Przeważnie mówi się, że mężczyzna, dopóki nie umiera z bólu, to nie wybierze się do lekarza wykonać podstawowych badań, kontrolnych czy w celu diagnozy zaistniałej dolegliwości. Jednak obecne trendy, które dążą do podniesienia świadomości dbania o zdrowie fizyczne, sprawiają, że mężczyźni coraz częściej interesują się kwestią własnego zdrowia, jak i kontroli parametrów, które świadczą o ich kondycji fizycznej.

  1. Prawidłowy poziom testosteronu
  2. Poziom stresu
  3. Prostata
  4. Lipidy
  5. Żołądek i jelita

Trzeba mieć na uwadze fakt, że zdrowie fizyczne to nie tylko możliwość do cieszenia się codziennością, ale i okazja na utrzymanie statusu finansowego, ze względu na możliwość pracy zarobkowej. Zła dieta, używki, stres, wszystkie te czynniki sprawiają, że kondycja zdrowie podupada, co czasem zmusza nas do przeprowadzenia badań. Na jakie obszary powinniśmy głównie zwrócić uwagę?

Prawidłowy poziom testosteronu

Testosteron i jego poziom odpowiada głównie za to, jak funkcjonuje mężczyzna, jakim samopoczuciem dysponuje, kondycją fizyczną czy też libido. Odpowiada on również za pracę metabolizmu, co będzie wiązało się z utrzymaniem odpowiedniej proporcji tkanki mięśniowej i niskiego poziomu otłuszczenia.

Testosteron dba również o nasz układ odpornościowy, jak i funkcje organów wewnętrznych. Warto więc utrzymywać jego ilość w organizmie w zakresach referencyjnych, co będzie sprzyjało utrzymaniu homeostazy w organizmie.

Zaburzenia w ilości testosteronu warto zdiagnozować, interesując się poziomem kortyzolu, prolaktyny, progesteronu czy też estrogenów. Niestety suplementacja, która prowadzi do poprawy poziomu hormonów, jest mocno uboga i z czystym sumieniem trudno polecić środek, który naprawdę będzie działał.

Poziom stresu

Poniekąd punkt powiązany z układem hormonalnym, gdyż nadmiar stresu będzie skutkował nadmiarem kortyzolu. Często błędem jest obniżanie jego poziomu do ekstremalnie niskich wartości, co jest tak samo szkodliwe, jak jego nadmiar w organizmie. Trzeba zaznaczyć jasno, kortyzol jest potrzebny do tego, aby układ nerwowy funkcjonował prawidłowo, jak i szereg pozostałych układów naszego ciała, jak choćby regulowanie metabolizmu pod rytm dobowy.

Mężczyzna jako głowa rodziny, często zapewniając jej byt, wystawiony jest na szereg czynników, które będą podnosiły poziom napięcia nerwowego. Warto jest znaleźć zajęcie, które pozwoli nam na rozładowanie napięcia, jak i będzie mocno wprowadzało w stan relaksacji. Ciekawym elementem są metody medytacji, które pozwalają na wyciszenie i rozluźnienie.

Dodatkowo codzienną dietę można uzupełnić o magnez, wyciąg z melisy czy też skorzystać z takich produktów jak popularna ashwagandha. Przed snem zastosowanie formuły ZMA oraz GABA i melatoniny pozwoli szybko zasnąć, jak i wprowadzi w głęboki sen, który przyczyni się do poprawy regeneracji.

Prostata

Zdrowy gruczoł krokowy zapewnia prawidłową pracę układu moczowego, jak i rozrodczego, co dość często powiązane jest z funkcją erekcji, pomimo że teoretycznie taka zależność nie zachodzi.

Co prawda, zazwyczaj ryzyko powiększonej prostaty i w związku z tym problemów tegoż narządu zachodzą po 50 roku życia, co sprawia, że wiele osób nie interesuje się jej kondycją za młodu. Niestety stosowanie środków dopingujących w młodości często nie pozostaje bez odzewu dla gruczołu krokowego, a konsekwencje "bombki" mogą wyjść w późniejszym wieku.

prostata

Wsparcie dla gruczołu krokowego, jego profilaktyka, opiera się głównie na diecie. Uwzględniać ona powinna odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych o3 i o6, jak i witaminę E, C, selen, cynk i siemię lniane. Wymienione substancje czynne skutecznie wspomagają funkcje komórek prostaty, co powiązane jest z utrzymaniem ich prawidłowej kondycji.

Lipidy

Kolejnym ważnym zagadnieniem, warunkującym zdrowie faceta, to poziom cholesterolu, trójglicerydów, jak i frakcji poszczególnych lipoprotein, jak LDL i HDL. Prawidłowy stosunek poziomu frakcji LDL i HDL będzie wpływał na szereg procesów zachodzących wewnątrz ustroju.

Często podwyższony poziom cholesterolu utożsamiany jest z nieprawidłowościami np. dietetycznymi, a może on świadczyć o stanie zapalnym, który ma miejsce w naszym organizmie. Odpowiednia kontrola poziomu lipidów jest do osiągnięcia za pomocą zabiegów żywieniowych, jak i wprowadzeniu aktywności fizycznej.

Co więcej, można skorzystać z takich suplementów jak kwasy tłuszczowe omega 3, które skutecznie wyciszają stany zapalne, a co za tym idzie, wpływają na poziom lipoprotein, jak i niacyny, której zadaniem jest poprawa stosunku HDL do LDL.

Żołądek i jelita

Jelita stanowią dość częsty problem mężczyzn. Na nowotwory jelita grubego zapada znaczny odsetek Panów, co powinno skłaniać do zainteresowania się odpowiednimi działaniami, aby poprawić ich zdrowie. Najczęstszymi przypadłościami, które wpływają na ich pracę to wrzody, nieodpowiednio zbilansowana dieta, brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie.

jelita, żołądek

Aby skutecznie zadbać o ich funkcję, trzeba podejmować kroki, które będą ograniczały ich przeciążenie, nieprawidłowe funkcjonowanie (laksacja lub zaparcia) czy występowanie nietolerancji pokarmowych. Prawidłowo funkcjonujące jelita to przede wszystkim efektywne wykorzystanie składników pokarmowych, jak i zabezpieczenie organizmu przed infekcjami.

Warto skorzystać ze wszelkiego rodzaju form wsparcia probiotycznego, dokładając do diety produkty fermentacji mlekowej, jak i kiszonki. Warto również skorzystać z probiotyków, które skutecznie podreperują stan flory bakteryjnej jelit.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)