Zgrabny wygląd sylwetki powinien iść w parze z jej siłą i funkcjonalnością - nie zawsze jednak tak się dzieje. Wiele osób pomimo tego, że wygląda estetycznie, ma znaczne problemy ze sprawnością ciała. Regularny stretching jest jednym ze sposobów na to, aby uwolnić Twoje ciało od uczucia bólu, sztywności mięśni, a także poprawić Twoje samopoczucie. Czytając ten artykuł, poznasz 6 powodów, dla których warto uzupełnić treningi siłowe o rozciąganie, co skutecznie poprawi Twoją sprawność fizyczną.

1. Mniej kontuzji

Rozciąganie jest doskonałym sposobem zapobiegania kontuzjom. Nie ulega wątpliwości, że znaczna część kontuzji bierze się z ograniczonej ruchomości stawów i pospinanych mięśni. Zaburzony balans mięśniowy powoduje, że stawy pracują w nieprawidłowych płaszczyznach, a pospinane mięśnie są bardziej podatne na naciągnięcia i zerwania.

2. Mniej bólu

Ograniczenie ruchomości w obrębie miednicy, stawów biodrowych i barków często jest przyczyną bólu pleców, szyi lub samych stawów. Regularne rozciąganie mięśni pozwala nam pozbyć się bólu wynikającego z ich przykurczy. Nie tylko osoby trenujące odczuwają bóle wynikające z przykurczy. Pracownicy biurowi doskonale  wiedzą, o czym  mowa, gdy spędzają większą część dnia w pozycji siedzącej.

3. Prawidłowa postawa ciała i balans mięśniowy

Znaczna część wad postawy wynika z nieprawidłowego balansu mięśniowego. Zazwyczaj dochodzi do osłabienia mięśni po jednej ze stron ciała, a do zwiększonego ich napięcia i przykurczy po drugiej stronie. Rozciąganie sprawi, że Twoja sprawność poprawi się pod kątem funkcjonalnym, ale również Twoja postawa ciała będzie prawidłowa.

4. Większa siła

Wykonywanie ćwiczeń siłowych w pełnym zakresie ruchu jest znakomitym sposobem na zwiększenie siły funkcjonalnej mięśni. Często pozornie bijemy nasze rekordy, gdy ograniczamy ruch i skracamy drogę ciężaru, co oczywiście jest błędem i daje nam tylko pozorny wzrost siły. Rozluźnione mięśnie pozwolą nam na ich pełne zaangażowanie w ruchu, co przełoży się na wzrost siły.

rozciąganie na świeżym powietrzu

5. Lepsze samopoczucie

Osoby trenujące jogę potwierdzą, że regularne rozciąganie również przekłada się na lepsze samopoczucie. Brak odczuć bólowych, otwarta postawa ciała, brak uczucia ograniczeń ruchowych, skutecznie poprawi również Twoje samopoczucie.

6. Większa sprawność

Rozciąganie skutecznie poprawia Twoją sprawność fizyczną. Osoby, które mocno zaniedbały swoją sylwetkę, nieraz doświadczyły ograniczenia ruchomości, chcąc np. wejść na  podwyższenie czy podczas wiązania buta. Regularny stretching sprawi, że Twoje ciało będzie sprawne i funkcjonalne.

O czym należy pamiętać?

Rozciąganie powinno być wykonywane regularnie. Lepiej rozciągać się często, a krótko. Regularny stretching znacznie ogranicza ryzyko kontuzji i usprawnia nasze ciało.

Komentarze (0)