Żyjemy w świecie, gdzie elektronika jest dosłownie wszędzie. Migające ekrany znajdują się niemal w każdej witrynie sklepowej, smartwatch co chwilę wibruje przy nadejściu wiadomości, na wyciągnięcie ręki można sprawdzić co dzieje się na świecie, napisać do znajomych czy rodziny wyciągając smartfona. 

 1. Koncentracja i skupienie - czy też masz z tym problem?
 2. Stwórz miejsce pracy wolne od rozpraszaczy
 3. Dziel duże projekty na krótkie zadania
 4. Planuj krótkie przerwy
 5. Dbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie
 6. Wykorzystaj aktywność fizyczną
 7. Wspieraj organizm suplementami diety
 8. Podsumowanie

Koncentracja i skupienie - czy też masz z tym problem?

Nic dziwnego, że trudno jest nam się skoncentrować. Dodatkowo natłok obowiązków, emocje i stres, także wpływają na zdolność skupienia się na ważnych zadaniach. Wielu z nas boryka się z problemami związanymi z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas i osiągnięciem optymalnej wydajności. Jak pomóc sobie i koncentrować się na tym, co w danej chwili ważne?

Sprawdź ranking: Najlepsze preparaty na stres - jakie suplementy wybrać?

Stwórz miejsce pracy wolne od rozpraszaczy

Ludzie są różni i różne są ich potrzeby i preferencje. Niektóre osoby potrafią skupić się na pracy tylko w całkowitej ciszy lub potrzebują porządku przed przystąpieniem do zadania. Inni lubią słuchać klasycznej muzyki w tle lub grającego telewizora. Nie ma jednego właściwego sposobu na przygotowanie sobie odpowiedniego środowiska pracy dobrego dla każdego.

Co najlepiej wpływa na Twoją produktywność?

Musisz wiedzieć, co najlepiej wpływa na Twoją produktywność i stworzyć sobie tę przestrzeń. Rozpraszacze są jednymi z głównych ograniczeń dla naszego skupienia. Wszelkie powiadomienia na telefon, zegarek, konwersacje ze znajomymi na czacie, lecący w tle serial mogą powodować, że Twoja praca będzie trwała znacznie dłużej, a zadanie nie zostanie dokończone.

cisza w pracy, skupienie

Włącz tryb samolotowy i wyeliminuj inne źródła potencjalnych rzeczy, które mogą zaburzyć Twoją uwagę. Wyeliminuj zbędne przedmioty i bałagan, które mogą Cię rozpraszać. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie i temperaturę w pomieszczeniu, aby zapewnić komfortowe warunki pracy.

Dziel duże projekty na krótkie zadania

Wizja dużego projektu, który masz zrealizować może wywołać u Ciebie uczucie niepokoju, odwlekania go w czasie i problemów z koncentracją. Spróbuj podzielić go na mniejsze zadania rozłożone na kilka etapów.

Na przykład, zamiast dodawać ważny projekt do swojej listy rzeczy do zrobienia, podziel go na kilka małych kroków: zadzwoń do klienta, umów się na spotkanie, sprawdź ceny, zaplanuj budżet.

Mniejsze zadania mogą zniwelować uczucie lęku i może Ci być łatwiej utrzymać koncentrację przez dłuższy czas. Nie wybiegaj w przyszłość, tylko myśl o tym, co jest ważne do zrobienia tu i teraz.

Planuj krótkie przerwy

Nawet ludzie, którzy potrafią koncentrować się na zadaniu, doświadczają uczucia spadków mocy i mogą czuć się rozproszeni po pewnym czasie. Istotne jest, by od czasu do czasu zrobić sobie krótką przerwę w pracy. Nie oznacza to, że ​​jesteś leniwy lub źle gospodarujesz swoim czasem, wręcz przeciwnie. Po przerwie będziesz bardziej skłonny do dokończenia zadania z lepszym skupieniem i większą wydajnością.

Spróbuj pracować przez 25 minut, a następnie zrobić sobie przerwę 5-minutową, a jeśli zadanie wymaga większego nakładu pracy 90 minut skupienia poświęconego na zadaniu, po których następuje 20-minutowa przerwa. Najgorsze co możesz zrobić to pracować bez wstawania z krzesła lub odchodzenia od biurka. Techniki zarządzania czasem mogą być niezwykle pomocne w poprawie Twojego skupienia i koncentracji.

Dbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie

Twój stan zdrowia i samopoczucie mają ogromny wpływ na Twoją koncentrację w pracy. Dbaj o odpowiednią ilość snu, czyli minimum 7 godzin, regularnie ćwicz i zwróć uwagę na to, co jesz. Wyeliminuj z diety cukier i zastąp go zdrowszą wersją, np. erytrytolem, stewią czy ksylitolem. To właśnie cukier może być powodem skoków energii i spadków mocy.

cisza, dobre samopoczucie w pracy

Wykorzystaj aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna taka jak poranny jogging, szybki spacer lub ćwiczenia na siłowni, mogą pomóc złagodzić stres, oczyścić umysł, i ułatwić koncentrację. Aktywność fizyczna powoduje lepsze krążenie i może poprawić prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Znajdź czas dla siebie co najmniej trzy razy w tygodniu, a przekonasz się, że Twoja efektywność w pracy wzrośnie.

Wspieraj organizm suplementami diety

Suplementy diety mogą pomóc w poprawie koncentracji i zwiększyć efektywność Twojej pracy. Niektóre z nich mają udowodnione działanie sprzyjające pracy mózgu, mogą pomóc w zwiększeniu poziomu energii i poprawie zdolności poznawczych. Mogą być świetnym wsparciem po zapewnieniu podstaw takich jak sen, aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Do suplementów, które pozytywnie wpływają na poprawę funkcji i wydajności umysłowej należą między innymi...

Omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3, które znajdują się w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela czy sardynki, są ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wiele badań wskazuje na to, że mogą mieć wpływ na zdolność naszego skupienia i pamięci. Jeśli nie jesz ryb co najmniej 2-3 razy w tygodniu, koniecznie włącz do swojej suplementacji kwasy EPA I DHA zawarte w kapsułkach Omega 3.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, takie jak witamina B6, B9 i B12 to kolejne wsparcie dla Twojego organizmu. Kompleks witamin z grupy B przyjmowany w postaci suplementu może wspomóc procesy poznawcze i usprawnić wydajność umysłową.

Kofeina

Kofeina jest jednym z najpopularniejszych środków pobudzających, którą wielu ludzi stosuje w celu poprawy skupienia i koncentracji w pracy. Kofeina występuje naturalnie w kawie, herbacie, napojach energetycznych i niektórych produktach spożywczych. Ma ona zdolność stymulowania układu nerwowego i mózgu, co może prowadzić do krótkotrwałego zwiększenia czujności, skupienia i wydajności umysłowej.

Polecamy również: Kofeina - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

L-teanina

L-teanina jest aminokwasem występującym naturalnie w zielonej herbacie. Ma właściwości relaksujące i jednocześnie może zwiększać czujność i koncentrację. Praca pod presją i stresem może negatywnie wpływać na skupienie i efektywność. L-teanina może pomóc w redukcji stresu i poprawie stanu emocjonalnego, co z kolei wpływa na lepsze skupienie w pracy.

Kreatyna

Kreatyna jest popularnym suplementem stosowanym głównie w treningu siłowym i poprawie wydolności fizycznej. Ma ona także potencjalnie korzystny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak skupienie i koncentracja w pracy.

Polecamy również: Kreatyna - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Podsumowanie

Odpowiednie strategie mogą poprawić Twoją koncentrację i skupienie w pracy. Stworzenie odpowiedniego środowiska pracy, planowanie, podzielenie pracy na etapy, eliminowanie rozpraszaczy, dbanie o zdrowie, robienie krótkich przerw czy odpowiednia suplementacja to kilka skutecznych sposobów. Każdy z nas ma indywidualne preferencje, więc próbuj, eksperymentuj i dostosuj powyższe wskazówki do swoich potrzeb.

Źródła:

 • https://meridian.allenpress.com/jgme/article/8/1/10/201041/Getting-More-Done-Strategies-to-Increase-Scholarly
 • https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-021-04136-5
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763416300690?via%3Dihub
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S156816372200277X
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)