Choroby zapalne sprawiają wiele dyskomfortu w życiu codziennym, zwłaszcza jeśli atakują aparat ruchu. Rozwiązania terapeutyczne ukierunkowane na zapalenia stawów, które powodują ból zarówno podczas przemieszczania się, jak i w bezruchu, są cały czas poszukiwane. W poszukiwaniach tych często sięga się po preparaty pochodzenia naturalnego. Celem jest m.in. minimalizacja dawkowania niektórych leków, które mogą wywoływać poważne skutki uboczne.

Właściwości kurkumy

Nazwą „kurkuma” zazwyczaj określa się korzeń ostryżu długiego (curcuma longa). To właśnie korzeń wykorzystywany jest do celów zarówno kulinarnych (głównie w kuchni indyjskiej), jak i prozdrowotnych. Kurkuma zawiera aż 21 g błonnika na 100 g produktu, 2500 mg potasu i 50 mg witaminy C. Co więcej, zasobna jest w wielonienasycony kwas tłuszczowy – kwas alfa-linolenowy. Swój intensywny kolor i silnie barwiące właściwości zawdzięcza m.in. kurkuminie, czyli głównej substancji aktywnej, która wykorzystywana jest w zielarstwie. Kurkuma należy do najlepiej przebadanych surowców fitoterapeutycznych, a przy okazji może wzbogacać smak potraw.

kurkuma

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która prowadzi do stopniowej degeneracji tkanek w stawach. Walkę z nią toczy nawet 1 – 2% ludzi dorosłych na całym świecie. O chorobach zapalnych stawów najczęściej mówi się w kontekście starzenia się organizmu, jednak należy pamiętać, że istnieje ponad 100 form chorób zapalnych stawów, które mogą objawić się w różnym wieku. W przypadku wielu z tych form, w tym w RZS, nie zostały jeszcze poznane dokładne przyczyny molekularne wystąpienia schorzenia.

Wiadomo jednak, że do szybszego przyjścia problemów ze stawami przyczynić się mogą takie czynniki jak wysokoprzetworzona i niedoborowa w substancje odżywcze dieta, ekspozycja na działanie dymu papierosowego, nadużywanie alkoholu, czy siedzący tryb życia, gdyż osłabiają potencjał przeciwzapalny organizmu.

Kurkuma a RZS

Regularne sięganie po leki zwyczajowo stosowane do złagodzenia stanu zapalnego obarczone jest pewnym ryzykiem. Otóż leki, o których mowa, to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które w perspektywie długoterminowej mogą prowadzić do wrzodów żołądka oraz zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Kurkuma została potencjalnym kandydatem na środek wspomagający łagodzenie objawów RZS, ponieważ jej substancje aktywne znane są z działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego. Potencjał ten zaobserwowany został już nawet w badaniach klinicznych z udziałem ludzi, chociaż potrzebne są jeszcze kolejne eksperymenty na większych grupach.

Stosowanie kurkuminy (której największe ilości można dostarczyć do organizmu poprzez konsumpcję ekstraktu z kurkumy) przez pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów wywołało w niektórych badaniach efekt przeciwbólowy, czasami porównywalny nawet z lekami, takimi jak ibuprofen, czy diklofenak. Dawkowanie uznawane za efektywne oscyluje wokół 1000 mg kurkuminy dziennie. Pamiętać jednak należy, że kurkumina ze względu na swoją aktywność biologiczną nie powinna być stosowana w niektórych chorobach i przy niektórych lekach bez konsultacji ze specjalistą.

Komentarze (0)