Sporo osób z powodu nieumiejętnie zbilansowanej diety lub też problemów zdrowotnych cierpi na dokuczliwe zaparcia, które uniemożliwiają komfortowe wypróżnianie się. Jeśli spotkał cię ten problem, warto w pierwszej kolejności zrewidować dietę i wprowadzić do niej produkty spożywcze, dzięki którym być może ułatwisz sobie codzienne wypróżnianie.

 1. Zaparcia - jak powstają?
 2. Co zmienić w diecie?
 3. Co jeszcze warto wprowadzić do diety?
 4. Podsumowanie

Jakie to produkty? W jakiej formie je zjadać, aby wkomponować je w nasz jadłospis? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zaparcia - jak powstają?

Oczywiście zaparcia to nic przyjemnego. Są nie tylko denerwujące, ale kłopotliwe i bolesne. Często jest tak, że fundujemy je sobie na własne życzenie. Przede wszystkim nieumiejętnie korzystając z produktów spożywczych, których mamy albo w nadmiarze albo w niedostatku w swojej diecie.

zaparcia

U nawet 90% chorych rozpoznaje się zaparcia idiopatyczne, czyli takie, które związane są z zaburzeniami czynnościowymi naszego przewodu pokarmowego. Rzadko kiedy stwierdza się w tych przypadkach chorobę organiczną. Ten typ zaparć występuje niestety z powodu nieodpowiedniej diety, a także małej ilości wypijanych płynów oraz niskiej aktywności fizycznej.

Przyczyny chorobowe

Warto jednak pamiętać, że zaparcia mogą być też symptomem innej, bardziej złożonej choroby, np.:

 • schorzenia układu endokrynnego, np.: zaburzenia pracy tarczycy czy przysadki mózgowej, a także cukrzyca
 • różne choroby odbytu i odbytnicy, mogą to być np.: hemoroidy, a nawet rak odbytu, który jest dość często spotykany
 • choroby, które dotykają jelito grube, np.: zespół jelita drażliwego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna i inne

Stosowane leki

Występowanie zaparć może się również przejawiać w momencie zażywania leków np.:

 • antydepresyjnych
 • przeciwbólowych
 • leków na nadciśnienie
 • suplementów zawierających żelazo
 • tabletek antykoncepcyjnych

Oczywiście jest wiele innych chorób, a także leków, które mogą wywoływać zaparcia i problemy z oddawaniem stolca. Jeśli jednak nie podejrzewamy u siebie wyżej wymienionych dolegliwości, to warto zastanowić się nad zmianą diety i wprowadzeniem aktywności fizycznej na stałe, gdyż to na pewno przyczyni się do poprawienia naszego systemu wypróżnień.

Co zmienić w diecie?

Jeśli chodzi o naszą dietę to przyczyną numer jeden, z powodu której występują zaparcia, jest brak wystarczającej ilości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika w naszym menu.

Rozpuszczalny błonnik zatrzymuje wodę w stolcu, podczas gdy nierozpuszczalne włókno go obciąża. Wspólnie pomagają zredukować produkty przemiany materii, czego efektem jest komfort wypróżnień. Gdy nie jadamy regularnie warzyw, owoców, orzechów i produktów pełnoziarnistych łatwo można sobie zrobić krzywdę, często nieświadomie. Dlatego też obecność produktów bogatych w błonnik jest obowiązkowa w naszej codziennej diecie.

Zatem warto wprowadzić:

 • maliny, gdyż w 100 g znajdziemy aż 6,1 g błonnika
 • nasiona chia, gdyż w 100 g znajdziemy aż 25 g błonnika
 • awokado, gdyż w 100 g znajdziemy około 3,6 g błonnika
 • marchew, gdyż w 100 g znajdziemy około 3,6 g błonnika
 • karczochy, gdyż w 100 g znajdziemy 5,7 g błonnika
 • migdały, gdyż w 100 g znajdziemy 12,5 g błonnika
 • soczewicę, gdyż w 100 g znajdziemy 8,9 g błonnika
 • fasolę czerwoną, gdyż w 100 g znajdziemy 25 g błonnika
 • śliwki, gdyż w 100 g znajdziemy 7,1 g błonnika

Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi około 30-40g.

allnutrition chia

Kolejna sprawa to ilość wypijanych płynów, gdy pijemy za mało, możemy być odwodnieni, a to również sprawia, że wypróżnianie może być bolesne i skomplikowane. Dlatego też wypijanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia jest tak ważna. Zaleca się wypijać około 2 l wody dziennie. Taka ilość pozwoli nam na złagodzenie objawów zaparć, a wraz z odpowiednią ilością błonnika stymulować będzie nasze jelita do zredukowania produktów przemiany materii.

Co jeszcze warto wprowadzić do diety?

 • kawę, ponieważ kofeina wyzwala skurcze mięśni w jelicie grubym, co pomaga nam podczas wypróżnień. Kawa jest najsilniejszym źródłem tego stymulanta
 • magnez, a dokładnie cytrynian magnezu i wodorotlenek magnezu, to specjalny rodzaj środka przeczyszczającego. Zwykle działają szybko. Takie specyfiki najlepiej brać w ostateczności, a w pierwszej kolejności starać się poprawiać najpierw dietę
 • aktywność fizyczna, ponieważ większość form aktywności stymuluje serię skurczy mięśni, co również poprawia nasz system wypróżnień
 • witaminę C, gdyż wysokie dawki mogą powodować efekt przeczyszczający
 • herbatki i napary ziołowe z: babki płesznik, kory kruszyny, korzenia rzewienia, liścia senesu czy nasion lnu

Gdy zauważymy u siebie w stolcu domieszkę śluzu czy krew należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza celem dalszej diagnozy, gdyż taki stan może nieść za sobą nieciekawe konsekwencje. Objawami organicznymi, które mogą świadczyć o chorobie, są również: gorączka, chudnięcie z niewiadomych przyczyn, ból brzucha, niedokrwistość, a także występowanie u członków rodziny zapalenia jelita czy nowotworów jelita grubego.

Na konsultacji lekarz na pewno pokieruje odpowiednio pacjenta, wysyłając go na szereg badań, w tym badania kału na krew utajoną, morfologię, CRP, kolonoskopię oraz USG jamy brzusznej To pozwoli mu wstępnie zdiagnozować dolegliwości pacjenta i określić ich przyczynę.

Polecamy również: Sposoby na zaparcia - co zamiast środków przeczyszczających?

Podsumowanie

Zaparcia to drażliwy temat, ale też bardzo delikatny. Powoduje on wiele bólu, a także nieprzyjemności, dlatego też przede wszystkim swoją dietą i sposobem życia należy się „ratować” od występowania takich dolegliwości. Wprowadzenie odpowiedniej ilości płynów, a także błonnika do diety okazać może się zbawienne.

Jednak są takie przypadki, gdzie zaparcia mają inne podłoże. Wtedy warto próbować pomóc sobie naturalnie, aby unormować system wypróżnień. W innym wypadku należy udać się do lekarza, który pokieruje nas, co robić dalej, aby sobie ulżyć.

Komentarze (0)