Wątroba to wielozadaniowy gruczoł zlokalizowany pod dolną częścią klatki piersiowej po prawej stronie ciała. Rzadko myślimy o wątrobie jako ważnym elemencie naszego układu trawiennego. Tymczasem praktycznie wszystko, co spożywamy, przechodzi przez wątrobę.

 1. Funkcje wątroby
 2. Problemy trawienne
 3. Zmieniony kolor moczu i/lub kału
 4. Brak apetytu i nagła utrata wagi
 5. Retencja wody
 6. Zażółcenie skóry i białek oczu
 7. Swędząca skóra
 8. Uczucie ciągłego zmęczenia
 9. Problemy ze snem
 10. Ogólne rozbicie
 11. Podsumowanie

Funkcje wątroby

Wątroba pełni wiele funkcji, między innymi oczyszcza krew ze szkodliwych substancji wytwarzanych przez organizm, wytwarza pływ zwany żółcią, który pomaga nam trawić tłuszcze, magazynuje również węglowodany w postaci glikogenu.

Wątroba jest dla nas organem niezbędnym, który wymaga dbania i leczenia w celu zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Z jednej strony jest to organ dość łatwo atakowany przez szereg chorób takich jak marskość wątroby i stłuszczenia wątroby. Z drugiej strony jest to organ niezwykle odporny i nawet wówczas, gdy zniszczone będą dwie trzecie jej powierzchni, nadal będzie działał.

wątroba

W związku z powyższym ludzie bardzo często nie zdają sobie sprawy, że stan ich wątroby jest zły i wymaga ona leczenia. Często długie lata funkcjonują z coraz większą marskością, czy też stłuszczeniem wątroby, podczas gdy wczesne wykrycie nieprawidłowości jest najważniejszą częścią skutecznego leczenia. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak najczęściej objawia się nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Chociaż tak naprawdę jedynym, miarodajnym sposobem pozwalającym sprawdzić stan zdrowia wątroby są odpowiednie badania, to warto zawczasu nauczyć się rozpoznawać i właściwie odczytywać sygnały, jakie ten narząd wysyła w sytuacjach, w których jest nadmiernie obciążony pracą.

Problemy trawienne

Wymioty, nudności, nieoczekiwanie pojawiająca się choroba lokomocyjna lub bóle brzucha mogą świadczyć o wczesnej fazie uszkodzenia wątroby. Zwłaszcza jeśli dodatkowo obserwujemy migreny, zawroty głowy i stany depresyjne. Wymienione wyżej objawy mogą wskazywać, że wątroba nie jest w stanie skutecznie usuwać toksyn z organizmu.

Ponadto w wyniku dysfunkcji wątroba nie jest w stanie wytwarzać odpowiednich ilości żółci. To z kolei prowadzi do zwiększonej nietolerancji tłuszczów w diecie, co przejawiać może się biegunkami, wzdęciami w dolnej części brzucha, objawami zespołu jelita drażliwego. Jednym z najbardziej wyraźnych objawów wskazujących na ciężki stan wątroby jest krwawienie z jelit.

Zmieniony kolor moczu i/lub kału

W przypadku moczu wszystkie kolory od jasnego pomarańczowego do ciemnego brązu mogą wskazywać na wysokie stężenie bilirubiny we krwi, która jest częstym produktem procesów katabolicznych w organizmie. Wątroba jest odpowiedzialna za usuwanie bilirubiny. Zmiany w kolorze moczu mogą wskazywać na dysfunkcje wątroby.

Niedobór/brak żółci może również prowadzić do zmian w kolorze kału. Staje się on wówczas szary, bladożółty lub nawet gliniasty. Jeśli objawy takie obserwujemy dłużej, niż kilka dni powinniśmy umówić się na wizytę u lekarza.

Brak apetytu i nagła utrata wagi

Gdy z powodu nieprawidłowej czynności wątroby zaczyna brakować żółci, trawienie staje się kłopotliwe. Spożywany pokarm nie jest całkowicie i prawidłowo trawiony. Organizm jest wówczas obciążony. Obserwujemy ciągły spadek apetytu i utratę wagi.

brak apetytu

Retencja wody

Uszkodzona wątroba przyczynia się do gromadzenia płynów w jamie brzusznej. Ponadto wiele chorób we wczesnej fazie przyczynia się do dysfunkcji wątroby i zatrzymania płynów. Często obrzęki widoczne są na stopach i kostkach. Dzieje się tak między innymi w chorobie limfatycznej, w chorobach nerek, zaburzeniach hormonalnych.

Zażółcenie skóry i białek oczu

Schorzenie to objawia się żółknięciem białek oczu, opuszków palców, języka oraz skóry. Najczęściej związane jest to z podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi. Może jednak wiązać się z rozwojem innych chorób dotykających trzustki czy też pęcherzyka żółciowego.

Swędząca skóra

Kolejnym z objawów uszkodzenia wątroby jest nasilona wrażliwość skóry. Silnie swędząca skóra utrzymująca się kilka dni i brak widocznej poprawy może świadczyć o problemach z wątrobą. Zwłaszcza jeśli jednocześnie obserwujemy powstawanie na skórze niewytłumaczalnych siniaków, zaczerwienienia skóry.

Uczucie ciągłego zmęczenia

Uczucie ciągłego zmęczenia, senność to kolejny objaw wskazujący na uszkodzenie wątroby. Organizm traci bowiem siły, próbując naprawić upośledzoną pracę wątroby.

Polecamy również: Kreatyna, a nerki i wątroba. Skąd się biorą mity?

Problemy ze snem

Mimo uczucia zmęczenia i braku sił możemy mieć problemy ze snem. Nie możemy zasnąć lub wybudzamy się w nocy kilkukrotnie.

Ogólne rozbicie

Brak ochoty podejmowania jakichkolwiek aktywności i kiepski nastrój są to objawy nieswoiste i mogą wiązać się z wieloma problemami. Niemniej jednak warto zwrócić na nieuwagę. W niektórych przypadkach pojawiają się także zaburzenia miesiączkowania, problemy z libido, ginekomastia, a także utrata owłosienia łonowego i pachowego.

Podsumowanie

Jeśli obserwujesz u siebie, co najmniej dwa z wymienionych wyżej objawów powinieneś udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Oprócz zwracania uwagi na wymienione powyżej objawy wątrobę warto od czasu do czasu przebadać, by sprawdzić, czy funkcjonuje, jak należy.

Komentarze (2)
CarbonBasedLifeforms

♦ Problemy trawienne i swędzenie skóry są również najczęstszymi objawami alergii pokarmowych :)
♦ Kolor moczu raczej jest słabym wyznacznikiem czegokolwiek, bo wiele substancji może go zabarwiać. Wzrokowo raczej nie powie nam nic konkretnego.
♦ Natomiast kolor kału jest sporo lepszym wyznacznikiem i szary jest często powiązany z zaburzeniami pracy wątroby czy trzustki.
♦ Brak apetytu jest bardzo charakterystyczny dla problemów z wątrobą.
♦ Retencja wody też jest często powiązana z wątrobą. Choć widoczne obrzęki (często w kończynach, ale też wspomniane wodobrzusze) raczej występuje dopiero w zaawansowanym stanie choroby.
♦ Zażółcenie skóry i białek oczu to charakterystyczny objaw, choć raczej ciężki do zauważenia w początkowej fazie.
♦ Uczucie ciągłego zmęczenia i problemy ze snem, ogólne rozbicie - bardzo nieswoiste objawy, mogą mieć choćby przyczynę w niedoborach dietetycznych czy zaburzeniach hormonalnych. Raczej należy postrzegać jako objawy dopełniające.

0
jafrap

W pewnym wieku, zwykle 44 - to naturalne jest "ogólne rozbicie", głównie stawy nap*****lają, kolana, nadgarstki, krzyż....

0