Skąd czerpiesz motywację do ćwiczeń? Masz cele sylwetkowe czy zdrowotne? A może czerpiesz radość z wyników sportowych i swoich postępów? Jeśli ćwiczysz regularnie, to z pewnością jest coś, co Cię ku temu skłania. Istnieje wiele uzasadnionych zachęt do aktywności, ale największą korzyścią jest pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Oto kilka faktów na temat aktywności i zdrowia:

Zaledwie 10 minut ćwiczeń dziennie robi różnicę, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie serca.

Pomimo tego, że już 10 minut może przynieść coś dobrego, to staraj się dążyć do 30 minut aktywności dziennie, ponieważ wtedy czerpiesz jeszcze więcej korzyści zdrowotnych. Eksperci z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzą, że powinniśmy dążyć do osiągnięcia minimum 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, które trwają 30 minut dziennie przez 5 dni.

Wykonywanie codziennie min. 10 000 kroków może znacznie poprawić nastrój. A jeśli jeszcze zwiększyć tę ilość, to zmniejszysz ryzyko różnych chorób metabolicznych.

Dobrą wiadomością jest z pewnością to, że liczy się każda aktywność. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz jogę, czy bieganie, każda aktywność wpływa pozytywnie na Twoją odporność i zdrowie.

Regularne ćwiczenia pozwalają kontrolować poziom cukru we krwi. Osoby aktywne rzadziej zmagają się z cukrzycą.

Aktywność fizyczna pomaga złagodzić dolegliwości menstruacyjne. Wydaje się, że ćwiczenia są ostatnią rzeczą, na jaką ma ochotę kobieta w trakcie miesiączki, ale czasami warto się przemóc, gdyż mogą zdziałać cuda.

I coś dla panów – aktywność fizyczna prowadzi do zwiększenia wytrzymałości i siły nie tylko tej fizycznej, ale również seksualnej i poprawia płodność.

Zbyt duże obciążenie treningowe i częste przekraczanie swoich granic wpływa negatywnie na samopoczucie. Ciągłe dążenie do bycia na najwyższym poziomie obciąża naszą psychikę.

Regularne ćwiczenia pomagają złagodzić uczucie niepokoju, lęku, a nawet depresję. Osoby aktywne częściej są pozytywnie nastawione do życia.

Kiedy trenujesz, angażujesz całe swoje ciało, w tym także mózg. Pomimo tego, że proces starzenia się jest nieunikniony, to jeśli ćwiczysz, możesz go nieco opóźnić.

Regularne treningi poprawiają jakość snu. A zdrowy sen daje więcej energii na kolejny trening.

Ruch pomaga osobom nadpobudliwym rozładować emocje i nadmiar energii. Dzięki temu są one później spokojniejsze i bardziej skoncentrowane.

Podsumowanie

Jak widzisz, aktywność fizyczna jest mocno związana ze zdrowiem i samopoczuciem. Właściwie zawsze, kiedy ktoś nam mówi, żeby poprawić swoje zdrowie, zaczyna od wprowadzenia regularnej aktywności oraz zdrowej diety. Dlatego, jeśli kiedykolwiek poczujesz, że brakuje Ci motywacji, przypomnij sobie, jak wiele korzyści zdrowotnych możesz uzyskać dzięki aktywności fizycznej.

Komentarze (0)