Ciekawe czy istnieje człowiek, który na dźwięk budzika otwiera oczy z rozkoszą i czuje się totalnie zrelaksowany… Dla większości ludzi jest to z pewnością jedna z bardziej traumatycznych chwil w ciągu dnia i to niezależnie od rodzaju budzika. Czy istnieje jakaś inna opcja łagodniejszego budzenia? Najlepszym sposobem jest po prostu naturalne wybudzenie wraz ze wschodzącym słońcem. 

  1. Budzik imitujący wschód słońca
  2. Nauka o spaniu i budzeniu się przy świetle
  3. Jak działają budziki symulujące wschodzące słońce
  4. Zalety łagodnego budzenia
  5. Budzik imitujący wschód słońca w walce z depresją
  6. Wybór idealnego budzika
  7. Korzystanie z budzika imitującego wschód słońca
  8. Podsumowanie

Budzik imitujący wschód słońca

budzik świetlny

Światło, które pojawia się stopniowo, pozwala łagodnie wrócić z krainy snów. Nie jest to jednak do końca takie proste, bo wychodziłoby na to, że w okresie letnim wstawalibyśmy o bardzo wczesnej godzinie. Stąd też wielu z nas stosuje w domu rolety czy zasłony. Okazuje się jednak, że ktoś wpadł na pomysł skonstruowania budzika symulującego wschodzące słońce.

Jest to taki gadżet, który udaje świt, czyli stopniowo oświetla sypialnię, ale o takiej porze, która nam odpowiada lub planujemy. Pozwala to na budzenie się bez gwałtownego zrywu, jak to bywa w przypadku tradycyjnych budzików. Czy jest to kolejny trend wellness, czy naprawdę pomaga nam uzyskać lepszy sen, poranki i poprawić zdrowie?

Polecamy również: Czy to, co i o której jemy, wpływa na rytm dobowy?

Nauka o spaniu i budzeniu się przy świetle

Aby zrozumieć, jak działają budziki symulujące wschodzące słońce, musisz najpierw zrozumieć skomplikowany związek między światłem a naszymi naturalnymi cyklami snu i czuwania. Rytm dobowy to 24-godzinny wewnętrzny zegar, na którym funkcjonuje Twoje ciało. To wewnętrzny zegar Twojego ciała kontrolowany przez ekspozycję na światło, w szczególności na niebieskie długości fal światła słonecznego.

poranek za oknem

Kiedy rano wystawiasz oczy na światło słoneczne, jego niebieskie fale stymulują szyszynkę do zaprzestania produkcji melatoniny (hormonu, który mówi nam, że pora iść spać). Zamiast tego zaczyna produkować więcej kortyzolu, hormonu, który pomaga Ci się obudzić i poczuć się bardziej energicznym. To kluczowy pierwszy etap naszej naturalnej rutyny budzenia się. To luksus, którego tak wielu z nas brakuje, kiedy żyjemy zgodnie z harmonogramem społeczeństwa i blokujemy jakąkolwiek fizyczną ekspozycję na światło słoneczne!

Polecamy również: Czy drzemka w ciągu dnia może poprawić wyniki sportowe?

Jak działają budziki symulujące wschodzące słońce

Budziki symulujące wschodzące słońce pomagają Ci się naturalnie obudzić. Dokładnie tak samo, jakby prawdziwe słońce wpadało do Twych okien i stopniowo wyciągało Cię z krainy snów. Robią to poprzez zwiększanie ekspozycji na światło w ciągu około trzydziestu minut lub godziny poprzedzającej pożądany czas pobudki. Światło zaczyna się od delikatnego czerwonego odcienia podobnego do tego o wschodzie słońca.

Stopniowo staje się mocniejsze, aż naśladuje białe lub żółte światło w pełnej sile wiązki. Większość modeli ma również spokojne dźwięki, które zaczynają się cicho i stopniowo stają się głośniejsze, wykorzystując inny z Twoich zmysłów, aby powiedzieć Ci, że nadszedł czas, aby się obudzić. 

Zalety łagodnego budzenia

kobieta w łóżku o poranku

Istnieje kilka korzyści związanych z wolnym, spokojnym wybudzaniem się. Oto one:

Zwiększona ilość głębszego, regenerującego snu — badanie opublikowane w czasopiśmie Chronobiology International wykazało, że osoby obudzone światłem symulującym świt czuły się mniej ospałe i miały znacznie lepszą jakość snu niż osoby obudzone przez normalny alarm

Regulacja rytmów dobowych — wystawianie oczu na poranne światło słoneczne każdego dnia może pomóc w wyregulowaniu wewnętrznego zegara, co może przyczynić się do bardziej stabilnej architektury snu

Lepszy nastrój i sprawność poznawcza — to samo badanie wykazało również, że budzenie się z symulacją świtu znacznie poprawiło nastrój i sprawność poznawczą w godzinach następujących po przebudzeniu

Mniejsza poranna ospałość — zwykle gdy musimy się gwałtownie obudzić, to odczuwamy większą ospałość. I to zarówno po wstaniu z łóżka, jak i w dalszej części dnia. Narastające światło może poprawić naszą gotowość do rozpoczęcia dnia, ułatwiając proces przebudzenia

Budzik imitujący wschód słońca w walce z depresją

Często się mówi, że jesień to taki czas, w którym wiele osób zgłasza pogorszenie samopoczucia psychicznego. Niewątpliwie przyczynia się do tego krótszy dzień i mniejsza ekspozycja na słońce (choć oczywiście nie jest to jedyna przyczyna). Jak można się domyślić, osoby mieszkające w północnych szerokościach geograficznych lub w miejscu, gdzie noce zimowe są wyjątkowo długie, również mogą się częściej skarżyć na chandrę, brak chęci i motywacji do działania, a nawet stany depresyjne o różnym nasileniu.

Czy w takim przypadku budzik imitujący wschód słońca i światło dzienne może pomóc? O ile jest w stanie wpłynąć na nasze samopoczucie, tak nie stanowi wystarczającej metody leczenia w przypadku cięższych schorzeń, jak właśnie depresja. Mimo wszystko mogą łagodzić niektóre objawy i być uzupełnieniem terapii pod okiem specjalisty.

Wybór idealnego budzika

W idealnym przypadku budzik imitujący wschód słońca powinien mieć niektóre (lub wszystkie) z tych funkcji:

Jasność — dostosuj ją do swojego gustu i wielkości pokoju

Temperatura barw — niektóre opcje mają ciepłe światło, inne chłodne, a jeszcze inne możliwość wyboru

Wybór naturalnego dźwięku budzika — dobre budziki mają opcje dźwiękowe (dźwięki natury lub przyjemne dźwięki łagodnej muzyki) oprócz światła

Inteligentne funkcje — niektóre z droższych modeli można połączyć ze smartfonem, monitorować wzorce snu i dopasować do inteligentnego systemu domowego

Funkcja zachodu słońca — jak sama nazwa wskazuje, ta funkcja może nas stopniowo wprowadzić w nastrój wieczorny poprzez stopniowe zaciemnianie pokoju. Zdawałoby się, że nie jest zbyt użyteczna, ale z pewnością znajdą się osoby, które będą sobie taką funkcję chwalić. 

Korzystanie z budzika imitującego wschód słońca

Chociaż budzik tego typu może pomóc rozpocząć dzień w bardziej pozytywny sposób, najlepiej działa, gdy łączy się go z innymi praktykami higieny snu. Wprowadź w życie poniższe wskazówki:

Bądź konsekwentny — budź się codziennie o tej samej porze, także w weekendy, ponieważ pomaga to ustalić rytm dobowy

Zminimalizuj wieczorną ekspozycję na światło z ekranów — niebieskie światło ze smartfonów, tabletów, telewizorów itp. przed pójściem spać może zaburzyć gotowość organizmu do snu

Synchronizuj się z innymi zdrowymi nawykami snu — utrzymuj chłód w pokoju, zrezygnuj z kofeiny w późniejszych godzinach dnia i opracuj uspokajający reżim przed snem.

Podsumowanie

Budziki imitujące światło dzienne nie są uniwersalnym lekarstwem na wszystkie problemy ze snem, ale są „łagodniejszym”, mniej nachalnym sposobem na powitanie poranka. Ponadto mają potencjalne korzyści. Podobnie jak w przypadku każdego trendu wellness, podejdź do alarmów wschodu słońca z wyważoną perspektywą. Nie zastępują one dobrych nawyków higieny snu ani medycznej diagnozy i leczenia zaburzeń snu, takich jak np. bezdech. Zastanów się, co działa w Twoim przypadku, czy to delikatne światło alarmu wschodu słońca, czy poranne światło zaglądające przez okno, i trzymaj się tego.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14577838/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11513820/ 

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
M-ka

Równie szokujący, co mądry wynalazek.
Smutne, że trzeba imitować TAKIE rzeczy.

0
TomQ-MAG

mnie interesuje%) myslalem kiedys nad tym by przetestowac

1
M-ka

Jeśli przetestujesz, to podziel się wrażeniami :).

1
TomQ-MAG

a jeszcze dobrze, jakby byl na jakis kod, haslo, czy ustawienie zadania do wykonania, zebym musial wstac i pomyslec zanim sie go uda wylaczyc %) bo czasem na autopilocie wylaczam budizki i budze sie po 2h w szoku co sie stalo :D ostatnio nawet zbilem talerz, ktory zostawilem na stole szukajac telefonu by go wylaczyc i gdzies tam podswiadomie zarejestrowalem, ze cos sie rozbilo, ale wrocilem do wyra i zasnalem dalej%) jesien jest dla mnie najlepsza pora gdzie sie dobrze wysypiam

1
M-ka

Oj, tak. Czasem mam podobnie i pojedynczy czy podwójny budzik wyłączę zupełnie bezwiednie albo zignoruję i przyśni mi się jeszcze jakiś scenariusz, do którego pasuje taka melodyjka...
Zastanawiam się jak przetrwali ludzie z takimi genami i nie wyginęli w drodze ewolucji, chyba mieli dużo szczęścia :D.

1