Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą wpływać na ryzyko wystąpienia zawału serca, począwszy od historii zdrowia rodziny, a skończywszy na stylu życia, który preferujesz. Naturalne jest, że na swoją genetykę i wiek nie masz wpływu, ale to Ty decydujesz o swoich wyborach, które mogą wpływać na ryzyko wystąpienia chorób serca.

Przyczyny zawału serca

Niektóre z głównych czynników ryzyka wystąpienia zawału serca to palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadwaga, zbyt mała aktywność fizyczna, cukrzyca typu 2 i niezdrowa dieta. Na pewno już nie raz o tym czytaliście w niejednym artykule i te czynniki są dla Was oczywiste. Jednak nie musisz palić czy być typem kanapowca, by być w grupie ryzyka. Być może łatwo można Cię rozzłościć, jesteś nerwusem lub nie śpisz wystarczająco dużo godzin w nocy. Niektóre z tych rzeczy wiążą się z wyższym ryzykiem zawału serca.

Złościsz się z powodu najdrobniejszych rzeczy

nerwy w pracy

Masz tendencję do przejmowania się najmniejszymi drobnostkami? Te emocje niestety mogą zwiększać ryzyko zawału serca. Tak wynika m.in. z badań opublikowanych w 2015 roku w European Heart Journal. Naukowcy z University of Australia przebadali 313 osób, u których podejrzewali atak serca i poziom ich gniewu przed wystąpieniem objawów. Odkryli, że ci pacjenci byli 8,5 razy bardziej narażeni na atak serca w ciągu dwóch godzin po intensywnym wybuchu gniewu, w którym mieli spięte ciało, zaciśnięte pięści lub zęby. Sugeruje to, że jeśli masz epizod intensywnego gniewu, może to zwiększyć ryzyko zawału serca. Naucz się kontrolować emocje. Wykorzystaj do tego techniki wyciszające i rozładowujące gniew.

Masz pracę siedzącą

Badanie opublikowane w Journal of the American College of Cardiology w 2011 r. wykazało, że ludzie, którzy oglądają telewizję lub pracują na komputerze przez co najmniej cztery godziny dziennie, mają ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej niż ci, którzy spędzają mniej niż dwie godziny dziennie przed ekranem. Jeśli większość dnia spędzasz siedząc za biurkiem, postaraj się w tracie pracy wybrać się na krótki spacer lub poświęć chwilę na ćwiczenia. Zadbaj o ruch, który zdecydowanie sprzyja zdrowiu.

Śpisz mniej niż sześć godzin

krótki sen

Człowiek potrzebuje przeciętnie od siedmiu do ośmiu godzin nieprzerwanego snu każdej nocy. Badanie opublikowane w Scandinavian Journal of Work, Environment & Health wykazało, że Japończycy, którzy spali mniej niż sześć godzin, byli pięć razy bardziej narażeni na zawał serca niż mężczyźni, którzy spali siedem lub osiem godzin na dobę. Ważna jest też jakość snu. Warto sięgnąć po suplementy takie jak melatonina czy GABA lub wieloskładnikowe produkty zawierające wszystko to co potrzeba do dobrej regeneracji.

Mieszkasz w rejonie, gdzie jest bardzo ciepło

Badania pokazują, że zarówno ekstremalne zimno, jak i ekstremalne upały mogą narazić ludzi na ryzyko zawału serca. W badaniu Worcester Heart Attack Study wykazano, że narażenie na temperatury niższe niż -8,3 stopni Celsjusza w ciągu tylko dwóch dni zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. 

Masz grypę

American College of Cardiology od dawna zaleca, aby osoby z chorobami serca bardzo uważały w czasie sezonu grypowego i się szczepiły. Badanie z 2018 r. w New England Journal of Medicine dotyczyło osób hospitalizowanych z powodu zawału serca i wykazało, że w ciągu tygodnia po zarażeniu się grypą ryzyko ataku serca wzrosła sześciokrotnie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja przez cały rok.

Podsumowanie

Zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, unikanie stresu czy wysypianie się może skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Warto dbać o siebie i swoje zdrowie, a także raz do roku zbadać się, zwłaszcza po 40 roku życia.

Źródła:

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/2048872615568969?journalCode=acca

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21232666/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21528172/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23462524/

https://www.bumc.bu.edu/emergencymedicine/files/2018/03/AMI-after-flu-NEJM-2017.pdf

Komentarze (5)
lodzianin1

Z tymi temperaturami od miejsca zamieszkania to ciezko sie zgodzić.dla przykładu antarktyda.

0
Bull

tam nie ma stałych mieszkańców

2
lodzianin1

Sorki miałem na myśli Alaskę

0
lodzianin1

Przy okazji poruszenia w temacie gaby pytanie do Kasi zauważyłem u siebie że zbyt duża ilość gaby po wzięciu wieczorem ,kładąc się mam wrażenie jak by wpływała na oddech glebikosc jego ciężko mi to określić. Spotkałem się już z kilkoma podobnymi przypadkami , nie wiesz może od czego to zależy? Może brac już gabe z ostatnim posiłkiem a nie przed samym snem ?

0
TomQ-MAG

Nie jestem Kasia, ale podpowiem, ze jest to efekt działania tonizującego suplementu, który tez ma wpływ m.in. na utrzymanie optymalnego poziomu wentylacji. Ja jak przesadziłem z dawka, to mialem wrazenie ze serce tez pracuje dziwnie%)
Ogolnie jezeli objawy nadal sie utrzymują to trzeba korygowac dawke na mniejsza, bo w wiekzosci przypadkow organizm sie przyzwyczaja. Ja wrzucam 2x700 mg z allnutrition i jest akurat

0