Niewiele rzeczy zabija tak poranny nastrój, jak nieświeży oddech. Większość z nas doświadczyła kiedyś tego problemu. Nie wszyscy zdają sobie jednak z tego sprawę. Wykonaj prosty test - przeczyść nicią dentystyczną przestrzenie między zębami i powąchaj ją. Jeśli woń jest niezbyt miła, warto poszukać przyczyny i wdrożyć rozwiązania. Oto sposoby na nieświeży oddech.

  1. Nieświeży oddech skąd się bierze?
  2. Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?
  3. Podsumowanie

Nieświeży oddech skąd się bierze?

Nieświeży oddech może mieć wiele przyczyn od choroby dziąseł, poprzez palenie tytoniu, nawet po problemy żołądkowo-jelitowe. Problemy z nieświeżym oddechem powodować może również zapalenie błony śluzowej gardła czy nosa, chore zatoki oraz migdałki. Kolejne przyczyny to schorzenia przewodu pokarmowego m.in. choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół złego wchłaniania, grzybica albo ostry nieżyt przewodu pokarmowego, uchyłki lub zwężenia przełyku, choroby wątroby, niedrożność jelit. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy chorobom płuc.

Niekiedy nieświeży oddech wiąże się z przyjmowanymi lekami. Reakcje takie występować mogą podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie, a także odwadniających.

oddech

Nieprzyjemny oddech może pojawiać się na skutek zmian hormonalnych mających miejsce w organizmie np. w czasie menopauzy. Niekiedy pojawia się na skutek stresu lub podczas stosowania diet odchudzających.

Jak widać, przyczyny nieświeżego oddechu mogą być bardzo zróżnicowane i nie muszą wiązać się z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Odnalezienie przyczyny i jej eliminacja/leczenie prawdopodobnie skutecznie pomoże pozbyć się problemów z oddechem.

W większości wypadków wspólnym mianownikiem przyczyn nieświeżego oddechu jest ślina, a dokładniej rzecz biorąc jej brak. Zdrowa ślina zawiera wysokie stężenie tlenu, który jest naturalnym wrogiem bakterii wywołujących nieświeży oddech. W nocy podczas snu wydzielanie śliny jest spowolnione – stąd nieświeży oddech o poranku. Ponadto wiele leków przyczynia się do suchości w ustach. Im bardziej sucho w ustach, tym mniej śliny i tym większe problemy ze świeżością oddechu.

Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

Co możemy zrobić poza regularnym myciem zębów i płukaniem jamy ustnej płynem do płukania? Poniżej znajdziesz porady, jak zachować świeży oddech.

Dokładnie szczotkuj zęby przed snem

Cząstki jedzenia, które pozostają w jamie ustnej przez noc, stają się pożywką dla bakterii. Kiedy bakterie wchodzą w interakcje z tymi pozostałościami, uwalnia się nieprzyjemny zapach. Zanim położysz się do łóżka, poświęć 5 minut na dokładne wyszczotkowanie zębów. Dzięki temu usuniesz resztki jedzenia, które mogły zgromadzić się tam w ciągu dnia.

Szoruj język

Resztki jedzenia gromadzą się nie tylko w przestrzeniach między zębami, ale również na języku. Język to potężne źródło bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego pamiętaj, by regularnie go czyścić. Możesz szorować go szczoteczką do zębów lub zaopatrzyć się w specjalną szczotkę przeznaczoną do czyszczenia języka. Język czyść przynajmniej raz dziennie zaraz po umyciu zębów.

Unikaj suchości w jamie ustnej

Na tę część składa się zarówno dbanie o odpowiednie nawodnienie głównie poprzez popijanie wody w odpowiedniej ilości przez cały dzień, jak również unikanie substancji, które doprowadzają do suchości w jamie ustnej. Do produktów takich zaliczyć możemy kawę, papierosy oraz alkohol.

Warto wspomnieć tutaj również o płynach do płukania jamy ustnej. Wiele z nich posiada w swoim składzie alkohol, przez co mogą również nasilać suchość w ustach. Wybierając płyn do płukania, sprawdzaj jego skład i wybieraj takie, które nie zawierają alkoholu.

Żuj gumę

Żucie gumy zwiększa przepływ śliny w jamie ustnej. Podobnie działać będzie ssanie cukierka czy lizaka. Pamiętaj jednak, by wybierać takie, które nie zawierają cukru. Nadmierne spożycie cukru może sprzyjać namnażaniu bakterii, a tym samym powodować nieprzyjemny zapach w ustach. Dobrze sprawdzą się w tym wypadku gumy i miętówki słodzone ksylitolem.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Chore dziąsła, ubytki w zębach, próchnica – im także towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust. Regularnie więc wykonuj kontrole stanu zębów u dentysty. Jeśli tylko pojawią się ubytki, zajmij się ich wyleczeniem.

zapach z ust - oddech

Uważaj na menu

Dania z cebulą i czosnkiem nie sprzyjają zachowaniu świeżego oddechu. Warzywa te zawierają olejek eteryczny (allicynę), który ma lecznicze działanie, ale także specyficzny zapach. Na nic zda się szczotkowanie zębów, czy guma do żucia, bo allicyna z przewodu pokarmowego z krwią dostaje się do pęcherzyków płucnych i uwalnia się wraz z oddechem oraz przez skórę.

Zdiagnozuj problem

Aby zlikwidować problem, trzeba zlokalizować źródło nieprzyjemnego zapachu. Poprośmy o radę lekarza rodzinnego, który pomoże znaleźć nam przyczyny dolegliwości. Warto przebadać się w celu wykluczenia niewydolności wątroby czy nerek, chorób metabolicznych czy chorób układu pokarmowego lub oddechowego.

Podsumowanie

Nieświeży oddech bywa męczący zarówno dla osób, które się z nim zmagają, jak i dla otoczenia. Jeśli dbasz należycie o higienę jamy ustnej, unikasz papierosów, nadmiaru alkoholu i kawy, czosnku i cebuli, a nieprzyjemny oddech nadal Ci towarzyszy koniecznie udaj się do dentysty oraz lekarza pierwszego kontaktu, w celu zdiagnozowania źródła problemu.

Komentarze (1)
Marcin44

Cynk organiczny do ssania dużo lepszy od gumy do żucia. :)

0