Im jesteś starszy, tym bardziej zmienia się Twoje ciało. To mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany. Z jednej strony możesz czuć bóle stawów, większe zmęczenie, mogą Ci doskwierać różne problemy zdrowotne, ale z drugiej jesteś mądrzejszy i bardziej doświadczony.

  1. Czasu nie zatrzymasz, ale możesz starzeć się wolniej!
  2. Jakie nawyki przyspieszają procesy starzenia?
  3. Podsumowanie

Czasu nie zatrzymasz, ale możesz starzeć się wolniej!

Niektórych proces starzenia może przerażać, ale niestety jest to proces nieodwracalny. To, co możemy zrobić, to spróbować go troszkę spowolnić. I wcale nie chodzi o jakieś magiczne pigułki czy rytuały. Odpowiednie narzędzia masz w zasięgu swoich rąk! Zmień swoje nawyki, które przyspieszają starzenie.

Jakie nawyki przyspieszają procesy starzenia?

Jesz za dużo cukru i śmieciowego jedzenia

Nadmiar cukru i wysoko przetworzonego jedzenia to istotny czynnik, który może wpływać na szybkość starzenia się organizmu. Spożywanie ich w dużych ilościach, może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych związanych z wiekiem, takich jak cukrzyca typu 2, otyłość, choroby serca i nowotwory.

Polecamy również: Jak bardzo szkodzi żywność przetworzona? Co jeść a czego unikać?

Sięgasz po używki

Dwie najpopularniejsze używki, które sieją spustoszenie w Twoim ciele to papierosy i alkohol. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, która nie wpływa na zdrowie. Alkohol jest toksyczny dla wątroby, a także zwiększa ryzyko różnych rodzajów raka. Palenie papierosów z kolei uszkadza płuca, zwiększając tym ryzyko raka płuc i chorób układu krążenia. Sprzyja także powstawaniu wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się komórek i tkanek.

Lekceważysz swój sen

trening bezsenność

Sen jest ważnym aspektem zachowania młodości. Żeby Twój organizm mógł się zregenerować i pracować na wysokich obrotach, musisz zapewnić mu nie tylko odpowiednią ilość snu, ale także jego jakość. Niedobór snu zwiększa poziom kortyzolu, hormonu stresu, który powoduje przedwczesne starzenie. Wyższy poziom kortyzolu uszkadza także kolagen, białko w głębszych warstwach skóry, które pomaga zachować jędrność i brak zmarszczek.

Aby dobrze się wyspać, unikaj jasnego światła przed snem i zapewnij sobie komfort, obniżając temperaturę w sypialni. Należy również wyłączyć elektronikę przynajmniej na godzinę przed snem, gdyż mogą one zakłócać możliwość łatwego zasypiania. Jeśli te wskazówki nie działają, porozmawiaj ze swoim lekarzem i upewnij się, że nie ma żadnego powodu medycznego, takiego jak bezdech senny, który utrudnia Ci zasypianie lub pozostanie we śnie.

Nie zarządzasz swoim stresem

Stres to jeden z najbardziej wpływowych czynników przyspieszających starzenie. Sprawia, że Twoje ciało uwalnia kortyzol, który jak już wiesz, przyspiesza procesy starzenia. Może się przyczyniać do wzrostu masy ciała i niekontrolowanego apetytu. Kortyzol podnosi też ciśnienie krwi, powodując zwężenie tętnic.

Oznacza to, że krew ma problemy z prawidłowym przepływem, co w konsekwencji może prowadzić do problemów z sercem i mózgiem. I choć nie da się zupełnie wyeliminować stresu z naszego życia, to istotne jest, żeby nim odpowiednio zarządzać, fundując sobie chwile odprężenia np. za pomocą różnych technik relaksacyjnych takich jak głębokie oddychanie, medytacja, joga.

Polecamy również: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Nie dbasz o kontakty towarzyskie

Związek między życiem w pojedynkę a krótszym życiem jest bardzo silny. Izolacja społeczna, życie w pojedynkę, samotność łączą się mocno z większym ryzykiem różnych schorzeń fizycznych i psychicznych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, otyłości, osłabionego układu odpornościowego, lęku, depresji i pogorszenia funkcji poznawczych.

Za mało się chronisz przed promieniami słońca

Kochamy słońce i jego ciepłe promyki. Szczególnie zimą, kiedy go brak. Niestety promieniowanie słoneczne nie jest dla nas zbyt korzystne i może prowadzić do szybszego starzenia się skóry. Dlatego tak ważne jest, by używać kremów z filtrem niezależnie od pory roku i pogody.

Ćwiczysz za mało albo za dużo

Regularna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na jakość skóry. Osoby, które są aktywne, mają bardziej sprężystą i młodziej wyglądającą skórę. Warto jednak zachować równowagę, ponieważ nadmiar ćwiczeń może być tak samo szkodliwy, jak ich deficyt. Zbyt duże obciążenie organizmu może podnieść poziom kortyzolu, o którym już tutaj kilka razy wspomnieliśmy. Istotne jest, byś zachował rozsądek i równowagę pomiędzy aktywnością i odpoczynkiem.

Podsumowanie

Procesy starzenia się dotyczą każdego z nas, ale możesz mieć wpływ na tempo ich działania. Przeanalizuj swoje życie i zastanów się, czy któreś z powyższych nawyków dotyczą i Ciebie. Jeśli tak postaraj się je wyeliminować. To, co możesz zrobić od zaraz, to wyeliminować alkohol, papierosy, a także wysoko przetworzoną żywność, bogatą w cukier. Zadbaj o regularną (ale nie przesadną) aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu oraz życie towarzyskie. Każdy z tych czynników może bardzo poprawić jakość Twojego życia i przy okazji opóźnić procesy starzenia.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)