gardła obserwować można intensywne zaczerwienienie gardła (niekiedy z białymi nalotami) oraz da się rozpoznać zmianę głosu na bardziej chrypiący. Objawy te trwają najczęściej nie dłużej, niż 2 tygodnie, jednak w wyjątkowych przypadkach może się przedłużyć do nawet 3. W odpowiednich warunkach objawy te można złagodzić oraz skrócić czas ich trwania.

Leczenie

Głównym celem leczenia ostrego zapalenia gardła jest uniknięcie gorączki reumatycznej, osłabienie intensywności skutków ubocznych oraz skrócenie czasu ich trwania, a także „odcięcie” drogi dalszej transmisji infekcji. Jeżeli zdiagnozowano infekcję bakteryjną najszybszym sposobem jest włączenie antybiotyku. Antybiotyki wykazują jednak pewne działania niechciane i niekiedy się z nich rezygnuje.

Z rozwiązań naturalnych i bardziej bezpiecznych największą skuteczność wykazują m.in. miód, tymianek, prawoślaz, czy imbir. Procesowi leczenia z pewnością nie sprzyjają takie aspekty jak palenie papierosów, niski poziom nawodnienia organizmu, czy nieodpowiedni stan odżywienia. Ponadto czynnikami spowalniającymi powrót do zdrowia mogą być wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, czy zbyt niski poziom nawilżenia powietrza w domu, a także spożywanie gorących i pikantnych potraw.

Informacje zawarte w artykułach mają charakter wyłącznie informacyjny i nie są poradą lekarską, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą.
Komentarze (0)