Regularne wykonywanie treningów to klucz do utrzymania zdrowia i realizacji celów. W związku z tendencją do siedzącego trybu życia i pracą zdalną coraz więcej się mówi, że trening wykonywany raz dziennie to za mało. Jak wygląda u Ciebie większa część dnia? Siedzisz wiele godzin przy biurku, przesiadujesz w domu na kanapie czy raczej stawiasz na przerwy i dodatkowy ruch?

Sam trening to za mało!

Regularna aktywność fizyczna poza treningami również ma znaczenie — pomaga uniknąć skutków zbyt długiego siedzenia. A nie ukrywajmy, wielu z nas ma siedzącą pracę, do której jeździ samochodem, korzysta z windy, ruchomych schodów i tak naprawdę dość często pozostaje w bezruchu.

Dłuższe okresy siedzenia związane są z wyższym ciśnieniem krwi, wyższym poziomem cukru we krwi, większym obwodem talii i zaburzeniami lipidowymi - i to niezależnie od wykonywanego treningu. Weź pod uwagę fakt, że trening trwa średnio od 1 do 1,5 godziny. Pozostaje więc jeszcze sporo ponad 20 godzin z doby do zagospodarowania. Jeśli większą część tego czasu siedzisz, to  jedna aktywność to tak naprawdę niewiele. 

Dodatkowe aktywności mogą obejmować wszystko: od spacerów po choćby zakupy (jeśli naprawdę nie masz czasu na chodzenie po parku), przez grę w koszykówkę ze znajomymi, aż po różne domowe czynności jak sprzątanie, grabienie liści w ogródku itp. Z pewnością przyniosą Ci  one wiele korzyści.

W jaki sposób zwiększyć swoją dzienną aktywność?

Zamień jeżdżenie w chodzenie

Ile razy zdarzyło Ci się wsiąść do samochodu i podjechać gdzieś, gdzie spokojnie dotarłbyś piechotą? Czy jeden lub dwa kilometry to dużo? A skąd! Oszczędzaj paliwo i rusz swoje nogi. Pół godziny spaceru wyjdzie Ci na dobre, a jeśli nie lubisz chodzenia, to pojedź rowerem. Za każdym razem, gdy po raz kolejny sięgniesz po kluczyki do auta, zastanów się, czy nie lepiej zrobić sobie spacer. Taka aktywność dobrze Ci zrobi. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, wysiądź jeden przystanek wcześniej i przejdź resztę drogi pieszo.

chodzenie spacerowanie

Postaw na wygodne buty

Czasami są sytuacje, w których eleganckie buty są niezbędne. Nie należą one jednak do najwygodniejszych, niezależnie od tego, czy jest to damska szpilka, czy męskie buty do garnituru. Można w nich chodzić, ale bóle stóp szybko dadzą się we znaki. Dlatego zawsze, kiedy masz okazję, stawiaj na coś wygodnego. Mając na sobie obuwie sportowe/półsportowe, nie tylko pokonasz łatwiej większy dystans na nogach, ale będziesz w stanie szybciej się poruszać. Dzięki temu z większą przyjemnością będziesz chodzić, a przy okazji spalisz więcej kalorii.

Wprowadzaj aktywność gdzie tylko się da

Ile czynności, które zwykle robisz na siedząco, możesz zrobić w ruchu? Przykładowo, gdy oglądasz filmiki na telefonie, wstań z kanapy i rób to, spacerując po pokoju. A może masz rower stacjonarny i poranną prasę możesz przeczytać kręcąc nogami?

Zamień prace domowe w sesję ćwiczeń

Prace domowe mogą być formą ćwiczeń. Jak to zrobić? Poruszaj się dynamiczniej podczas odkurzania, wycierania kurzu, składania ubrań itp. Jeśli lubisz taniec, to włącz muzykę i daj się ponieść jej rytmom. Dla bardzo zdeterminowanych: wprowadź proste ćwiczenia pomiędzy kolejnym wytartym talerzem, np. przysiady.

Przygarnij psa

Posiadanie zwierzęcia to olbrzymi obowiązek, ale też mnóstwo radości. Jeśli masz pewność, że znajdziesz czas na odpowiednią opiekę nad pupilem, zastanów się, czy nie warto przygarnąć jakiegoś psiaka. Pies nie pozwoli Ci na siedzenie, będziesz musiał chodzić na spacer, bawić się itp. A może zaczniecie razem biegać? Posiadanie psa to doskonały sposób na zwiększenie aktywności

Noś zegarek monitorujący aktywność

Lubisz nosić zegarki? Wybierz taki, który będzie Ci pokazywał poziom Twojej aktywności — ilość kroków, tętno, czas poświęcony na ruch. Wiele z nich ma także ustawione czujniki, które rejestrują długie okresy w bezruchu i wysyłają komunikat, że czas się ruszyć z miejsca. Takie urządzenie to świetna motywacja, żeby ruszać się jeszcze więcej. Ustaw sobie minimalną ilość kroków każdego dnia, a zobaczysz, że nie pójdziesz spać, dopóki nie zrealizujesz celu!

Podsumowanie

Wykonywanie dodatkowych ćwiczeń w ciągu dnia poprawi Twoje zdrowie, a także zwiększy poziom energii, ponieważ będziesz spędzać mniej czasu siedząc. Wykorzystaj każdą wolną chwilę na spacer, krótki rozruch lub  jakąkolwiek inną formę aktywności.

Komentarze (4)
Bull

To wszystko jest mega ważne w dzisiejszych czasach, gdy ktoś ma pracę siedzącą. Osobiście co 3 h dotrenowuje się: latem rowerem w las lub spacer. Obecnie - pierwsza przerwa to 90 przysiadów, 90 pompek, 90 scyzoryków, druga to spacer 15 min, a trzecia rower stacjonarny 15 min. Zegarek też jest mega przydatny.

0
M-ka

Bardziej lightowa wersja to posiadanie dziecka. W tym wypadku jednak motywacja jest mniejsza, gdyż jeśli go 3 razy dziennie nie wyprowadzimy, to nie narobi na dywan.

1
Bull

Nie wiadomo haha

1
Gats 2

4. Zakupy robimy pieszo i pieszo tachamy wory z zakupami do domu. Nie ma że do bagażnika - siaty w ręce i spacer farmera.

1