Już sama nazwa brzmi dość egzotycznie, niczym tajemny eliksir z odległych krain. Nie są to zupełnie sprzeczne skojarzenia, ponieważ już 2000 lat temu kombucha znana była na dalekim wschodzie jako ,,eliksir zdrowia" o ogromnych korzyściach zdrowotnych dla kluczowych narządów - serca, mózgu i jelit. Wytwarzana jest ze słodkiej herbaty, napełnianej kulturami drożdży.

Czym jest i jakie działanie przypisuje się jej?

Nie do końca jest jasne, czy wygłaszane wszędzie zalety kombuchy mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale istnieje kilka faktów, które stawiają ją w korzystnym dla nas świetle. Kluczowym składnikiem kombuchy są aktywne kultury bakterii i drożdży - określane jako SCOBY, symbiotyczna kultura bakterii i drożdży (Symbiotic culture of bacteria and yeast). Dodaje się je do słodkiej herbaty (najlepiej czarnej lub zielonej), gdzie są ,,karmione" dodanymi cukrami, kwasami i kofeiną. Przyjmują one postać elastycznej, żelowej struktury, a kształt dopasowują do naczynia, w którym się znajdują. Cały proces trwa od 7 do 30 dni i na końcu powstaje gazowany, sfermentowany octowy napój, przypominający w smaku sok jabłkowy.

kombucha

Kombucha jest napojem niskokalorycznym, butelka 500 ml zawiera ok. 60 kalorii, w tym 0 g tłuszczu, 0 g białka i 14 g węglowodanów. Obejmuje także 50% zalecanej dziennej dawki kwasu foliowego, 40% witaminy B1, B2, B3, B6 i B12. Kwas foliowy, znany także jako witamina B9, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Odgrywa również istotną rolę dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. B1 (tiamina) przetwarza węglowodany w energię, B2 (ryboflamina) oraz B3 (niacyna) wspomagają metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Witamina B6 wspomaga produkcję krwinek czerwonych i również bierze udział w przetwarzaniu białek oraz węglowodanów, a witamina B12 wspiera układ nerwowy - zapobiega uczuciu zmęczenia i osłabienia, zwiększa możliwości koncentracji, działa antydepresyjnie.

Wiemy już, że kombucha to świetne źródło witamin. Jest też zasobna w probiotyki, tak cenne dla prawidłowego funkcjonowania naszych jelit. Niesie to za sobą wiele ważnych aspektów zdrowotnych, ponieważ jelita i ich kondycja oddziałują na cały nasz organizm. Im bardziej mamy złożoną florę bakteryjną tym lepiej dla nas, dla naszego zdrowia i sylwetki.

Kombucha wspomaga detoksykację organizmu, wzmacniając tym samym układ immunologiczny i zdolności komórek do szybszej regeneracji. Poprawia stan zdrowia w wielu innych dolegliwościach - astmie, kaszlu, łuszczycy, chronicznych zaparciach, zaburzeniach tarczycy. Wpływa pozytywnie na stan włosów, paznokci i skóry.

Kombucha uznana jest także za środek który normalizuje i usprawnia różne funkcje organizmu, w zależności od tego jakie mamy problemy. Przykładowo, osobom z nadwagą pomaga redukować masę ciała, a osobom z niedowagą przybrać kilka dodatkowych kilogramów.

Jak przygotować napój?

Do przygotowania napoju można użyć herbaty czarnej, zielonej lub różnych mieszanek ziołowych. Herbatę należy zaparzyć, a następnie dodać cukru (70 do 100 g na 1 litr wody) i ostudzić do temperatury pokojowej (20 - 25 stopni). Całość przelać należy do naczynia, w którym odbędzie się proces fermentacji - można dodać zaczyn z wcześniejszej fermentacji, a najlepiej grzybek startowy. Naczynie, czyli słoik przykryty gazą lub bawełnianą ściereczką, zabezpieczony gumką recepturką, ustawić należy w ciepłym (20 do 30 stopni) miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła. Po upływie 7 do 10 dni herbatę trzeba odsączyć by wstrzymać fermentowanie i oddzielić herbatę od grzybka. Napój przelać można do butelek i włożyć na 5 dni do lodówki.

Kombucha ma sporo zalet, warto jednak wspomnieć jeszcze kto nie powinien jej spożywać. Są to przede wszystkim dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z zespołem jelita drażliwego czy cukrzycą.

Komentarze (0)