Niewyraźne widzenie, które dotyka jedno lub oboje oczu, zdarza się o poranku wielu osobom. Zwykle nie ma się czym martwić, wystarczy przetrzeć oczy, chwilę pomrugać i wszystko wraca do normy. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego tak się dzieje? Dlaczego niektóre osoby mają rano rozmazany obraz? Dlaczego rano możesz widzieć niewyraźnie?

Alergie

Alergie oczu mogą powodować swędzenie, opuchnięcie, łzawienie, a także suchość. To wszystko sprawia, że poranki mogą wydawać się "niewyraźne". Dlaczego tak się dzieje? Alergeny bardzo często kumulują się o wczesnych porach, m.in. pyłki, roztocza, sierść zwierzęca, nasilają objawy alergii. Zwróć też uwagę, czy nie używasz płynu do prania lub płukania pościeli, który Cię podrażnia i wywołuje reakcje alergiczną.

Spanie w soczewkach kontaktowych

Spanie w soczewkach kontaktowych może zmniejszyć dopływ tlenu do oczu, prowadząc do suchości oczu i niewyraźnego widzenia po przebudzeniu. Nie powinno się spać w soczewkach.

Spanie blisko wentylatora

Spanie z wentylatorem u boku to dla niektórych zbawienie, jeśli chodzi o dostosowanie temperatury pomieszczenia. Okazuje się jednak, że urządzenie to może wysuszać skórę i oczy. Skutkiem tego bywa swędzenie i podrażnienie oczu, a także niewyraźne widzenie.

Spanie na brzuchu

kobieta śpiąca na brzuchu

Spanie na brzuchu, gdy twarz leży przyciśnięta do poduszki, może powodować stan FES, czyli zespół wiotkiej powieki. W przypadłości tej górna powieka traci elastyczność, co może wpływać na widzenie o poranku. FES może przydarzyć się każdemu, ale jednak częściej dotyczy otyłych mężczyzn.

Przyjmowanie przed snem niektórych leków na sen

Leki przeciwhistaminowe, środki nasenne, leki na przeziębienie i leki na nadciśnienie mogą zmniejszyć produkcję łez podczas snu. W przypadku ich zażywania rano może wystąpić nieostre widzenie i suchość oczu.

Picie alkoholu przed snem

Z pewnością wiesz, że alkohol powoduje odwodnienie. Może to także wpływać na suchość oczu, a już wiesz, że jest to jedna z przyczyn niewyraźnego widzenia po przebudzeniu.

Nieprawidłowy poziom cukru we krwi

Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru we krwi może być również przyczyną porannego rozmycia obrazu. Jednak w tym przypadku wystąpią również inne objawy, takie jak zawroty głowy i osłabienie.

Dystrofia rogówki Fuchsa

Stan ten charakteryzuje się obrzękiem rogówki podczas snu, co powoduje mętne widzenie zaraz po przebudzeniu. Na szczęście w ciągu dnia stan ten się poprawia. Dystrofia rogówki Fuchsa występuje częściej u kobiet, a objawy rozwijają się około 50. roku życia.

Czy niewyraźne widzenie to powód, żeby iść do lekarza?

Jeśli rano wystarczy, że mrugniesz kilka razy oczami i wszystko wraca do normy, wówczas nie musisz się niczym martwić. Nie ignoruj tego jednak, jeśli towarzyszą temu inne objawy i problemy ze wzrokiem.

Czego oznaką może być niewyraźne widzenie rano?

Przykładowo niewyraźne widzenie rano może być oznaką udaru, który jest nagłym przypadkiem medycznym. Inne objawy, które mogą wtedy wystąpić to zawroty i bóle głowy, drętwienie jednej lub obu stron ciała i problemy z wymową. Niewyraźne widzenie może być także skutkiem urazu głowy i wstrząsu mózgu. Inne objawy w tym przypadku obejmują brak koordynacji ruchowej, bóle i zawroty głowy, mdłości. Jeżeli kiedykolwiek doświadczysz takich symptomów, wówczas konieczna będzie pomoc lekarska.

Jak zapobiegać niewyraźnemu widzeniu rano?

Jeśli nie dotyczy Cię żaden poważny problem medyczny, wówczas wystarczy, że wykorzystasz kilka poniższych wskazówek:

  • pij więcej wody
  • unikaj alkoholu przed snem
  • pilnuj porządku w sypialni — usuwaj kurz, wymieniaj pościel na czystą
  • zawsze wyjmuj soczewki kontaktowe, jeśli ich używasz
  • unikaj spania przy włączonym wentylatorze

Podsumowanie

Niewyraźne widzenie o poranku zazwyczaj nie stanowi poważnego problemu medycznego, choć jest to niewykluczone, szczególnie jeśli występują jednocześnie inne objawy. W takim przypadku nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli nie dzieje się nic, poza tym, wówczas taki stan powinien przejść po momencie od wstania. Wykorzystaj niektóre z powyższych wskazówek, żeby nieco zminimalizować tę przypadłość.

Komentarze (2)
M-ka

Przed udarem mogą wystąpić również szumy w uszach i można słyszeć w głowie różne dziwne dźwięki (piski, trzaski) lub odbiór normalnych dźwięków może być zmieniony - np.słychać pogłos przypominający echo lub dźwięk jest przytłumiony.
Jeśli więc mamy kilka podejrzanych objawów, nawet niezbyt ostro nasilonych: chwilami zamazuje się obraz, pobolewa głowa, szumi w uszach to lepiej na siebie uważać i nie robić rzeczy w rodzaju picia alkoholu czy podejmowania dużego wysiłku fizycznego.
Nie wiem czy lekarze reagują na tak opisane objawy czy raczej bagatelizują, ale moim zdaniem w przypadku gdy lekarz tylko kieruje na badania, to warto w międzyczasie zastosować jakąś domową profilaktykę - pić dużo wody, unikać trucizn (papierosy, alkohol, cukier, smażone jedzenie, nadmiar soli), unikać bezruchu i niewyspania, stresu, stosować jakieś delikatne środki antyzakrzepowe (cebula, czosnek, odpowiednie zioła), wit.D (jeśli nie robiło się tego już wcześniej), może też wit.C.

1
TomQ-MAG

u mnie dosc typowe, patrze, ale nie widze%)
a najlepsze jets to jak z rana ktos Cie budiz i przyklada telefon do oczu bys cos zobaczyl/przeczytal wtedy doznaje porazenia mozgu%)

0