Zdrowie jamy ustnej to sprawa najwyższej wagi. Dobra higiena tego miejsca to coś więcej niż tylko olśniewający uśmiech. Niektóre badania łączą choroby dziąseł z ogólnoustrojowymi problemami zdrowotnymi, np. z udarem, chorobami serca i cukrzycą. Jeśli chodzi o pielęgnację zębów i dziąseł, najważniejsze jest posiadanie zdrowych nawyków. Przyjrzyjmy się im.
Myj zęby dwa razy dziennie
Systematyczność
Zacznij od podstaw. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, aby poprawić zdrowie jamy ustnej. Wybierz miękką lub średnią szczoteczkę do zębów (twarde szczoteczki wywierają zbyt duży nacisk), która pomoże usunąć uszkadzającą dziąsła płytkę nazębną, czyli warstwę bakterii tworzącą się na zębach. Jeśli nie będziesz tego robić regularnie, wówczas ta płytka nazębna stwardnieje i zrobi się kamień nazębny, na którym żerują bakterie powodujące próchnicę i choroby dziąseł.
Wystarczy dwa razy dziennie
American Dental Association zaleca szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: raz rano i ponownie przed snem. Niektórzy czują potrzebę mycia zębów częściej, ale też nie ma co przesadzać, szczególnie jeśli preferujesz twardsze szczoteczki. Może to doprowadzić do erozji szkliwa. Trochę inną sytuację mają osoby noszące aparat na zębach, na którym mogą pozostawać resztki jedzenia. W tej sytuacji wygląda to trochę inaczej i wskazane jest czyszczenie zębów po każdym posiłku (natomiast często używa się też innych sprzętów niż typowe szczoteczki np. irygator, nici i czyściki do zębów).
Używaj odpowiednich narzędzi do czyszczenia jamy ustnej i zębów
Przeglądając w aptece dział poświęcony szczoteczkom do zębów, będziesz przytłoczony mnóstwem opcji. Większość dentystów zaleca używanie szczoteczki z miękkim włosiem i małą główką. Upewnij się, że ma długi uchwyt, który jest wygodny w trzymaniu i dobrze leży w dłoni. Jeśli masz problemy z ręcznym myciem zębów, lepszym rozwiązaniem będzie elektryczna, soniczna lub magnetyczna szczoteczka do zębów. Wykorzystują one technologię wibracji lub rotacji, aby dokładnie oczyścić zęby, nie uszkadzając dziąseł. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju szczoteczki do zębów używasz, wymieniaj ją co trzy miesiące lub częściej, jeśli włosie zacznie się wyginać.
Używaj codziennie nici do zębów
Nić dentystyczną należy używać przynajmniej raz dziennie, ale co najważniejsze, rób to dobrze. Oto wskazówki:
- oderwij kawałek nici dentystycznej i owiń końce wokół palców, pozostawiając pomiędzy nimi ok. 5 cm nici
- delikatnie przeprowadź nić przez zęby, aby nie zranić dziąseł
- nie szoruj nicią w przód i w tył, tylko od dziąsła w górę zęba, po linii bocznej zęba — tak jakbyś chciał nicią wymieść nieczystości poza ząb (po obu stronach zęba).
Płukanie jamy ustnej wodą
Po posiłku lub napojach zawierających cukier nalej sobie szklankę wody do wypicia, lub przepłukania ust zaraz po zakończeniu posiłku. Jeśli zamierzasz umyć zęby, to odczekaj ok. 30 minut po jedzeniu, ponieważ kwaśne pokarmy tymczasowo zmiękczają szkliwo zębów. Szczotkowanie zębów, gdy szkliwo jest miękkie, może spowodować trwałe uszkodzenie.
Wyczyść także język
Szczotkuj język za każdym razem, gdy myjesz zęby. Jest to skuteczny sposób na usunięcie bakterii powodujących nieświeży oddech. Delikatnie przesuwaj szczoteczkę okrężnymi ruchami, zaczynając od tylnej części języka i posuwając się do przodu. Pamiętaj, aby dotrzeć do wszystkich powierzchni języka.
Stosuj zdrową dietę
Tak jak całe nasze ciało, tak i jama ustna czerpie korzyści z diety opartej na produktach bogatych w składniki odżywcze z mocno ograniczonym cukrem. Pomiń więc słodkie i ultra przetworzone przekąski i postaw na zbilansowane posiłki zbudowane na bazie wartościowych produktów takich jak warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, dobrej jakości mięso, jaja i nabiał. Jak widzisz, zasady dobrego odżywiania są takie same dla wielu aspektów zdrowotnych. Co więcej, chrupanie surowych warzyw i owoców pomoże oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia pozostałych po posiłkach.
Popijaj też wodę przez cały dzień, aby uniknąć suchości w ustach. Ślina zmywa bakterie i kwasy, które przyczyniają się do próchnicy zębów. Pomaga także uniknąć irytującego pragnienia cukru, które przyczynia się do powstawania próchnicy.
Unikaj palenia papierosów
Nie narażaj zdrowia jamy ustnej (ani zdrowia ogólnego) paląc papierosy. Używając tytoniu w jakiejkolwiek formie, zwiększasz ryzyko raka jamy ustnej, gardła i płuc. Ponadto palenie wysusza usta i ułatwia rozwój bakterii powodujących choroby dziąseł, utratę zębów i nieświeży oddech. Nie wspominając o tym, że może przebarwiać zęby, powodując próchnicę i choroby dziąseł.
Jest wiele powodów, dla których należy unikać wyrobów tytoniowych: są drogie; brzydko pachną; zawarte w nich chemikalia mogą wyrządzić (Tobie i ludziom w Twoim otoczeniu) straszne szkody. Jeśli jednak palenie jest dla Ciebie ważniejsze, to zacznij się powoli rozglądać za protezami.
Staraj się nauczyć zarządzać stresem
Nie tylko cukier i złe praktyki higieny jamy ustnej przyczyniają się do próchnicy zębów, chorób dziąseł i rachunków za dentystę. Stres powoduje, że ludzie nieświadomie zaciskają szczękę, co szkodzi zdrowiu jamy ustnej i przyczynia się do uszkodzenia zębów. Może być tak, że w nocy mocno zgrzytasz zębami, ścierając sobie zęby. Jeśli nie jesteś tego świadomy, możesz to sprawdzić na kilka sposobów.
- Zapytaj swojego partnera czy słyszy w nocy zgrzytanie zębami.
- Przyjrzyj się swoim zębom — osoby, które zgrzytają zębami, bardzo często mają nienaturalnie równą linię zębów.
- Zwróć uwagę, czy rano miewasz bóle w okolicach szczęki.
- Aby temu zaradzić, warto wybrać się do dentysty lub ortodonty, który zaleci Ci stosowanie specjalnej nakładki ochronnej.
Podsumowanie
Pomyśl o codziennych nawykach jako o podstawach dbania o higienę jamy ustnej. To dzięki nim możesz sporo zaoszczędzić na leczeniu zębów. Mimo wszystko dbaj o regularne kontrole u dentysty, aby wykrywać problemy na początkowym stadium rozwoju.
Źródła: