Najlepsza pozycja do spania to taka, która jest dla Ciebie wygodna. Zła jakość snu i jego nieodpowiednia ilość wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, od otyłości i chorób serca po demencję i cukrzycę. Okazuje się, że liczy się także pozycja, w której śpisz, ponieważ wpływa na różne części Twojego ciała. Jakie są plusy i minusy różnych pozycji do snu?

  1. Spanie na plecach
  2. Spanie na brzuchu
  3. Spanie na boku
  4. Podsumowanie

Spanie na plecach

spanie na plecach

Plusy spania na plecach

Drzemka w takiej pozycji jest dobrodziejstwem dla zdrowia kręgosłupa i szyi. Plecy pozostają wyprostowane i podparte przez materac. W idealnym świecie wszyscy spaliby bez poduszki, kiedy to szyja pozostaje w pozycji neutralnej. Źle dobrana poduszka może z kolei utrudnić oddychanie, ponieważ unosi nieco głowę.

Mówi się też, że spanie na plecach może opóźnić występowanie zmarszczek. Biorąc jednak pod uwagę, że mało jest badań na ten temat, warto przyjąć tę rewelację z lekkim przymrużeniem oka.

Minusy spania na plecach

Okazuje się, że przypadłości takie jak chrapanie i bezdech senny występują znacznie częściej u osób śpiących na plecach. Lekarze zalecają, by osoby, które mają z tym problem, spały na boku. Kiedy śpisz na plecach, grawitacja zmusza podstawę języka do zmiany pozycji. To właśnie z tego wynikają problemy z oddychaniem i chrapaniem.

Spanie na brzuchu

spanie na brzuchu

Plusy spania na brzuchu

Pozycja na brzuchu ma wielu zwolenników. Jednak nie daje ona jakiś szczególnych korzyści. Niektórzy twierdzą, że może zmniejszać chrapanie, ponieważ specjaliści od snu zachęcają, aby osoby śpiące na plecach (i chrapiące) spróbowały zmienić pozycję. Nie ma jednak naukowych dowodów, że spanie na brzuchu to chrapanie zmniejsza.

Minusy spania na brzuchu

Dla wielu może być szokujące, że ta bardzo wygodna pozycja może być dla nas szkodliwa. Spanie na brzuchu spłaszcza naturalną krzywiznę kręgosłupa i obciąża dolny odcinek pleców. A jeśli dodać do tego obróconą głowę na bok, to dochodzi obciążenie karku.

 

Spanie na boku

spanie na boku

Plusy spania na boku

Wiele osób wybiera tę właśnie pozycję. Czasami jest wyprostowana, innym razem zwinięta (embrionalna). Pozycja embrionalna, czyli przyciągnięcie swoich kończyn do środka ciała może być ulgą dla bólu pleców, szczególnie dla osób z przepukliną. I choć nie jest to lek na bolące plecy, to wielu osobom łatwiej w takiej pozycji zasnąć.

Na boku chętnie też wypoczywają kobiety w ciąży. Brzuch jest wówczas bardzo wrażliwym miejscem i rzadko kiedy wchodzi w grę spanie na brzuchu, a i leżenie na plecach może być dużym dyskomfortem. Kobietom w ciąży zaleca się spanie na lewym boku, ale coraz więcej się mówi o tym, żeby zmieniać strony. W tym stanie trzeba przede wszystkim postawić na wygodę. Bardzo pomocne są tutaj specjalne poduszki tzw. rogale, które pomagają się wygodnie ułożyć. Spanie na boku może też pomóc osobom cierpiącym na refluks. Zaleca się wówczas spanie na lewym boku.

Minusy spania na boku

Spanie na boku może powodować, że drętwieją ramiona i szyja. Nic w tym dziwnego, w końcu są zgniecione przez kilka godzin. Oparcie głowy na jednym ramieniu może ograniczyć przepływ krwi i uciskać nerwy, co może powodować mrowienie, a nawet ból kończyn.

Podsumowanie

Sen w danej pozycji ma wady i zalety, a tak naprawdę to każdy śpi tak, jak mu wygodnie. Nawet jeśli uznasz, że jakaś pozycja jest dla Ciebie lepsza i będziesz próbować w niej zasnąć, to Twoje ciało w nocy i tak się ułoży tak, jak chce. Nie zaszkodzi jednak poeksperymentować i wypróbować różne pozycje. Zobaczysz wówczas, która jest dla Ciebie najlepsza.

Komentarze (1)
spejson94

Najzdrowsza dla serca jest pozycja na plecach

0