Wydawać by się mogło, że zła postawa ciała wpływać będzie głownie na efekt wizualny sylwetki. Jednak to, co wydaje się nam na pierwszy rzut oka mało groźne, rzutować będzie na wiele układów naszego ciała. To, jak utrzymujemy naszą postawę ciała, wpływa na szereg procesów fizjologicznych, o których czasem nie zdajemy sobie sprawy. Brak zdecydowanych działań w tym kierunku, w przyszłości może odbić się na zdrowiu, ograniczając nasze możliwości wysiłkowe. Poniżej opisaliśmy cztery główne konsekwencje złej postawy ciała, którymi powinniście się zapoznać.

1. Wady postawy wpływają na funkcje oddechowe

W procesie oddychania głównie przepona i mięśnie międzyżebrowe wyznaczają efektywność oddechu. Osoba, która będzie posiadała zaburzenia w obrębie ustawienia miednicy i żeber, np. posiadająca posturę przygarbioną, jak i pogłębioną lordozę w odcinku lędźwiowym, będzie miała znacznie utrudnione oddychanie. Efektywność wentylacji płuc znacznie spada, przez co organizm musi pracować ciężej, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Mało tego, wydolność podczas wysiłku również będzie dużo gorsza, przez co osoby myślące poważnie o sporcie powinny w pierwszej kolejności wyzbyć się nieprawidłowości ruchowych.

Głównemu ograniczeniu ulega przepona, w związku z czym nasze ciało zaczyna wykorzystywać inne mięśnie w obrębie klatki piersiowej, jak piersiowy mniejszy, mięśnie piersiowe, naramienne, a nawet czworoboczne lub mięśnie szyi.

postawa ciałą

2. Zła postawa ciała ogranicza funkcje trawienne

Osoby mające postawę wysuniętej głowy do przodu, już na poziomie przełyku zaczynają mieć problemy. Przede wszystkim utrudnioną pracę będzie tutaj miał przełyk. Utrudniony będzie także transport pokarmu do żołądka. Inną znacznie groźniejszą cechą tego typu wady, jest powiązanie wysuniętej głowy do przodu z unerwieniem naszego ciała, które odpowiada za to, jak funkcjonuje układ pokarmowy. Sytuacja ta może powodować powstanie refluksu. Co więcej, skurczona pozycja ciała będzie uciskać narządy wewnętrzne (żołądek, jelita), co w konsekwencji utrudniać będzie przesuwanie się treści pokarmowej.

3. Wady postawy powodować mogą bóle głowy

Zła postawa ciała będzie znacznie wpływać na rozkład sił, które mają za zadanie utrzymywać głowę w pozycji neutralnej. Wysunięcie jej do przodu będzie znacznie zaburzało balans mięśniowy, a mięśnie znajdujące się pod potylicą wykonywać będą dużo cięższą pracę, przez co ich tonus znacznie wzrośnie. Mocno napięte mięśnie podpotyliczne będą z kolei prowokować ból głowy, który powiązany będzie z mocno napiętymi mięśniami pod potylicą.

4. Postawa ciała a samoocena

Nie tylko postawa ciała wpływa na to, jak wyglądamy, jak funkcjonuje nasz organizm, ale i to, jak postrzegają nas inni oraz my samych siebie. Osoby, które mają przygarbioną postawę ciała, w badaniu ankietowym wykazują cechy osób depresyjnych, posiadających obniżoną samoocenę. I odwrotnie - osoby wyprostowane, z prawidłową postawą ciała, gdzie głowa uniesiona jest wysoko, a pierś wypchnięta przed siebie, nie posiadają problemów związanych z kiepską samooceną.

Komentarze (0)